KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Mija 26 lat od śmierci Ayrtona Senny

1 maja 1994 na zawsze zostanie zapamiętany jako tragiczny dzień dla motorsportu – drugi z rzędu. Na torze Imola śmierć poniósł wtedy trzykrotny mistrz świata, Ayrton Senna. Dzień wcześniej na tym samym obiekcie zginął Roland Ratzenberger.

Senna do dziś dla wielu jest symbolem, idolem. I nie dlatego, że zginął robiąc to, co kochał i czym dawał radość milionom, ale dlatego, że był kierowcą, jakiego F1 widzi bardzo rzadko – nie tylko jeżeli chodzi o technikę, ale i podejście do wyścigów.

O jego dokonaniach – 3 mistrzostwach świata, 41 zwycięstwach (ponad 1/4 wyścigów, w których brał udział), 65 pole positions i 80 podiach pisano i mówiono już wiele. Podobnie, jak o jego znaczeniu dla Brazylijczyków, dla których był tą jedną z niewielu radości w trudnym dla kraju okresie.

Chcę Wam dziś wskazać kilka ciekawych dzieł, które przybliżą Wam Ayrtona Sennę oraz dadzą możliwość własnych refleksji nad jego karierą.

Do oglądania

 

Dekadę temu, gdy miałby obchodzić 50. urodziny, ukazał się film „Senna”, opowiadający przede wszystkim o jego karierze w Formule 1. Wczoraj postanowiłem sobie go przypomnieć i polecić Wam na trudny okres, w którym nie możemy emocjonować się aktualną rywalizacją.



Poniżej moja krótka recenzja tego filmu, zapraszam do wysłuchania.

Ale film z 2010 roku to nie jedyna fajna rzecz, jaką można znaleźć o Sennie. Poniżej zobaczycie dokument przygotowany przez BBC o trzykrotnym mistrzu świata:

Nieco prywatnego życia zobaczycie poniżej:

Książki

 

O Sennie powstało bardzo dużo książek. Jedną z najnowszych i jest „Wieczny Ayrton Senna”. Jej recenzję znajdziecie tutaj.

Powstał też komiks poświęcony Brazylijczykowi. Jego recenzję znajdziecie tutaj.



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Emilii - Romanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 17 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 18 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 19 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum