Recenzja: „Wieczny Ayrton Senna” – Richard Williams

Dziś mija 59 lat od chwili narodziny Ayrtona Senny. Legendy, której nikomu w padoku przedstawiać nie trzeba. Z tej okazji zapraszam do lektury skromnej recenzji książki, która ukazała się na naszym rynku w ubiegłym roku.

1 maja. Dla wielu z Was to zapewne data kojarząca się bezapelacyjnie z długim weekendem i majówkowymi wyprawami. Innym przychodzi na myśl 1.05.2004 roku i wejście Polski do Unii Europejskiej. Mnie natomiast, jak i wielu innym fanom królowej motosportu automatycznie przychodzi na myśl 01.05.1994 roku i tragiczny weekend na torze Imola. Dzień, w którym zginął Ayrton Senna – bezapelacyjnie najlepszy kierowca w historii Formuły 1.

Przyznaję, że w 1994 roku nie miałem zielonego pojęcia, czym jest F1 (nawet jako przycisk na klawiaturze, bo komputer w domu pojawił się rok później), a motosportem zacząłem się interesować dopiero po spektakularnym transferze Roberta Kubicy, ale od tamtej pory starałem się doinformować (choćby za pośrednictwem YouTube i internetu w ogóle) o historii wyścigów, a Ayrton Senna jest niewątpliwie jednym z istotnych jej elementów.

Książka Richarda Williamsa rozpoczyna się dość nietypowo, bo od śmierci i pogrzebu Ayrtona. Dopiero po tym unaocznieniu czytelnikowi nie tylko tragedii, ale i wielkiej sławy tego kierowcy, autor zabiera nas w lata młodości utalentowanego sportowca. Razem z Senną pniemy się zatem po szczeblach wyścigowej kariery, rywalizując nie tylko z innymi samochodami i kierowcami, ale chyba przede wszystkim – z nim samym.

Williams przedstawia historię legendy prostymi słowami, choć nie brak chwilami motoryzacyjnego żargonu – trudno się jednak temu dziwić i bujaj nie przeszkadza to w odbiorze książki (choć tu muszę zaznaczyć, że jestem lekko stronniczy – bo choć motoryzacją nie interesuję się ani trochę, to już F1 tak, i zawarte w książce zwroty raczej obce mi nie były). Doskonale autor natomiast przedstawia Ayrtona, malując go na wielu płaszczyznach – jako profesjonalistę, perfekcjonistę, rywala, ale i człowieka rodzinnego czy religijnego, faceta z pasją. Nie jest to słodka laurka niesamowitego Brazylijczyka, bowiem znajdziemy także rozdziały czy wątki ukazujące, ze bywam gwałtowny, narwany czy agresywny – otrzymujemy zatem pełen obraz sytuacji, z dużym naciskiem na (co nie powinno dziwić) ów pamiętny dzień na torze Imola w San Marino.

Dla miłośników Formuły 1 ta książka to pozycja bardziej niż obowiązkowa. Powinna także spodobać się tym, którzy lubią czytać biografie nietuzinkowych postaci – Ayrton Senna niewątpliwie się do nich zaliczał.

Przemysław Garczyński

Gdzie kupić?

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 18 września

Urodził się Marc Surer (90 startów, 1 najszybsze okrążenie).

„Oczywiście wolałbym być tam [w F1 – przyp. MC], ale takie jest życie i trzeba się z tym pogodzić. Nadal muszę pokonać wiele ograniczeń aby móc komfortowo usiąść w samochodzie na torze i nie mam tu na myśli tylko samochodu F1. Potrzeba trochę szczęścia i nie wszystko zależy ode mnie. Może to zabrzmieć źle, ale nadzieja umiera ostatnia. Wiara nic nie kosztuje. Nadal wierzę, ale nie bujam w obłokach, twardo stąpam po ziemi. To nie tak, że będę czuł się nikim jeżeli nie wrócę do F1. Nie o nią tu chodzi, ale o mnie” – odpowiada Robert na pytanie o powrót do F1.

Nico Rosberg w swoim 200. starcie w F1 odnosi 22 zwycięstwo. Było to też 200. GP dla zespołu Toro Rosso.

Przedstawiciel zespołu Racing Point, Stephen Curnow gości w siedzibie PKN Orlen. Tematem rozmów oczywiście przyszłość Roberta Kubicy.

Archiwum