KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

O Romanie BilińskimRoman urodził się 4 kwietnia 2004 w Wielkiej Brytanii. Jego dziadkowie pochodzą z Polski – z Krakowa i Poznania i przenieśli się do Wielkiej Brytanii w trakcie II Wojny Światowej i poznali się w Londynie. 30 lat później pojawił się ojciec Bilińskiego. Później przeniósł się on do Polski, do Poznania i pracował w sportowej sekcji BBC, zajmując się m.in. motorsportem.

Roman na Wyspach startował w kartingu, rzadko wychodząc poza szczebel krajowy. W 2017 roku wygrał Rissington Honda Cadet Championship, otrzymał też trofeum Nigela Mansell dla ‘Most Promising Award’.

W 2018 i 2019 roku Biliński pojechał w Ginetta Junior Winter Champioship oraz Micheli Ginetta Junior Championship. W 2020 roku przeniósł się do brytyjskiej Formuły 4. Tam zaliczył 3 podia i 1 najszybsze okrążenie.Roman jeździ z brytyjską licencją, ale pod polską flagą. Mieszkając tak długo w Wielkiej Brytanii, Roman długo np. umieszczał posty w social mediach tylko po angielsku. Od niedawna pojawiają się również w języku polskim, co jest bardzo ważne, bo zdecydowanie łatwiej jednemu z najlepszych polskich kierowców single seaterów zdobyć rozgłos i popularność w kraju, który zawodników wyścigowych na tym szczeblu ma kilku a nie kilkuset.

Sezon 2021 nie zaczął się po myśli Polaka i notował na słabe wyniki w Brytyjskiej F4. Postanowił przenieść się do GP3 Championship i był to strzał w dziesiątkę. Biliński wygrał kilka wyścigów i mimo opuszczenia znacznej części sezonu, zajął tam wysokie miejsce.

Do końca 2021 roku Biliński miał 74 przejechane wyścigi, a w nich 3 zwycięstwa i 12 podiów. Raz startował z pole position, wykręcił 2 najszybsze okrążenia wyścigu.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi