KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank
F1 Grand Prix of Miami

Newey świętuje 65. urodziny. Po 22 odmowach dostał pracę dzięki… motorowi

 

Nie ma chyba w obecnej Formule 1 bardziej utytułowanej osoby niż Adrian Newey, obchodzący dziś swoje urodziny.

W trakcie swojej kariery w F1, trwającej już prawie 40 lat, auta stworzone przez Neweya zdobyły 12 mistrzostw świata konstruktorów, a kierowcy jeżdżący jego samochodami wygrali ponad 200 wyścigów Formuły 1, zdobywając 13 tytułów mistrzowskich.

Newey niedawno gościł w podcaście Formula For Success, gdzie był gościem Davida Coultharda i Eddiego Jordana. Opowiedział w nim o swoich absolutnych początkach w motorsporcie i… pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej.

„Od około 10 roku życia chciałem być zaangażowany w sport motorowy jako projektant. Budowałem wtedy małe modele Tamiya, ale po dwóch latach znudziło mi się odtwarzanie czyichś projektów. Zacząłem szkicować i robić własne modele z giętego aluminium, włókna szklanego i innych rzeczy. To tak naprawdę scementowało moje plany” – wspomina Newey.

 

„Zostałem wyrzucony ze szkoły i poszedłem do lokalnego technikum, zacząłem interesować się dziewczynami i motocyklami i prawie porzuciłem moje marzenia. Wróciłem jednak do nich. Poszedłem na studia na inżynierię lotniczą. Jeżeli chodzi o podstawy, samoloty są bliższe samochodom wyścigowym niż jakakolwiek inna dziedzina inżynierii” – mówi Anglik.

Wówczas Newey zaczął na poważnie interesować się zdobyciem pracy w Formule 1.

„Pisałem do wszystkich zespołów, których adresy potrafiłem znaleźć. Dostałem 22 odpowiedzi, które brzmiały jednakowo: Nie przyjmujemy ludzi bez doświadczenia” – wyznaje inżynier.

Udało mu się złapać kontakt z Harveyem Postletwaite, który przenosił się akurat z zespołu Waltera Wolfa do Fittipaldi Automotive. Zanim po raz kolejny zmienił zespół – tym razem na Ferrari – Postlethwaite dał szansę Neweyowi.

 

„Szczerze mówiąc, nie wiedziałem, co mam zrobić, gdy Harvey zadzwonił do mnie i zapytał, czy mogę przyjść na rozmowę kwalifikacyjną. Wsiadłem na moje Ducati i przejechałem z Reading do Southampton. Usiadłem w małym pokoiku, a Harvey, widząc moją skórzaną kurtkę, zapytał, jaki mam motocykl. Odpowiedziałem, że Ducati 900 SS, które kupiłem za pieniądze od babci. Moi rodzice byli naprawdę wkurzeni na ten zakup” – wspomina Newey.

„Zapytał mnie, czy może się przejechać, a ja się oczywiście zgodziłem. Wrócił po 15 minutach z wielkim uśmiechem na twarzy, zdjął kask i zapytał kiedy mogę zacząć pracę. Tak wyglądała moja jedyna rozmowa kwalifikacyjna w życiu” – dodaje inżynier.

Po przenosinach Postlethwaite do Ferrari, Newey musiał przenieść się do innej ekipy – wybrał March Engineering, gdzie pracował od 1981 do 1990 roku – najpierw w Formule 2, potem w IMSA i IndyCar, a na końcu w F1. Potem przyszły wielkie sukcesy z Williamsen (1991 – 1996), McLarenem (1997 – 2005) oraz od 2006 z Red Bullem.

W dniu jego urodzin Adrianowi Neweyowi życzę zdrowia, kolejnych sukcesów i godnych rywali!

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Emilii - Romanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 17 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 18 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 19 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi