KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Monitory do gier: jak znaleźć odpowiedni wyświetlacz do gier

Na co zwrócić uwagę kupując monitory, zwłaszcza jeśli chcesz intensywnie grać? Wyjaśniamy to pytanie, wyjaśniając wiele na temat technologii monitorów, dzięki czemu łatwiej znajdziesz monitor, który Ci odpowiada. Ponieważ nie ma czegoś takiego jak idealny monitor dla graczy, choćby dlatego, że jeden użytkownik może wydać maksymalnie 900 zlotys, podczas gdy drugi świadomie chce zainwestować co najmniej 1800 zlotys. Teraz zaczynamy od wskazówek i wiedzy na temat technologii monitorów.

Typ panelu

Ogólnie rzecz biorąc, obecne monitory LCD i LED działają na zasadzie, że istnieje warstwa ciekłych kryształów, która jest oświetlona od tyłu. Kryształy zmieniają swoje położenie w zależności od przyłożonego napięcia i przepuszczają mniej lub więcej światła. W rezultacie poszczególne piksele świecą w różnych kolorach. Kolory z kolei wynikają z faktu, że piksel składa się z kilku subpikseli, które z kolei mogą reprezentować kolory podstawowe: czerwony, zielony i niebieski.

Sprawdź huawei mateview gt 27 se; jego jakość jest po prostu świetna.

Dlatego w skrócie podsumowujemy cztery najważniejsze typy wyświetlaczy i ich właściwości:

  • Panel TN. Dzięki tej technologii gotowe do gry monitory LCD stały się przystępne cenowo, a następnie szybko się rozpowszechniły. Panel TN jest stosunkowo niedrogi w produkcji, a jednocześnie oferuje bardzo dobry czas reakcji. Wadą może być to, że może nie wyglądać tak różowo pod względem wierności kolorów, ale jest to zauważalne dopiero po porównaniu ich z monitorami, które mają bardzo dobrą wierność kolorów.

  • Panel IPS. Z panelem IPS zwykle, ale nie zawsze, masz nieco lepszy obraz niż w technologii TN, zwłaszcza pod względem dokładności kolorów i kąta widzenia. Z drugiej strony panele IPS przez długi czas cierpiały z powodu wysokich czasów reakcji i cen. W międzyczasie istnieje jednak również wystarczający wybór monitorów IPS, które są niedrogie i oferują dobry czas reakcji. Ale niektóre dobre panele TN są na równi.

  • Panel VA, również panel MVA. Panele VA są raczej nieciekawe dla graczy, ponieważ mają dość powolny czas reakcji. Zaletą VA ponownie jest kontrast i stabilność kąta widzenia, dzięki czemu są one popularne na przykład w firmach, w których kilka osób często siedzi przy ekranie, na przykład w sektorze medycznym lub do pracy z CAD.

  • OLED: Technologia OLED prawdopodobnie będzie reprezentować przyszłość monitorów i telewizorów. Nie jest tu potrzebne żadne oświetlenie tła, ponieważ piksele same się zapalają. Oznacza to, że można produkować bardzo płaskie wyświetlacze – diody OLED są więc już stosowane w niektórych smartfonach i tabletach. W przypadku większych obszarów technologia ta jest jednak nadal niezwykle droga, więc OLED jest opcją tylko dla fanów absolutnej technologii i jest obecnie dostępny tylko w telewizorach.

Czy czas na 4k?

Obecnie istnieje sporo monitorów, które oferują rozdzielczość 4K i są dobrze przystosowane do gier, tj. mają dobry czas reakcji i nie mają opóźnień wejściowych, o których warto wspomnieć. Jednak z naszego punktu widzenia era 4K jeszcze nie nadeszła do grania w skomplikowane gry, z wyjątkiem użytkowników, dla których koszty są raczej nieistotne – i którzy nie mają problemu z zakupem pełnowymiarowego sprzętu z najwyższej półki. Ponieważ jest to konieczne, aby móc płynnie odtwarzać aktualne hity graficzne na wysokich szczegółach w 4K.

Tak zostanie przez jakiś czas, prawdopodobnie przez kilka lat. Ponieważ gry komputerowe są oczywiście zawsze projektowane w taki sposób, aby działały dobrze z wysokiej klasy kartą graficzną przy wysokich ustawieniach szczegółów w najczęstszej rozdzielczości – a ta rozdzielczość to obecnie wciąż 1920 na 1080 pikseli (full HD), nawet jeśli w międzyczasie rośnie, szczególnie ambitni gracze używają WQHD. Jednak wciąż jesteśmy dalecy od powszechnego korzystania z 4K, nawet jeśli ta rozdzielczość staje się coraz bardziej popularna w sektorze telewizyjnym. Gra reklamująca dobrą grafikę jest więc produkowana w taki sposób, że nadal działa z prędkością 50 FPS z wysokiej klasy kartą graficzną, taką jak Nvidia GTX 980 (450 euro) przy wysokich ustawieniach i Full HD. W przypadku 4K oznacza to jednak, że byłoby to tylko około 20 FPS. Jeśli więc korzystasz z 4K, musisz polegać na znacznie mocniejszym sprzęcie – ale nawet Nvidia GTX 980 Ti i tak nie osiągnęłaby limitu 30 FPS w naszym przykładzie. Albo musisz obejść się bez szczegółów – ale zalecamy wysokie szczegóły w połączeniu z Full HD lub WQHD zamiast 4K z tylko niskimi lub średnimi szczegółami. Zwłaszcza, że ​​i tak trzeba zapłacić znaczną dopłatę za użyteczne monitory 4K.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi