KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank
LM IEC

Deletraz i Vosse komentują zarzuty wobec IEC: „Mam poważne wątpliwości co do legalności tego samochodu”

 

Nadal nie mamy oficjalnych i ostatecznych wyników 24h Le Mans. Zabezpieczone części 6 samochodów, w tym #34 Inter Europol Competition są badane. O swoich podejrzeniach pierwszy raz głośno wypowiedzieli się członkowie drugiej ekipy wyścigu, WRT #41.

Bardzo niekomfortowo pisze mi się o tej sprawie, bo czuję, że powinna ona zostać zakończona już dawno temu – wraz z podium wyścigu. Zanim jednak o moich odczuciach i wnioskach, coś z Autohebdo, które opublikowało dziś obszerny tekst dotyczący sprawy Inter Europol Competition.

Znajduą się w nim obszerne wypowiedzi Louisa Deletraza, kierowcy WRT #41, który jeszcze w trakcie wyścigu wyrażał swoje wątpliwości dotyczące osiągów IEC, podczas ceremonii podium zachował się mało sportowo, a w poście na Instagramie napisał o „pytaniach wymagających odpowiedzi”. Teraz to precyzuje.

„Nigdy w trakcie tych trzech lat w LMP2 nie widziałem – a jeżdżę w trzech mistrzostwach: WEC, ELMS i IMSA. To są publiczne dane i widać na nich jasno, że jest coś dziwnego. Taka dominacja przy przyspieszaniu, gdy wszyscy mają ten sam silnik, o ten samej mocy, taką samą wagę. Nie rozumiem, jak to możliwe. Pomijając wykresy, które jasno pokazują przewagę mocy, jeszcze gorzej było gdy byliśmy za nimi na torze. Wyglądali jak z innej kategorii” – mówi Deletraz.

 

Tu od razu można skomentować tę wypowiedź Louisa. W trakcie transmisji w Eurosporcie Wojciech Śmiechowski mówił, że jego zespół zdecydował się w wyścigu na znacznie niższe przełożenia skrzyni biegów, dzięki czemu byli bardzo szybcy na wyjściu z zakrętów, ale odbijało się to na prędkościach maksymalnych. IEC #34 miało 22. prędkość maksymalną na 24 auta LMP2.

Ale Deletraz zwraca też uwagę na inne kwestie.

„Dodajmy do tego fakt, że ich tankowania były 3 sekundy szybsze. Więcej mocy, mniejsze spalanie? Podczas pit-stopów ze zmianami opon różnica była mniejsza ponieważ mechanicy WRT znów zrobili fantastyczną pracę, ale to nie zmienia ogromnej przewagi #34. Mam poważne wątpliwości na temat legalności tego samochodu i nie jestem jedynym w padoku w tym poglądzie. LMP2 to relatywnie proste samochody i nic nie usprawiedliwia takiej różnicy osiągów” – mówi partner Roberta Kubicy.

„Myślę, że ACO i FIA traktują sprawę poważnie, wyobrażam sobie, że widzą te same rzeczy co my i chcą zrobić wszystko by upewnić się o legalności stawki. My jako uczestnicy wyścigu musimy pozostać z boku i zostawić to ACO, FIA i sędziom, którzy wykonują swoją pracę. Ja nadal jestem bardzo dumny z naszego wyścigu. Przejechaliśmy perfekcyjne 24 godziny Le Mans i będzie to trudno powtórzyć” – dodaje Deletraz.

Zdecydowanie bardziej powściągliwy w swoich komentarzach był Vincent Vosse, szef WRT, również cytowany przez Autohebdo.fr.

 

„Inter Europol Competition wykonał wiele pracy, znaleźli prędkość tam, gdzie bardzo niewielu potrafiło. Wiem, że jest przeciwko nim dochodzenie, ale to nie moja praca, są kontrolerzy techniczni od tego. My jesteśmy zespołem wyścigowym i w pełni skupiamy się na następnej rundzie na Monzy. Nie chcę wdawać się w spory. Nie trzeba być inżynierem by zauważyć, że byli ekstremalnie szybcy” – mówi Vosse.

„Są dostępne dane i domyślam się, że znajdzie się wyjaśnienie stref przyspieszenia numeru 34. Może znaleźli coś, czego takie zespoły jak JOTA, United, WRT czy Alpine nie były w stanie. Są kontrolerzy techniczni, którzy robią swoją pracę i ja nie będę wahał się zadawać im pytań gdy śledztwo się zakończy. Widzieliśmy, gdzie byli mocniejsi od nas. Na tankowaniach zyskiwali 3-4 sekundy” – dodaje Belg. Co ciekawe, Vosse mówi, że na kwestię tę zwracały już uwagę inne ekipy w trakcie wyścigu.

W tekście Autohebdo wypowiada się również anonimowo inny kierowca kategorii LMP2.

„W tak konkurencyjnej kategorii, przy tym samym podwoziu, silniku i elektronice, ekstremalnie trudno jest uzyskać te ostatnie dziesiąte sekundy. Śledziliśmy wszystko na GPS-ie i widzieliśmy, że Inter Europol był znacznie szybszy w fazie przyspieszenia. Dodatkowo jechali okrążenie dłużej na jednym baku niż inni, a ich tankowania były 3 sekundy szybsze” – mówi zawodnik.

„To są rzeczy, które teoretycznie się wykluczają. Nie da się zrobić większej liczby okrążeń, a potem tankować krócej, przy jednoczesnym szybkim przyspieszeniu” – dodaje.

 

Co ważne, Autohebdo podkreśla, że póki co nie znaleziono nic nieprawidłowego w częściach IEC #34, a sprawdzono gruntownie już wszystko, łącznie z elektroniką. Teraz trwa analiza danych z niej.

Ode mnie

 

Bardzo chciałbym, żeby ta sprawa już się zakończyła bo nieco zakłóca ona naszą radość z wielkiego sukcesu polskich kierowców i polskiego zespołu na Le Mans. Jestem przekonany, że ostateczne rozstrzygnięcie może być jedno – utrzymanie obecnych wyników w mocy.

Nic nie wskazuje na to, że cokolwiek mogłoby być nie tak z autem Inter Europol Competition, wszystkie dotychczasowe – bardzo szczegółowe – badania pokazują, że ich części są zgodne z przepisami, mówi o tym sam zespół i nie ma powodu by to podważać.

Skargi, podejrzenia, zgłoszenia rywali to w motorsporcie dzień powszedni. Każdy każdego podejrzewa o oszustwo, nawet wtedy gdy o tym nie mówi. Spotykałem się w swojej „karierze” organizatora zawodów kartingowych z oskarżeniami, że wybrane piłeczki z numerami gokartów, które losowali kierowcy są uprzednio podgrzewane tak, by lokalni kierowcy wylosowali lepsze „wózki”. Taki jest motorsport i to nic dziwnego.

 

My jako ludzie nie przyzwyczajeni jeszcze globalnie do motorsportu, a zwłaszcza do sukcesów w nim, traktujemy to jako nowość, ale tu nic nowego nie ma.

Sytuacja jest podwójnie bolesna dla nas bo najgłośniej swoje domniemania wyraża zespół, któremu też kibicowaliśmy bo jechał w nim Robert Kubica. Ale chyba nikt z nas nie chciałby teraz jakichś decyzji sędziowskich, które dałyby zwycięstwo WRT #41.

Dobrze byłoby też, żeby poprzez niedokładne tłumaczenia czy przekazy z drugiego źródła nie wciągać w całą sprawę Roberta Kubicy. Robert w żadnym miejscu nie sugerował oszustwa IEC #34, nie wyrażał żadnych podejrzeń. Ba, gratulował wręcz na antenie Eurosportu IEC wyboru drogi z ustawieniami, a po wyścigu cieszył się z polskiego zwycięstwa w 24h Le Mans. Oczywiście, wolałby to wygrać sam, bo jest sportowcem i chce być najlepszy, ale dla niego lepiej by wygrał to zespół IEC #34 niż jakikolwiek inny poza swoim.

W całej sprawie działa mocno efekt niedowierzania po zwycięstwie (z całym szacunkiem) „kopciuszka” – całkowicie prywatnej ekipy z kraju bez tradycji motorsportowych, która pokonała zachodnie ekipy ze wsparciem fabryk. Ale dobrze, niech wszystko sprawdzą, niech szukają i zapewne nic nie znajdą. Gorzej, jeżeli znajdą coś, co można zinterpretować dwojako i zostanie to na siłę zinterpretowane na naszą niekorzyść. Mowa na przykład o odczytach przepływu.

Wierzę jednak, że niebawem z uśmiechem na twarzy zakończymy całą dyskusję.

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi