KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Ignaczak, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Pawel Licznerski, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Ilona Bykowska, Grzegorz Pliś, Marcin Bogutyn, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, Tadek B., Łukasz W, Izabela Ch, Kamil G., Michu, piobob, skorseze, Xandi, PukvPuk, Kryss, Arczi15UK, BaRu, Bartlomiej, _3121_, Wilkor, Artur, Bohun, DrajwerBłyskawica, Igor, JohnyBravo, kejkejovsky, Kusiu, LucasXaAaR, miches93, nesQu1ck, Piotor, Teoria, tomao, ttt, adamski, Kuba, Maciek P, Mateusz, DeaconFrost1984, Mac mac, pawel_k, The_Jester, TomekB, archetype, Ceza D, Janusz, kubicki_KING, magberg, Mizio, Tomek81, Zielony, Andrzej Sosnowski, Kubbzzz, helsing, Alicjush, AG, DeaconFrost, em_en, gravelowebeskidy.pl, Maciek i Nata, Mariogds, miskofon, Pawel B, RafalM, Rafik_lom, szypki jak kubika, TOMASZ WITEK .COM, Tsopni, aroone, Quelxes, ZeniPL, Gnusma, DRW, Bueno, Daro Daro, Fallen, Jacobson4, Jan Kmiecik, Kayio, Krystian, Kurvinox GT, Maciej Borkowski, Maciek, majlet, Marcin, Mateusz111, Miauki, Moderator Szefa, Mr Sheepo, Pioetrek, rado, UniRacers, uv_crocodile, WawaSND, WojtekP, Czarny, DawidT, Dominik T, flyer, Pussykiller69, Ronde_di_Andora_ty_k_o!!!, Gunner_PL, kubikalc, luk bla, Dadacki, ArenaSochi, miras7x

Harmonogram

blank

Wyniki

F1 Grand Prix of Abu Dhabi

Prezydent FIA upomina: Formuła 1 jest nasza, tylko ją wypożyczyliśmy
Prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) – Mohammed Ben Sulayem wdaje się w coraz ostrzejszą polemikę z władzami Formuły 1. Emiratczyk nawet przypomniał publicznie, że jego organizacja tylko “wypożyczyła” im mistrzostwa.

Ben Sulayem stoi na czele FIA nieco ponad rok i właściwie od początku jego relacje z władającą F1 amerykańską spółką Liberty Media, jak i zespołami, były burzliwe. Ostatnim punktem zapalnym okazały się pogłoski o ofercie 20 miliardów dolarów, za które podobno próbowali kupić najważniejszą serię wyścigową świata Arabowie. Konkretnie państwowy fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej. Propozycja miała zostać odrzucona, ale jeśli wierzyć doniesieniom mediów, nadal jest ważna.

Prezydent FIA odniósł się do tematu na Twitterze – z rezerwą. W specjalnym wpisie stwierdził między innymi, że krążąca w mediach suma pieniędzy jest “nadmuchana”.

Ów komentarz wywołał za kulisami ostrą reakcję władz F1. Liberty Media miało wystosować do FIA, a w nim upomnieć Ben Sulayema: „FIA zobowiązała się, że nie będzie podejmować żadnych działań, które mogłyby naruszać prawo własności lub prawo do zarządzania prawami do Formuły 1. Uważamy komentarze prezydenta FIA w social mediach, pochodzące z oficjalnego konta, jako ingerujące w te prawa w sposób niedopuszczalny”.
Pojawiły się wręcz sugestie o ewentualnych pozwach.

Zobacz także: Szefowie F1 zdenerwowani słowami prezydenta FIA

Tymczasem media teraz cytują Ben Sulayema wskazującego, iż pierwotnym właścicielem Formuły 1 jest FIA. Jak to wygląda w szczegółach? Federacja obecnie sprawuje pieczę nad sportową stroną mistrzostw, a prawa komercyjne są w rękach Liberty Media. Niemniej jednak faktycznie zostały jedynie wydzierżawione. W 2000 roku FIA oddała prawa do nazwy F1 ówczesnemu szefowi serii, Berniemu Ecclestone’owi, w umowie opiewającej na 300 milionów dolarów (zaledwie, biorąc pod uwagę, ile teraz królowa sportów motorowych jest warta) i spisanej na okres… 100 lat. Prawa te przeszły na Liberty Media wraz z zakupem mistrzostw przez spółkę w roku 2017.

„Mistrzostwa są nasze, tylko je wypożyczyliśmy”. – powiedział Ben Sulayem podczas wizyty na zeszłotygodniowym Rajdzie Monte Carlo, cytowany przez niemiecki magazyn Auto Motor und Sport.
„Póki co są jedynie pogłoski o możliwej sprzedaży. Ale FIA powinna mieć coś do powiedzenia i powinna móc doradzić”. – dodał.

Według Auto Motor und Sport we wspomnianej umowie z 2000 roku jest specjalny zapis, tak zwana “klauzula Don Kinga”, dający FIA prawo weta w przypadku zmiany właściciela F1.

Autor: Grzegorz Filiks

Źródło: Auto Motor und Sport
Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Hiszpanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 21 czerwca
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 22 czerwca
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 23 czerwca
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi