KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie     SKOKI   KUP VIAPLAY

logo-powrot-roberta

KONTAKT    Kup F1 TV PRO       Wsparcie               Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL        Zgarnij 150 zł na OC/AC!      SKOKI    KUP VIAPLAY

MENU:

Mercedes F1 GP Holandii 2022

Projekt Mercedesa zakazany. FIA wprowadzi ostrzejsze testy podłóg w bolidachFIA opublikowała szczegóły nowych testów podłóg w Formule 1 na rok 2023, a także zmian w przepisach dotyczących przeprojektowania skrzyni biegów.

Pojawiły się wątpliwości, czy niektóre zespoły nie skonstruowały tegorocznych podłóg bolidów tak, aby spełniały wymogi testów wytrzymałościowych, przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności w innych miejscach, żeby poprawić osiągi i uniknąć zjawiska porpoisingu.

Przyczyniło się to do wydania dyrektywy technicznej przed Grand Prix Belgii, która zmodyfikowała testy podłóg, a przed rozpoczęciem sezonu 2023 pojawią się kolejne zmiany.

Wyznaczono kilkanaście punktów na podłodze, w których zostanie umieszczone obciążenie, aby upewnić się, że ruch podłogi nie przekroczy 8 mm. W tym celu zostanie ona zeskanowana laserowo. Jednakże organ zarządzający zastrzega sobie prawo do zmiany tych punktów, jeśli kształt podłogi został specjalnie zaprojektowany tak, aby umożliwić większą elastyczność w innych miejscach.Oprócz zmian w testach wytrzymałościowych, krawędzie podłogi zostaną podniesione o 25 mm, a grubość dyfuzora pod podłogą zostanie zwiększona w ramach kolejnych zmian mających na celu zwalczanie porpoisingu.

Zespoły będą mogły również przeprojektować skrzynie biegów „w przypadku, gdy materiały, procesy lub części staną się niedostępne, lub ich użycie zostanie ograniczone ze względów zdrowotnych i bezpieczeństwa”.

Wcześniej zmiany były dozwolone tylko w celu rozwiązania problemów z niezawodnością lub dla zmniejszenia kosztów.

W tym tygodniu podczas spotkania Światowej Rady Sportów Motorowych FIA w Bolonii zatwierdzono zmiany w przepisach technicznych Formuły 1 na rok 2023.Wśród zmian jest formalny zakaz stosowania proponowanych przez Mercedesa kontrowersyjnych separatorów szczelin w przednim skrzydle takich, jakie zespół przywiózł na Grand Prix Stanów Zjednoczonych.

Ostatecznie zdecydowali się oni nie startować z nowym skrzydłem i wprowadzili modyfikacje w obawie przed wykluczeniem z wyścigów, gdyby rywale złożyli formalny protest.

WMSC odniosło się do tej kwestii i wyraźnie zaznaczyło, że separatory nie mogą być używane w 2023 roku. Zmodyfikowano takżę ich dopuszczalne wymiary, aby podkreślić pierwotne przeznaczenie tych części.

Małe elementy przypominające płetwy pomagały przekierować przepływ powietrza na skrzydło, ale według nowego dokumentu wsporniki separatora muszą tworzyć konstrukcyjne połączenie pomiędzy sąsiadującymi elementami.

Patryk Kucharski
f1i.comPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

Czekamy na decyzję!

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 18 listopada
godz. 11:00 – 12:00 – 1. trening
godz. 14:00 – 15:00 – 2. trening

Sobota, 19 listopada
godz. 11:30 – 12:30 – 3. trening
godz. 15:00 – 16:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 20 listopada
godz. 14:00 – 16:00 – Wyścig

Bądź na bieżąco

Popularne tagi