Motor Racing - Formula One World Championship - Monaco Grand Prix - Sunday - Monte Carlo, Monaco

Strategie, opony, sektory, prędkości, pit-stopy, wszystkie okrążenia i performance

Czas na tradycyjne liczbowe podsumowanie Grand Prix Monako. Przyglądam się czasom wszystkich okrążeń George Russella i Roberta Kubicy, czasom sektorów, prędkościom, strategiom, pit-stopom i oponom, nie zapominając o wykresach performance.

Wszystkie czasy

 

Robert Kubica był szybszy od George Russella na 31 okrążeniach, a Anglik na 37 kółkach miał lepsze czasy od Kubicy (nie liczę neutralizacji, okrążeń zjazdowych i wyjazdowych przy wizytach w boksach, liczę natomiast dublowania).

Z przygotowanego przez Incasenta zestawienia wszystkich czasów Kubicy i Russella wyraźnie widać, że początek wyścigu oraz pierwsza część stintu na twardych oponach wyraźnie należały do Roberta, a Russell nadrobił w końcówce. Drugi stint Grand Prix Monako w jego wykonaniu był pierwszym w tym sezonie, w którym lepiej jechał pod koniec niż na początku. Zazwyczaj to on znacznie wcześniej zużywał opony.

Sektory

 

Patrząc na czasy sektorów, wyraźnie widać, że to właśnie stamtąd wzięła się cała przewaga George Russella nad Robertem Kubicą jeżeli chodzi o najlepszy czas wyścigu. Anglik miał tam świetny, 11. wynik, 364 tysięczne lepszy od rezultatu Polaka.

Kubica był o 6 tysięcznych wolniejszy w 2. sektorze i o 28 tysięcznych wolniejszy w trzecim.

Łącznie najlepsze czasy sektorów Russella dają mu rezultat 1:16.919, a Kubica ma 1:17.305.

Sektory grand Prix monako

Prędkości

 

Jest to bardzo ciekawa statystyka. Okazuje się, że w punkcie pomiaru czasu Robert Kubica miał 10. prędkość, 3,6 km/h wyższą od prędkości George Russella. Na linii startu mety był o 4,3 szybszy od swojego partnera z zespołu, ale w pierwszym i drugim sektorze był już wolniejszy, a Russell miał w nich 9. i 16. rezultat.

prędkości grand prix Monako 2019

Pit-Stopy

 

W całym wyścigu mieliśmy zaledwie 23 pit-stopy – to bardzo mało. Robert Kubica miał drugi czas całej procedury, biorąc oczywiście pod uwagę tylko te postoje, które odbywały się poza neutralizacją.

pit-stopy grand prix Monako

Rekordowy – przynajmniej w tym sezonie – był natomiast czas, w jakim Robertowi Kubicy zmieniono opony. 2.07 sekundy pokazuje, że mechanicy Williamsa nadal wiedzą, jak ogarniać ten temat. Wyrównali oni najlepsze dotychczasowe osiągnięcie mechaników McLarena w tym sezonie.

zmiana kół monako 2019

Strategia

 

Tylko Pierre Gasly i Valtteri Bottas zdecydowali się w tym wyścigu na strategie dwóch pit-stopów, ale w obu przypadkach były to decyzje wymuszone. Bottas miał pękniętą obręcz po kontakcie z Verstappenem w boksach, a Gasly chciał zgarnąć dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie wyścigu.

Pozostali pojechali na jeden pit-stop.

strategia grand prix Monako 2019

Opony

 

Aż 67 okrążeń na oponach miękkich przejechali wczoraj Lewis Hamilton i Daniel Ricciardo, ale godne podziwu jest również przejechanie przez Romaina Grosjeana 50 okrążeń na oponie miękkiej.

opony grand prix monako 2019

Best lap

 

Jeżeli chodzi o najlepsze okrążenia w wyścigu, to George Russell uzyskał czas o 350 tysięcznych lepszy od Roberta Kubicy, jednak uczynił to na 76. okrążeniu, a Robert Kubica na 32. Bolid Russella był o około 40 kilogramów lżejszy, czego nie sposób zignorować, nawet biorąc pod uwagę mniej zużyte opony u Roberta Kubicy, które na pewno dawały Polakowi mniej niż 40 kg paliwa lżejszy bolid.

Warto jednak zauważyć, że Carlos Sainz w McLarenie uzyskał swój najlepszy czas wyścigu również na 32. okrążeniu, ale na oponach pośrednich. Wyniósł on 1:15.891 – 1,5 sekundy szybciej od Kubicy, a zatem realna strata do McLarena to 1 sekunda.

Williamsy straciły w tym aspekcie do Valtteriego Bottasa (czasu Pierre Gasly, który założył miękkie opony na koniec by wywalczyć dodatkowy punkt nie biorę pod uwagę) wyniosła 2 sekundy na tych samych oponach. Jest zatem chyba jakiś postęp w Williamsie.

Performance

 

Na koniec jeszcze wykresy performance. Po raz drugi z rzędu Robert Kubica lepszy od George Russella. Ogólny wskaźnik Polaka to 5.3, podczas gdy Russella 4.0.

Robert zaliczył „10-tkę” w dziale „Cornering”, rejestrującym głównie przeciążenia na wchodzeniu w zakręty. Kubica nieco agresywniej operował gazem i wykonywał więcej ruchów kierownicą. Był gorszy jedynie w statystyce „breaking”.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 18 września

Urodził się Marc Surer (90 startów, 1 najszybsze okrążenie).

„Oczywiście wolałbym być tam [w F1 – przyp. MC], ale takie jest życie i trzeba się z tym pogodzić. Nadal muszę pokonać wiele ograniczeń aby móc komfortowo usiąść w samochodzie na torze i nie mam tu na myśli tylko samochodu F1. Potrzeba trochę szczęścia i nie wszystko zależy ode mnie. Może to zabrzmieć źle, ale nadzieja umiera ostatnia. Wiara nic nie kosztuje. Nadal wierzę, ale nie bujam w obłokach, twardo stąpam po ziemi. To nie tak, że będę czuł się nikim jeżeli nie wrócę do F1. Nie o nią tu chodzi, ale o mnie” – odpowiada Robert na pytanie o powrót do F1.

Nico Rosberg w swoim 200. starcie w F1 odnosi 22 zwycięstwo. Było to też 200. GP dla zespołu Toro Rosso.

Przedstawiciel zespołu Racing Point, Stephen Curnow gości w siedzibie PKN Orlen. Tematem rozmów oczywiście przyszłość Roberta Kubicy.

Najnowsze wpisy