KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, Marcin Bogutyn, Marcin Rentflejsz, szymon034, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Tomasz Ignaczak, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
UniRacers, Łukasz w., Tancesz, Marcin, Szalony Burżuj, Paweł Koziarski
Motor Racing - Formula One World Championship - Monaco Grand Prix - Sunday - Monte Carlo, Monaco

Strategie, opony, sektory, prędkości, pit-stopy, wszystkie okrążenia i performance

Czas na tradycyjne liczbowe podsumowanie Grand Prix Monako. Przyglądam się czasom wszystkich okrążeń George Russella i Roberta Kubicy, czasom sektorów, prędkościom, strategiom, pit-stopom i oponom, nie zapominając o wykresach performance.

Wszystkie czasy

 

Robert Kubica był szybszy od George Russella na 31 okrążeniach, a Anglik na 37 kółkach miał lepsze czasy od Kubicy (nie liczę neutralizacji, okrążeń zjazdowych i wyjazdowych przy wizytach w boksach, liczę natomiast dublowania).

Z przygotowanego przez Incasenta zestawienia wszystkich czasów Kubicy i Russella wyraźnie widać, że początek wyścigu oraz pierwsza część stintu na twardych oponach wyraźnie należały do Roberta, a Russell nadrobił w końcówce. Drugi stint Grand Prix Monako w jego wykonaniu był pierwszym w tym sezonie, w którym lepiej jechał pod koniec niż na początku. Zazwyczaj to on znacznie wcześniej zużywał opony.

Sektory

 

Patrząc na czasy sektorów, wyraźnie widać, że to właśnie stamtąd wzięła się cała przewaga George Russella nad Robertem Kubicą jeżeli chodzi o najlepszy czas wyścigu. Anglik miał tam świetny, 11. wynik, 364 tysięczne lepszy od rezultatu Polaka.

Kubica był o 6 tysięcznych wolniejszy w 2. sektorze i o 28 tysięcznych wolniejszy w trzecim.

Łącznie najlepsze czasy sektorów Russella dają mu rezultat 1:16.919, a Kubica ma 1:17.305.

Sektory grand Prix monako

Prędkości

 

Jest to bardzo ciekawa statystyka. Okazuje się, że w punkcie pomiaru czasu Robert Kubica miał 10. prędkość, 3,6 km/h wyższą od prędkości George Russella. Na linii startu mety był o 4,3 szybszy od swojego partnera z zespołu, ale w pierwszym i drugim sektorze był już wolniejszy, a Russell miał w nich 9. i 16. rezultat.

prędkości grand prix Monako 2019

Pit-Stopy

 

W całym wyścigu mieliśmy zaledwie 23 pit-stopy – to bardzo mało. Robert Kubica miał drugi czas całej procedury, biorąc oczywiście pod uwagę tylko te postoje, które odbywały się poza neutralizacją.

pit-stopy grand prix Monako

Rekordowy – przynajmniej w tym sezonie – był natomiast czas, w jakim Robertowi Kubicy zmieniono opony. 2.07 sekundy pokazuje, że mechanicy Williamsa nadal wiedzą, jak ogarniać ten temat. Wyrównali oni najlepsze dotychczasowe osiągnięcie mechaników McLarena w tym sezonie.

zmiana kół monako 2019

Strategia

 

Tylko Pierre Gasly i Valtteri Bottas zdecydowali się w tym wyścigu na strategie dwóch pit-stopów, ale w obu przypadkach były to decyzje wymuszone. Bottas miał pękniętą obręcz po kontakcie z Verstappenem w boksach, a Gasly chciał zgarnąć dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie wyścigu.

Pozostali pojechali na jeden pit-stop.

strategia grand prix Monako 2019

Opony

 

Aż 67 okrążeń na oponach miękkich przejechali wczoraj Lewis Hamilton i Daniel Ricciardo, ale godne podziwu jest również przejechanie przez Romaina Grosjeana 50 okrążeń na oponie miękkiej.

opony grand prix monako 2019

Best lap

 

Jeżeli chodzi o najlepsze okrążenia w wyścigu, to George Russell uzyskał czas o 350 tysięcznych lepszy od Roberta Kubicy, jednak uczynił to na 76. okrążeniu, a Robert Kubica na 32. Bolid Russella był o około 40 kilogramów lżejszy, czego nie sposób zignorować, nawet biorąc pod uwagę mniej zużyte opony u Roberta Kubicy, które na pewno dawały Polakowi mniej niż 40 kg paliwa lżejszy bolid.

Warto jednak zauważyć, że Carlos Sainz w McLarenie uzyskał swój najlepszy czas wyścigu również na 32. okrążeniu, ale na oponach pośrednich. Wyniósł on 1:15.891 – 1,5 sekundy szybciej od Kubicy, a zatem realna strata do McLarena to 1 sekunda.

Williamsy straciły w tym aspekcie do Valtteriego Bottasa (czasu Pierre Gasly, który założył miękkie opony na koniec by wywalczyć dodatkowy punkt nie biorę pod uwagę) wyniosła 2 sekundy na tych samych oponach. Jest zatem chyba jakiś postęp w Williamsie.

Performance

 

Na koniec jeszcze wykresy performance. Po raz drugi z rzędu Robert Kubica lepszy od George Russella. Ogólny wskaźnik Polaka to 5.3, podczas gdy Russella 4.0.

Robert zaliczył „10-tkę” w dziale „Cornering”, rejestrującym głównie przeciążenia na wchodzeniu w zakręty. Kubica nieco agresywniej operował gazem i wykonywał więcej ruchów kierownicą. Był gorszy jedynie w statystyce „breaking”.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Azerbejdżanu

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 13 września
godz. 11:30 – 1. trening
godz. 15:00 – 2. trening

Sobota, 14 września
godz. 10:30 – 3. trening
godz. 14:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 15 września
godz. 13:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Fuji WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi