Formuła 1 w Eleven       REKLAMA        KONTAKT        150 zł na OC/AC!      F1 MOŻESZ OBSTAWIAĆ NA EFORTUNA.PL     F1 TV PRO    SIMRACE

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica Grand Prix Azerbejdżanu 2019 F1

Godzina 1 czy 11, engine mode 6 i 100 koni mniej – jazda w Baku z Kubicą

F1 TV Pro spłatało nam wczoraj kolejnego figla i niestety nie działało podczas wyścigu. Zdążyłem już jednak nadrobić straty, przejeżdżając z Robertem cały wyścig. Tym razem rozmów z inżynierem było więcej, dużo było o ERS i balansie hamulców. Nie zabrakło również wpadki Paula Williamsa.

Jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu, gdy Robert miał wiele czasu w bolidzie, toczyła się ożywiona dyskusja między nim a inżynierem dotycząca ustawień auta podczas startu. Konkretnie o to, czy Robert ma mieć włączony pit limiter podczas startu czy nie. Robert pytał również, czy w jakim ma być trybie na starcie. Zespół polecił mu wystartowanie na trybie RACE, Kubica jednak oponował, mówiąc że chce zrobić LAUNCH więc musi być w trybie START. Ekipa przystała na jego propozycję. Podobne kwestie były poruszane przed startem Grand Prix Chin.

Tuż po starcie Robert doświadczył ponownie problemów z nierównomiernym hamowaniem auta. Mogło się to skończyć bardzo źle.

Na 2. okrążeniu Robert Kubica był już bardzo blisko George Russella. Przed Polakiem był też Pierre Gasly. Wówczas Robert dostał polecenie „Engine Mode 6”, a zatem przejścia na nieco bardziej oszczędny i siłą rzeczy wolniejszy tryb silnika.

Po kilku kolejnych okrążeniach jazdy za innymi bolidami, Robertowi polecono zmianę balansu hamulców, być może by je nieco schłodzić oraz oszczędzić opony. Elementy te cierpią podczas jazdy za innymi kierowcami.

Po kilku kolejnych okrążeniach Robert dostaje polecenie zmiany ustawień ERS na pokrętle „Multi-Function B”. Inżynier mówi o tym, że Robert ma je ustawić na godzinę „11”. Po chwili Robert „dopytuje” poprawiając inżyniera, że chyba chodziło mu o godzinę „1”. Inżynier potwierdza wersję Roberta.

Później, na 14. okrążeniu, tuż przed jego końcem, Polak dostaje polecenie zjazdu do boksów na odbycie kary. Przed wjazdem do boksów pyta za co ta kara, ale nie otrzymuje odpowiedzi. Następnie, już przejeżdżając przez boksy, pyta ponownie.

„Porozmawiamy o tym po wyścigu, chodziło o procedurę startową” – słyszy w słuchawkach.

Po wyjeździe z boksów Robert pyta, czy może wrócić do pierwotnego balansu hamulców. Kolejny komunikat radiowy zapewne umiałby rozszyfrować tylko Mikołaj Sokół, jednak prawdopodobnie chodzi znów o balans hamulców. W głosie Roberta da się wyczuć irytację, gdy pyta, czy „mógłby przejechać z tym jeszcze jedno kółko”. Prawdopodobnie ponownie chodzi o hamulce.

Przed pierwszym zjazdem do boksów Robert otrzymuje komunikat, że jego tempo jest dobre w porównaniu do George Russella. Potem Kubica jest pytany o stan opon. Odpowiada, że przegrzewa się tylna prawa opona, a potem dodaje, że również prawy przód ma zbyt wysoką temperaturę.

Pełne statystyki wyścigu – czasy okrążeń, sektorów, prędkości, pit-stopy, strategie i wykresy zobaczycie tutaj.

 

Następuje potem zjazd do boksów. Robert jest o nim informowany dość późno, wjeżdżając do boksów dowiaduje się, że otrzyma nowy komplet opon pośrednich.

Podczas swojego drugiego stintu Polak kilkukrotnie komunikuje się z inżynierem. Mówi m.in. balans opon jest relatywnie pod kontrolą. Następnie otrzymuje informację, że plan zakłada przejechanie jeszcze 7 okrążeń, na co odpowiada, że jeżeli będzie potrzeba, to może przejechać więcej kółek. Pojawiały się też problemy z głośnością wypowiedzi inżyniera.

W przypadku drugiego postoju Robert został poinformowany o jego przyczynie – uniknięcie niebieskich flag podczas drugiego dublowania. Prawdopodobnie taki sam był również powód pierwszego, wcześniejszego zjazdu.

Następnie mamy okres wirtualnej neutralizacji. Podczas jazdy z mniejszymi prędkościami Robert informuje inżyniera, że restart będzie bardzo trudny. Kubica jest proszony o utrzymanie temperatury opon i zmianę ustawień ERS. Polak mówi, że to pierwsze jest bardzo trudne. I rzeczywiście, tuż po restarcie bardzo mocno rzuca autem Kubicy. Dość powiedzieć, że jadąc później po prostej startowej, Polak wężykował by mocniej dogrzać opony.

Po zjeździe po drugi komplet opon Robert dostaje polecenie zmiany trybu silnika na nieco szybszy – „Engine mode 5” – słyszy Polak.

Po zakończeniu wyścigu Paul Williams mówi do Roberta: „To trudny weekend dla wszystkich”. Na okrążeniu zjazdowym Robert mówi: „Coś się stało i samochód toczy się jakby 100 koni mniejszą mocą”. Inżynier informuje, że po sprawdzeniu wszystko wygląda w porządku.

Wyścig nie był zatem łatwy dla Roberta. Lekko nie miał również Russell, który kilkukrotnie narzekał na niestabilność podczas hamowania. Brytyjczyk był częściej w kontakcie ze swoim inżynierem, pytając m.in. o różnice do Roberta Kubicy. Znacznie częściej zmieniał on również ustawienia na kierownicy.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Grand Prix Arabii Saudyjskiej

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

Czekamy na decyzję...

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 3 grudnia
godz. 14:30 – 15:30 – FP1
godz. 18:00 – 19:00 – FP2

Sobota, 4 grudnia
godz. 15:00 – 16:00 – FP3
godz. 18:00 – 19:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 5 grudnia
godz. 18:30 – 20:30 – WYŚCIG F1

Bądź na bieżąco

Popularne tagi