KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

Poniedziałek, 28.02: Właściwa rehabilitacja Kubicy rozpocznie się za ok. miesiąc

Za 3-4 tygodnie rozpocznie się właściwa rehabilitacja Roberta Kubicy po dramatycznym wypadku na trasie rajdu Ronde di Andora. Będzie ona miała na celu przywrócenie sprawności prawej nodze i ręce Polaka. Do tego czasu będzie on poddawany lekkim zabiegom przygotowawczym.


Kubica póki co odpoczywa przykuty do szpitalnego łóżka, nabierając sił przed właściwymi zabiegami rehabilitacyjnymi. Do tego czasu musi nastąpić dostateczne zagojenie się ran i zrośnięcie połamanych kości.

Dziś rzecznik szpitala Santa Corona w Pietra Ligure, gdzie leży Kubica, powiedział, że stan medyczny i psychiczny Polaka jest dobry. Zapytany o rehabilitację, Roberto Carrozzino odparł:

Tkanki i rany muszą się zabliźnić i naturalnie potrzeba czasu zanim zacznie się mówić o pełnym wyzdrowieniu. Rehabilitacja rozumiana jako odzyskanie funkcji motorycznych kończyn rozpocznie się za 3-4 tygodnie. Kubica jest teraz pod opieką ortopedy, który codziennie kontroluje jego stan kliniczny i z którym zaczyna wykonywać pierwsze ruchy.

Rzecznik ostrzegł jednocześnie, że aby w pełni powrócić do zdrowia, Kubica będzie musiał wykazać się dużą cierpliwością.

Robertowi na pewno jej nie zabraknie, brakuje jej natomiast już teraz niektórym polskim mediom, które zabrały się za wyznaczanie powrotu kierowcy Lotus Renault na tor.

Jeden z polskich dzienników sportowych napisał dziś, że Kubica może wrócić już w Grand Prix Belgii, które odbędzie się 28 sierpnia. Pomijając fakt, że przewidywanie terminu powrotu w obecnej sytuacji nie ma najmniejszego sensu, gdyż nie wiadomo jeszcze czy Robert będzie mógł w ogóle zginać rękę w łokciu, to trzeba poddać w wątpliwość że krakowianin mógłby wrócić już w sierpniu.

Lekarze powiedzieli w sobotę, że Kubicę czekają 2 miesiące intensywnej rehabilitacji oraz 6-8 miesięcy rehabilitacji ekstensywnej. Wskazuje to zatem na minimalny okres ośmiu miesięcy rehabilitacji, która rozpocznie się w kwietniu. Sumując miesiące, zakończy się ona w grudniu, trzy miesiące po Grand Prix Belgii i blisko miesiąc po zakończeniu sezonu F1.

Przypomnijmy, że rehabilitacja to „tylko” powrót do normalnego zdrowia. Kubica będzie jeszcze musiał wrócić do formy właściwej kierowcy Formuły 1, a przede wszystkim przejść badania dopuszczające go do startów.

Podczas jednego wyścigu, kierowca Formuły 1 podlega kilkaset razy przeciążeniom ponad 4G, które bardzo obciążają mięśnie karku. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na wibracje wytwarzane przez bolid podczas jazdy, które mogą poluzować śruby mocujące fragmenty kości w kończynach Kubicy. Jeden wyścig to również utrata kilku litrów wody. Organizm Roberta, który przeszedł ogromną traumę podczas wypadku i operacji, nie będzie gotowy od razu na takie wyzwania.

Wszystkie założenia dotyczące okresu rehabilitacji sprawdzają się ponadto przy założeniu, że nie wystąpią żadne komplikacje z kościami, mięśniami, stawami i nerwami w kończynach Polaka.

Oczywiście, Robert to nie jest zwykły człowiek i wielokrotnie zaskakiwał już swoimi nadludzkimi wyczynami, ale niektórych rzeczy zwyczajnie nie da się „przeskoczyć”.

Wszyscy bardzo chcielibyśmy aby Kubica wrócił jak najszybciej do ścigania. Nie jestem jednak pewien, czy robienie fałszywych nadziei jest właściwym sposobem dodawania otuchy kibicom. Jak głosił jeden z transparentów podczas testów w Barcelonie: Robert, poczekamy, bo warto!

Więcej informacji o całej Formule 1 znajdziesz na www.f1ultra.pl

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi