KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Formuła E wraca do Londynu



Minęło pięć lat od ostatnich zmagań Formuły E w Londynie. Nareszcie elektryczna seria wraca do stolicy Anglii, w której odbędą się dwa nadchodzące wyścigi.

Przed ExCeLem był Battersea Park

 

W sezonach 2014-15 i 2015-16 E-Prix Londynu było ostatnim punktem w kalendarzu i w obu przypadkach był to double-header, który decydował o losach tytułów mistrzowskich. Pierwszy wyścig padł łupem Sebastiena Buemiego, który toczył bój z Nelsonem Piquetem i Lucasem di Grassim.

Umożliwiło mu to wejście na drugą pozycję i zmniejszenie straty do pierwszego z Brazylijczyków do pięciu oczek. Następnego dnia pierwszy na mecie zameldował się Stephane Sarrazin, ale dostał karę za przekroczenie zużycia mocy, więc zwycięstwo przyznano Samowi Birdowi. Natomiast jeśli chodzi o triumf w pierwszym sezonie – Buemi uzyskał tylko 4 punkty więcej niż Piquet, co oznaczało, że o włos przegrał to starcie.



Rok później dostał drugą szansę, tym razem w walce z di Grassim. Chociaż Nico Prost wygrał obie rundy, wszystkie oczy były skierowane na pretendentów. W sobotę di Grassi był czwarty, a Buemi piąty, natomiast w niedzielę już na pierwszym okrążeniu doszło między nimi do kolizji. Obaj dojechali do boksów i zmienili samochody, aby powalczyć o najszybsze okrążenie, bo 2 punkty dostać mógł kierowca nie tylko z Top 10. Chociaż obaj wyścigu nie ukończyli, z racji tego, że bateria ówcześnie wystarczyła na pół dystansu, to 3 pkt za PP i 2 pkt za FL okazały się kluczowe do prześcignięcia Lucasa.

Mapa tegorocznej rywalizacji przedstawia się następująco:

formuła E londyn

A oto onboard:



Brytyjczyk liderem domowym ściganiem

 

Z trzynastego na pierwsze awansował Sam Bird w ciągu jednego dnia – 11 lipca 2021 r., kiedy to odbyła się 11. runda Formuły E w tym sezonie. Kierowca Jaguara zawita na unikalny tor zlokalizowany nieopodal, a także w środku ExCeL London, skąd jest nieco ponad godzina jazdy do miejsca jego urodzenia – Roehampton. Pięć punktów przewagi to naprawdę niewiele i Brytyjczyk będzie musiał się wysilić, aby pozostać na tej pozycji przed wielkim finałem w Berlinie.

MKierowcaZespółPunkty
1Nyck DE VRIESMERCEDES EQ99
2Eduardo MORTARAROKiT VENTURI RACING92
3Jake DENNISBMW I ANDRETTI MOTORSPORT91
4Mitch EVANSJAGUAR RACING90
5Robin FRIJNSENVISION VIRGIN RACING89
6Sam BIRDJAGUAR RACING87
7Lucas di GRASSIAUDI SPORT ABT SCHAEFFLER87
8Antonio Felix da COSTADS TECHEETAH86
9Stoffel VANDOORNEMERCEDES EQ82
10Jean-Eric VERGNEDS TECHEETAH80
11Pascal WEHRLEINTAG HEUER PORSCHE FORMULA E TEAM79
12Alexander LYNNMAHINDRA RACING78
13Rene RASTAUDI SPORT ABT SCHAEFFLER78
14Oliver ROWLANDNISSAN E.DAMS77
15Nick CASSIDYENVISION VIRGIN RACING76
15Maximilian GUENTHERBMW I ANDRETTI MOTORSPORT66
17Andre LOTTERERTAG HEUER PORSCHE FORMULA E TEAM58
18Norman NATOROKiT VENTURI RACING54
19Alexander SIMSMAHINDRA RACING54
20Nico MUELLERDRAGON / PENSKE AUTOSPORT30
21Sebastian BUEMINISSAN E.DAMS20
22Sergio SETTE CAMARADRAGON / PENSKE AUTOSPORT16
23Oliver TURVEYNIO 333 FE TEAM13
24Tom BLOMQVISTNIO 333 FE TEAM6
25Joel ERIKSSONDRAGON / PENSKE AUTOSPORT1

Sporo dzieje się również w klasyfikacji zespołów. Na pozycję lidera awansował Envision Virgin Racing, ale ma tylko 2 punkty więcej niż DS Techeetah oraz pięć punktów więcej niż Jaguar Racing. Niezwykłe emocje gwarantowane.

Kiedy i gdzie oglądać?

 

Ze względu na transmisje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, Formuła E zeszła na dalszy plan. Wyścigi zostaną pokazane premierowo w sobotę i w niedzielę o godzinie 20:30, a wszystkie sesje na żywo, jak zwykle, w usłudze Eurosport Player.

Piątek, 23 lipca:
18:00 – Trening 1 (45 min)

Sobota, 24 lipca:
10:00 – Trening 2 (30 min)
12:00 – Kwalifikacje
16:00 – Wyścig

Niedziela, 25 lipca:
9:00 – Trening 3 (45 min)
11:00 – Kwalifikacje
15:00 – Wyścig

Autor: @FormulaePL



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi