KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, Marcin Bogutyn, Marcin Rentflejsz, szymon034, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Tomasz Ignaczak, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
UniRacers, Łukasz w., Tancesz, Marcin, Szalony Burżuj, Paweł Koziarski

Harmonogram

2019 Chinese Grand Prix, Saturday - Steve Etherington

Najbardziej pamiętne momenty GP Chin



Jako że minęło już 5 lat od kiedy mieliśmy GP Chin w kalendarzu Formuły 1, warto przypomnieć najbardziej charakterystyczne momenty rywalizacji w Szanghaju.

Pamiętne

 

Narodziny potęgi

Dziś są na porządku dziennym, ale 15 lat temu tak nie było. Mowa o zwycięstwach Red Bulla. Pierwsze z dotychczasowych 116 ekipa z Milton Keynes odniosła właśnie w Grand Prix Chin w 2009 roku. Odniósł je Sebastian Vettel. Drugi był Mark Webber, a wyścig był bardzo deszczowy.

Koniec potęgi

Grand Prix Chin to również ostatnie zwycięstwo w Formule 1 Michaela Schumachera. Triumf numer 91 odniósł on właśnie w Szanghaju w 2006 roku. W tym wyścigu również lał deszcz.

Przedziwny wypadek

Rzadko kiedy zdarza się by kierowcy zderzyli się w drodze na pola startowe. Jeszcze rzadziej zdarza się by w ten sposób rozbił się 7-krotny mistrz świata F1. A właściwie zdarzyło się raz – w 2005 roku gdy Michael Schumacher zaliczył kolizję z zawodnikiem Minardi, Christianem Albersem.


I co, myślicie, że Schumacher nie wystartował do tego wyścigu? Wystartował na zapasowym samochodzie. Ale i tak go nie ukończył po obrocie na 22. okrążeniu.

I kolejny przedziwny wypadek

Grand Prix Chin było również świadkiem jednego z najdziwniejszych wypadków w Formule 1 w XXI wieku.


Stracony tytuł

Lewis Hamilton mógłby dziś mieć 8 tytułów mistrzowskich. I nie chodzi o nawiązanie do Abu Zabi 2021. Mowa o błędzie Anglika na śliskiej nawierzchni przy wjeździe do alei serwisowej. Te kilka punktów, które stracił zagrzebując się w żwirze kosztowało go pierwszy tytuł – w debiutanckim sezonie.

A Kubica?

 

Robert Kubica też miał swój pamiętny moment w Szanghaju gdy w 2006 roku na śliskim torze nie wyhamował w alei serwisowej i uderzył mechanika.


Pełną historię startów Roberta w Chinach przedstawiam tutaj.

Statystyki

 

GP Chin odbywało się nieprzerwanie od 2004 do 2019 roku. Aż 6 z 16 rund wygrał tu Lewis Hamilton po dwa zwycięstwa mają Fernando Alonso i Nico Rosberg. Hamilton aż 9 razy stawał tu na podium.

W Szanghaju wygrywało 5 konstruktorów: Mercedes (6), Ferrari (4), McLaren (3), Red Bull (2) oraz Renault.


W tegorocznej stawce kierowców mamy zawodników odpowiadających za aż 9 z 16 zwycięstw w Chinach (Hamilton 6, Alonso 2, Ricciardo 1).

9 z 16 wyścigów o GP Chin zostało wygranych z pole position. Dwa razy wygrywał kierowca z 2. pola. Tylko 3 razy nie zdarzyło się, by kierowca startujący z pole position nie stanął na podium w Chinach. Tylko 4 razy kierowca z pole position nie prowadził po 1. okrążeniu.

Średni procent kierowców kończących GP Chin to 84%.

Podczas 5 z 16 wyścigów padał tu deszcz. W zaledwie 7 wyścigach mieliśmy samochód bezpieczeństwa.



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP USA

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 18 października
godz. 19:30 – 1. trening
godz. 23:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 19 października
godz. 20:00 – Sprint
godz. 00:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 20 października
godz. 21:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Portimao ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi