KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Mikołaj Marczyk

ORLEN Team na podium Rajdu Estonii w klasie WRC 2 Challenger!

 

Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk zajęli 5. miejsce w klasie WRC 2 oraz 3. pozycję w klasie WRC 2 Challenger w Rajdzie Estonii. To kolejne podium załogi ORLEN Team w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a przede wszystkim – jak twierdzi sam duet zawodników – ich najlepszy rajd w WRC.

Już podczas odcinka testowego Marczyk i Gospodarczyk pokazali, że w Rajdzie Estonii będą liczyć się w walce o czołowe lokaty. Próbę Kastre przegrali bowiem o zaledwie 0,7 s z byłym kierowcą fabrycznym WRC, Andreasem Mikkelsenem. Tego samego dnia wieczorem rozegrany został pierwszy odcinek specjalny rajdu – superoes Tartu vald. Tam duet ORLEN Team pokonał całą stawkę załóg startujących w samochodach kategorii Rally2. W tym trzech byłych kierowców fabrycznych – wspomnianego już Mikkelsena, a także Olivera Solberga i Gusa Greensmitha.

Podczas całego rajdu Marczyk i Gospodarczyk utrzymywali bardzo dobre tempo. Ostatecznie Polacy zajęli 5. miejsce w klasie WRC 2 oraz 3. miejsce w klasie WRC 2 Challenger, przeznaczonej dla załóg bez wsparcia fabrycznego. Warto dodać, że samochodami kategorii Rally2 wystartowały w Estonii aż 23 załogi.

– Za nami bardzo dobry w naszym wykonaniu Rajd Estonii. Dojeżdżamy do mety na 5. miejscu w klasie WRC 2 oraz 3. w klasie WRC 2 Challenger. Natomiast nie same te pozycje są tutaj najważniejsze. Po raz pierwszy, od kiedy pojawiliśmy się w mistrzostwach świata, czuję, że pojechaliśmy naprawdę bardzo dobry rajd. Odpowiednie tempo mieliśmy od początku imprezy i nie zabrakło nam go do samego końca – tłumaczył Mikołaj Marczyk.

 

– Oczywiście, podczas pierwszego etapu zabrakło nam trochę szczęścia. Złapaliśmy kapcia, a później jeden odcinek specjalny jechaliśmy w zupełnie odmiennych warunkach, niż czołówka. Natomiast poza tym było równo, dobrze i szybko. Potwierdziliśmy, że zasługujemy na to, aby tutaj być – że mistrzostwa świata to nasze miejsce. Mam nadzieję, że wchodzimy w ten etap, w którym będziemy już tylko szybsi i będziemy potrafili prezentować tak mocne tempo na każdym rajdzie – zakończył trzeci kierowca Rajdu Estonii w klasie WRC 2 Challenger.

– Rajd Estonii to jest takie wydarzenie, na które czeka się cały rok. To oczekiwanie jest długie, ale to, co dzieje się tutaj na miejscu, wszystko to wynagradza. Ta organizacja, ci kibice, te trasy z setkami skoków. Jest tu niesamowicie. Trochę szkoda tego, co wydarzyło się pierwszego dnia. Czołówka przejechała po suchej trasie, a nas złapała ulewa. To bardzo komplikuje sprawę. Ale tak czy inaczej na mecie jestem bardzo zadowolony z tego rajdu i z podium w klasie WRC 2 Challenger – mówił Szymon Gospodarczyk.

– To był pierwszy taki rajd, który pojechaliśmy po prostu dobrze od samego początku do końca. Od startu była dobra energia i dobre tempo. Cały czas cieszyliśmy się z jazdy. Teraz jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo zadowoleni – to jest kwintesencja rajdów mistrzostw świata – podsumował pilot załogi ORLEN Team.
Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata, na której zaprezentują się Marczyk i Gospodarczyk, będzie Rajd Finlandii. Impreza z bazą w Jyvaskyla odbędzie się w dniach 3-6 sierpnia. Jedno jest pewne – tam odcinki specjalne będą jeszcze szybsze i jeszcze więcej czasu zawodnicy będą spędzali w powietrzu.

Źródło: Informacja prasowa

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi