KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

1 (32)

Odszkodowania komunikacyjne – czy wiesz na co możesz liczyć po wypadku?

Wypadki i kolizje zdarzyć mogą się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego bez względu na doświadczenie czy umiejętności. Warto więc wiedzieć, jak przygotować się do procesu ubiegania się o odszkodowanie oraz co w ogóle przysługuje poszkodowanemu w wypadku.

1. Odszkodowania komunikacyjne – na co możesz liczyć po wypadku?

2. Co przysługuje poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym?

3. Jak przebiega proces odszkodowania?

Co przysługuje poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym?

Poszkodowany w zakresie szkody osobowej może zwrócić się do ubezpieczyciela o odszkodowanie na podstawie kilku zagadnień.

  • Zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji
  • Zwrot kosztów utraconych dochodów
  • Renta stała lub tymczasowa
  • Zadośćuczynienie za ból i cierpienie

Dodatkowo każdy poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy zarówno w przypadku wypadku, jak i kolizji. O wypadku mowa kiedy w zdarzeniu są poszkodowane osoby, kolizja natomiast dotyczy wyłącznie szkód majątkowych.

Jak przebiega proces odszkodowania?

Oprócz ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód osobowych poszkodowany może starać się o odszkodowanie z tytułu szkód majątkowych. W tym celu należy przejść kilka kroków.

  1. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – pierwszy etap można przejść telefonicznie lub online. Wystarczy przedstawić informacje dotyczące zdarzenia w tym: datę, miejsce, okoliczności oraz szczegóły dotyczące poszkodowanych i pojazdów biorących udział w kolizji.
  2. Wywiad dotyczący zdarzenia – w tym punkcie ubezpieczyciel przeprowadzi rozmowę w celu ustalenia szczegółów zdarzenia. Jeśli na miejscu była policja, towarzystwo zwróci się do odpowiedniej komendy o udostępnienie notatki z miejsca wypadku.
  3. Oszacowanie kosztów naprawy uszkodzonych elementów – w tym wypadku szacunkom podlega nie tylko naprawa, ale także ewentualna wymiana elementów samochodu.
  4. Opinia rzeczoznawcy – koszty szacowane są przez rzeczoznawcę na podstawie udzielonych informacji lub po osobistych oględzinach pojazdu.
  5. Odszkodowanie z OC sprawcy – gdy sprawca jest znany, a jego odpowiedzialność nie budzi wątpliwości ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie na podstawie uzyskanych informacji.

Warto pamiętać o tym, że mimo iż na zgłoszenie szkody w wypadku komunikacyjnym poszkodowany ma aż 3 lata lepiej nie zwlekać. Po pierwsze – pamięć co do szczegółów zdarzenia będzie tylko słabnąć. Po drugie przeciąganie zgłoszenia może być odebrane przez ubezpieczyciela jako próba pogłębienia usterek pojazdu i wyłudzenia większego odszkodowania.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie odszkodowań komunikacyjnych? Odwiedź www.motoiprawo.pl.

Materiał partnera

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi