KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

The 3D printing machine operation. The 3D rapid prototype processing concept.

Drukarki 3D. Co warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu?

Drukarki 3D są popularnymi rozwiązaniami, stosowanymi w wielu branżach, od edukacji, poprzez badania naukowe i produkcję, a kończąc na innowacyjnych metodach leczenia chorób. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać drukarki w celach hobbystycznych – równie dobrze sprawdzi się do rozwijania kreatywności, zdolności widzenia przestrzennego, projektowania i po prostu samego drukowania.

Czy warto wybrać drukarkę 3D w celach hobbystycznych?

Oczywiście! Każdy, kto pragnie nauczyć się drukowania 3D po to, aby tworzyć obiekty dla siebie, może zainwestować w tę nowoczesną technologię. Nauka modelowania i drukowania jest prosta i szybka, często jako podstawy wystarczą dane z internetu i porady producenta konkretnego modelu drukarki. Dzięki temu hobbyści mogą zacząć swoją przygodę z modelowaniem bez żadnych długich kursów czy wielkich inwestycji.

Jednocześnie to świetny pomysł na rozwój kreatywności, pasji, naukę nowych i potrzebnych obecnie zdolności. W przyszłości cechy i zdolności tego rodzaju mogą zostać wykorzystane do rozwoju własnego biznesu, więc czemu nie zacząć od przyjemnej pasji? Ale skoro tak, to z jakimi najpopularniejszymi drukarkami można pracować?

Drukarki FDM

Drukarki pracujące w trybie FDM (Fused Deposition Modelling) są jednymi z najczęściej wybieranych ze względu na prostotę obsługi i intuicyjność całego procesu. Są drukarkami wykorzystującymi filamenty, czyli cienkie struny z materiałów termoplastycznych. W tej technologii filament wprowadzony jest do głowicy, która ogrzewa go do oczekiwanej temperatury. Następnie poprzez dyszę jest on wypuszczany cienkim strumieniem na platformę, na której budowany jest zadany obiekt. Tam filament zastyga i utwardza się, co powoduje powstanie gotowego produktu.

Drukarki SLA

Drugim typem drukarek 3D, który jest chętnie wykorzystywany, są drukarki SLA, czyli oparte o stereolitografię. W tym przypadku materiałem, z którego powstają obiekty, są żywice fotoutwardzalne. Po napełnieniu zbiornika żywicą wiązka światła laserowego utwardza ją, co prowadzi do powstania gotowego obiektu. Zazwyczaj model powstały w ten sposób wymaga jeszcze dodatkowej, końcowej obróbki, jak utwardzenie czy oczyszczenie z resztek żywicy.

Czy lepiej wybrać SLA czy FDM?

Każda z drukarek różni się metodą pracy, wykorzystywanym materiałem, a także efektami, jakie pozwala uzyskać. Drukarki SLA są zazwyczaj nieco trudniejsze w obsłudze. Z ich pomocą powstają jednak obiekty gładsze, z mniej widoczną strukturą. Ich zaletą jest też możliwość drukowania elastycznych przedmiotów.

Za pomocą metody FDM możemy odwzorowywać wiele modeli, które ze względu na właściwości filamentów są zazwyczaj twarde i sztywne. Mogą wykazywać różną odporność na uszkodzenia mechaniczne czy działanie różnorodnych środków. Co ważne, zazwyczaj wyraźnie widoczne są na nich kolejne warstwy materiału. Zaletą tej metody jest jednak ogromna dostępność filamentów w różnych kolorach i o różnych właściwościach. Oferuje je razem ze sprzętem sklep elektroniczny Botland. Częściej są też polecane początkującym i hobbystom.

fot. materiały prasowe

Materiał partnera

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi