Le Mans 24 Hours

Toyota GR Super Sport zaprezentowana podczas wyścigu w Le MansGR Super Sport, czyli nowy hipersamochód marki Toyota, przejechał okrążenie toru Circuit de la Sarthe przed legendarnym wyścigiem Le Mans 24 Hours. Była to pierwsza publiczna prezentacja tego auta i ważny element prac rozwojowych nad prototypem.

GR Super Sport zbudowano w oparciu o wyścigowy model TS050 Hybrid, który trzykrotnie wygrywał wyścig w Le Mans. Wersja rozwojowa nowego hipersamochodu Toyoty została zaprezentowana na torze Circuit de la Sarthe w sobotę. Auto z nadwoziem typu kabriolet i w tradycyjnym maskującym oklejeniu znanym z prototypowych wersji m.in. GR Yarisa czy GR Supry przejechało okrążenie demonstracyjne, a następnie było częścią uroczystej ceremonii przywiezienia pucharu dla zwycięzców tegorocznej edycji. Za kierownicą GR Super Sport siedział Alex Wurz, były kierowca wyścigowy TOYOTA GAZOO Racing.„To wielki zaszczyt móc po raz pierwszy publicznie poprowadzić prototypową wersję modelu GR Super Sport, zwłaszcza w Le Mans, które jest tak blisko związane z tym autem. Ono w końcu tutaj się zrodziło. Jako że to prototyp, nie mogłem jechać na granicy możliwości samochodu, ale już dało się wyczuć, że ma niesamowity potencjał. Czuć podobieństwo do TS050 Hybrid w kwestii osiągów, za sprawą napędu na cztery koła i układu hybrydowego. Inżynierowie zdradzili mi, że to tylko mała próbka możliwości tego auta. Już nie mogę się doczekać, gdy znów nim pojadę” – powiedział Wurz.

Krótko po ceremonii rozpoczął się wyścig, w którym wystartowały dwie Toyoty TS050 Hybrid, a po 24 godzinach zespół TOYOTA GAZOO Racing cieszył się z trzeciej wygranej w Le Mans. Model TS050 Hybrid ma imponujące osiągnięcia w tym wyścigu: trzy zwycięstwa, cztery pole position, siedem razy na podium oraz najszybsze okrążenie toru w historii i rekordowe okrążenie podczas wyścigu. To była inspiracja do stworzenia modelu GR Super Sport, czyli hipersamochodu z wyścigowym DNA i osiągami.

GR Super Sport uosabia zaangażowanie TOYOTA GAZOO Racing w wykorzystywanie motorsportu do tworzenia coraz lepszych samochodów, które dadzą klientom mnóstwo powodów do zadowolenia. To także symbol zacieśniającej się więzi między samochodami wyścigowymi i drogowymi od TOYOTA GAZOO Racing.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 19 stycznia

Stirling Moss wygrywa GP Argentyny, odnosząc 7. zwycięstwo w karierze. To jednocześnie pierwsza wygrana zespołu Cooper. Po raz 29 i ostatni z pole oosition startował Juan Manuel Fangio, zdobywając 23. i ostatni najlepszy czas okrążenia w karierze. Był to też jego 50. start w F1.

Urodził się Torso Marques (24 starty w latach 1996, 1997).

Urodził się Jenson Button, mistrz świata z 2009 roku. Zaliczył 306 startów w latach 2000 – 2017, wygrywając 15. wyścigów, zdobywając po 8 pole positions i najszybszych czasów okrążenia. 50 razy stawał na podium.

Urodził się Karun Chandhok (11 startów w latach 2010 – 2011).

Polak testuje samochód Eurocup Renault Megane Trophy na torze San Martino del Lago we Włoszech. „Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego co robił. Gnał jak szalony” – mówi po teście Jerry Canevisio.

W wieku 97 lat umiera Robert Manzon (28 startów w latach 1950 – 1956, 2 podia).

Archiwum