KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogramy

blank

Wyniki GP Australii

Podsumowanie testów DTM – czasy, filmy, wypowiedzi, zmiany i zdjęcia

To były intensywne dni w Jerez, podczas których 10 kierowców Audi i BMW przygotowywało samochody na rok 2020. Niektórzy z nich walczyli również o swoją przyszłość. O tę raczej spokojny może być Robert Kubica, który zaprezentował się wyśmienicie. Zapraszam na pełne podsumowanie testów młodych kierowców DTM z czasami, wypowiedziami, filmami i zdjęciami.

Tempo

 

Niestety, ta sprawa najbardziej interesuje zdecydowaną większość mediów i kibiców. A podczas testów nie jest to najważniejsze, choć oczywiście ma duże znaczenie, szczególnie jeżeli kierowca od razu jest szybki. A tak było w przypadku Roberta Kubicy.

Musimy pamiętać, że BMW przywiozło do Jerez samochód już na 2020 rok, choć nie gotowy na „tip top”. Z każdym dniem jednak auto było coraz szybsze, choć nieco odstawało od Audi. Czwartkowe czasy pokazują, że było to około 0,4 sekundy.

W piątek Robert Kubica pokonał 117 okrążeń, a jego najlepszym czasem był 1:32.639. Był to zatem wynik lepszy od Marco Wittmanna, który jeździł w czwartek, ale nie było go na torze w piątek. Robert w przejazdach kwalifikacyjnych był jednak szybszy ostatniego dnia od innego etatowego kierowcy BMW, Philippa Enga.

Oto czasy czterech kierowców BMW biorących udział w testach:
1. Robert Kubica (czwartek, piątek) 1:32.639 (245 okrążeń)
2. Marco Wittmann (środa, czwartek) 1:32.691 (200)
3. Philipp Eng (piątek) 1:32.766 (158)
4. Nick Yelloly (środa) 1:33.185 (126)

Oczywiście nie wiemy, jakie dokładnie programy wykonywali kierowcy, nie mniej każdy program testowy zakłada zarówno dłuższe przejazdy, jak i kwalifikacyjne. Niezależnie od tego, wyniki Kubicy – podobnie jak podczas jego testu w DTM 7 lat temu – imponowało.

Myślę, że jeżeli którykolwiek ze świadków testu mógł mieć – po ostatnim sezonie w Williamsie – wątpliwości, czy Robert Kubica „nadal to ma” to czwartek i piątek w Jerez sprawiły, że pozbył się ich ostatecznie. A i nam jakoś przyjemniej po tych ostatnich miesiącach patrzyło się – choć w bardzo ograniczony sposób – na pracę Kubicy i BMW. Brawo Robert, brawo DTM, brawo BMW.

Zmiany

 

Jak wiemy, Robert Kubica jeździł z nieco zmodyfikowaną kierownicą, której używał już podczas testu w symulatorze. Oprócz przełożenia jednej łopatki zmiany biegów na lewą stronę, Robert chciał też drobnej modyfikacji funkcjonalności przycisków.

„Robert chciał paru zmian, a my jesteśmy szybcy w realizacji takich zadań. Nie była to dla nas wielka modyfikacja” – mówił Jens Marquardt.

Zmiany dobrze widać na poniższych zdjęciach. U Marco Wittmanna mamy po lewej stronie jedną łopatkę zmiany biegów, a u Roberta Kubicy dwie.

Kierownica Roberta

Nie zauważam natomiast zmian w przyciskach na kierownicy w porównaniu ze standardową kierownicą, używaną w tym sezonie.

kierownica DTM

Robin Rogalski

 

Polski zwycięzca Audi R8 Cup wsiadł w piątek w drugiej połowie dnia do samochodu Audi DTM i wykonywał przejazdy kwalifikacyjne i wyścigowe, nie wysiadając nawet na chwilę z auta. Na przejazdach wyścigowych miał dobre tempo, ale tempo kwalifikacyjne było słabsze i zakończył dzień z najgorszym czasem, ale nie tracąc wiele do innych kierowców. Zespół był zadowolony z pracy, którą wykonał.

Wypowiedzi

 

Jak Robert oceniał swoją jazdę i odczucia na torze?

„Minęło sporo czasu od mojej ostatniej jazdy samochodem wyścigowym z dachem, nawet biorąc pod uwagę to, że DTM to taki trochę bolid z dachem. Jak każdy samochód, auto DTM ma swoją własną charakterystykę i zachowuje się inaczej, ale czułem się komfortowo niemal od razu i podobało mi się. Miałem dobry feeling w samochodzie od pierwszych okrążeń, a to zawsze dobrze” – powiedział.

„Potrzeba tu innego stylu jazdy. Waga pojazdu robi dużą różnicę, nawet mimo tego, że auto generuje dużo docisku jak na samochód z dachem. Ale oczywiście jest mniej tej siły docisku niż w F1. Nadal przyjemnie jest jeździć tymi samochodami, które są niesamowicie profesjonalne z technicznego punktu widzenia. Myślę, że było kilka rzeczy, które mnie zaskoczyły pozytywnie. Podczas kilku pierwszych przejazdów czułem się komfortowo w aucie, a to zawsze pożądana sytuacja przez kierowcę. Prowadzenie się samochodu na pewno było jednym z plusów, które mnie zaskoczyły” – dodał Polak.

„Byliśmy w stanie popracować nad wieloma rzeczami i to był udany test. Jestem bardzo szczęśliwy. Jest możliwe, że skończę w DTM. Mamy już grudzień więc jest późno, ale nie byłoby mnie tu, gdybym nie chciał startować w DTM. Wróciłem na tor po wielu latach po wypadku i było mi dane jechać w Formule 1. A DTM jest serią, która nie tylko jeździ na dużych szybkościach, ale również jest tu dużo walki w koło w koło. Brakowało mi tego w rajdach” – kończy Robert.

„Dobrze, że mieliśmy stałe warunki podczas testu. To pozwoliło nam zaliczyć bardzo produktywne dni w Jerez. Byliśmy w stanie pchnąć wiele rzeczy we właściwym kierunku przed sezonem 2020. To pozytywne dla mnie i teraz możemy cieszyć się świętami” – stwierdził z kolei Philipp Eng.

„To był dobry dzień, który dał mi wiedzę i możliwość wypróbowania nowych elementów na sezon 2020. Wiemy, że nadal czeka nas dużo pracy więc te testy były bardzo ważne. Jestem zadowolony” – powiedział natomiast Marco Wittmann.

Co sprawdzano?

 

BMW testowało w Jerez nowych samochód, optymalizując pewne części, z którymi były pewne problemy w trakcie sezonu – szczególnie pod względem wagi. Były używane również różne warianty systemu push-to-pass, który ma być uaktualniony w sezonie 2020.

Jak mówił Jens Marquardt, szef BMW Motorsport, auto nie jest jeszcze w 100% gotowe, ale nie było sensu przywozić na testy ubiegłorocznej konstrukcji.

Filmy

 

DTM dostarczyło nam kilku ciekawych ujęć z wypowiedziami i przejazdami Roberta.

Jest też trochę ujęć slow motion.

Nie zabrakło też ujęć od kibiców.

Zdjęcia

 

Poniżej mała galeria zdjęć, udostępnionych przez BMW Motorsport.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi