Motor Racing - Formula One World Championship - Australian Grand Prix - Preparation Day - Wednesday - Melbourne, Australia

Russell jak Alonso, Villeneuve w akcji, głośno o „mistrzu” Kubicy

Bez litości dla Williamsa jest w swoich wypowiedziach Jacques Villeneuve. Kanadyjczyk znów w bardzo ostrych słowach wyraził się o zarządzaniu ekipą. Wyjątkowo przychylni George Russellowi są natomiast dziennikarze Autosportu, którzy porównali go do Fernando Alonso. O Robercie Kubicy natomiast mówi się ostatnio bardzo dużo, a Polak ma powody, by postawić kolację swoim mechanikom.

Jak Nando

 

Autosport opublikował dziś artykuł dotyczący George Russella, porównując jego początku w Formule 1 do początków Fernando Alonso. Hiszpan debiutował w 2001 roku w ekipie Minardi, w której jego najwyższym miejscem było 10. Nie zdobył punktów, nie ukończył 8 wyścigów, a sezon zakończył za swoim partnerem z zespołu, mało znanym Tarso Marquesem. Po roku przerwy w startach w F1 i powrocie do Renault, Alonso czterokrotnie meldował się na podium i wygrał na Węgrzech.

„Był sklasyfikowany jako ostatni z regularnych kierowców, nie zdobył punktu i był za kolegą z zespołu, Tarso Marquesem – kierowcą, który nigdy nie był typowany do dokonania wielkich rzeczy w wyścigach F1 w przyszłości” – pisze Edd Straw.

Dziennkarz, mający zazwyczaj bardzo dobre zdanie o Robercie Kubicy, porównuje sytuację Russella i Alonso, twierdząc, że słaby początek kariery w F1 z racji obecności w najsłabszym zespole, nie musi przekreślać kariery młodego Brytyjczyka.

Villeneuve atakuje

 

George Russell jest przez Claire Williams typowany na przyszłego mistrza świata i ma ona nadzieję, że stanie się to z Williamsem. Tym, który po raz ostatni świętował tytuł w barwach ekipy z Grove jest Jacques Villeneuve, który nie ma dobrego zdania o zachowaniu swojej byłej ekipy.

Komentując na łamach Le Journal de Montreal wprowadzenie limitów budżetowych w sezonie 2021, Villeneuve odniósł się do Williamsa. Według niego ekipa z Grove jest zespołem, któremu nie warto pomagać w utrzymaniu się w F1.

„Czemu organizacja taka jak Williams ma być tak dobra jak Ferrari czy Mercedes? Ich praca w ostatnich sezonach jest fatalna. Nie jeżdżą w tej samej serii. F1 zasługuje na coś lepszego. Williams w ubiegłym sezonie zostawił w swojej kieszeni 16 mln dolarów, a przecież byli ostatni. Szefowie i udziałowcy byli zadowoleni. Nawet gdyby ustalono, że limit będzie wynosił 50 mln, to Williams wydałby z nich tylko 20. Ten zespół to żart i nikt nie jest zwycięzcą w ich sytuacji” – mówi Villeneuvie.

Przyszłość Kubicy

 

Nic nowego w jej sprawie się nie pojawiło, jednak warto zwrócić uwagę na to, że w zagranicznych mediach głośno jest o ofercie Haasa dla Polaka, która miałaby dotyczyć również przyszłości. Soymotor na przykład pisze, że Robert mógłby w związku z tym być mocnym kandydatem do miejsca w sezonie 2021.

Fakt, że o ofercie Haasa i związanych z nią ewentualnych korzyściach w przyszłości pisze się dużo, to raczej dobra sprawa, która może sprawić, że Robert pozostanie w świadomości świata F1 jako walczący o miejsce na sezon 2021.

Wiele portali zwraca również uwagę na nowe możliwości, jakie pojawiły się przed Polakiem, a o jakich mówił podczas spotkania z mediami w USA w piątek.

„Mistrz”

 

Pewne jest już natomiast, że Robertowi trudno będzie w przyszłości znaleźć tak dobrą ekipę mechaników zmieniających koła. Wlliams jest drugim najlepszym zespołem w tym aspekcie w sezonie 2019 – po Red Bullu. Klasyfikację generalną DHL Fastest Pit-Stop Award można znaleźć tutaj.

Robert może być już jednak pewien „wygranej” w klasyfikacji indywidualnej zestawienia najszybszych zmian kół. Poniżej tabela z sezonu 2019. Warto dodać, że nie jest ona oficjalnie prowadzona.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 22 lutego

Urodził się Niki Lauda, trzykrotny mistrz świata (1975, 1977, 1984) i wicemistrz świata 1976 (171 startów, 25 zwycięstw, 24 pole positions, 24 najszybsze okrążenia, 54 podia).

„Sytuacja była trudna. Kubica miał liczne urazy, nie tylko ramienia i nadgarstka, ale też poważne złamania nogi. Zdecydowaliśmy się zająć złamaniami przedramienia, ścięgnami i nerwami. Całą rękę od ramienia do palców trzeba było poskładać. Proces rehabilitacji będzie długi i potrwa przynajmniej rok” – mówi w komunikacie prasowym Emanuele Pamelin, lekarz opiekujący się Robertem. „Za pomocą specjalnych metod chcę skrócić czas rehabilitacji i wrócić w tym sezonie. Ten wypadek sprawi, że będę jeszcze silniejszy, tak jak było ostatnim razem” – taki komunikat od Roberta przekazuje jego menadżer, Daniele Morelli. Robert zostaje przeniesiony na oddział rehabilitacji po 16 dniach pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Media podają, że Robert Kubica będzie w 2013 roku startował w serii ERC Citroenem DS3. Polak będzie jeździł ze zmodyfikowaną manetką skrzyni biegów: „Nie wiem dokładnie, jaka jest szybkość zmiany biegów w samochodzie zaproponowanym dla Roberta, ale jest pewne, że będzie ona wolniejsza niż normalna. Od rozmowy z FIA nie miałem jeszcze czasu porozmawiać z Robertem, ale będzie ku temu okazja teraz”.

Robert Kubica coraz częściej pojawia się na torach kartingowych. Znane staje się jedno z jego zdjęć na torze w Lonato ze szlifierką.

Najnowsze wpisy