KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Motor Racing - Formula One World Championship - Brazilian Grand Prix - Race Day - Sao Paulo, Brazil

Różnice prędkości, mnóstwo pit-stopów i wyjątkowa strategia – dane GP Brazylii

To był bardzo intensywny wyścig z wieloma możliwościami strategicznymi. Niestety, nie wszystkim wychodziły zakładane plany, a o dużym pechu w kilku aspektach może mówić Robert Kubica, który jako jedyny miał strategię 4 postojów w boksach. Większość zmian opon była w jego przypadku słaba.

Wyniki wyścigu

 

Trochę trzeba było na nie poczekać, ale ostateczna klasyfikacja Grand Prix Brazylii prezentuje się następująco:

Wyniki GP Brazylii 2019 F1
Najszybsze okrążenia

 

Kubica i Russell tym razem przejechali pełny dystans wyścigu, a w końcówce mieli podobną strategię, dlatego można porównywać ich czasy. Co ciekawe, Russell swój wykręcił… w czasie neutralizacji gdy oddublowywał się, próbując dołączyć do stawki z tyłu. Robert swój czas uzyskał na 63. okrążeniu. Ich wyniki różnią się o dokładnie 801 tysięcznych.

best lapy w wyścgigu

Sektory

 

Robert Kubica ma najgorsze czasy we wszystkich sektorach wczorajszego wyścigu. Najwięcej do Russella Kubica tracił – podobnie jak w kwalifikacjach – w drugim sektorze – 456 tysięcznych. W pierwszym było to 379 tysięcznych, a w trzecim 222 tysięczne. Składając czasy sektorów, różnica między Kubicą i Russellem wynosiłaby ponad sekundę.

sektory gp brazyli F1 2019

Prędkości

 

Tym razem różnice w prędkościach między Kubicą i Russellem były dość znaczne na korzyść Anglika. W punkcie pomiaru czasu był on szybszy o 15,3 km/h. Na linii startu mety Russell był szybszy o 13,4 km/h. Na końcu sektorów Anglik był szybszy o odpowiednio 13,6 km/h oraz 3,8 km/h. Różnica wynikała ze znacznie częstszej możliwości użycia systemu DRS przez Russella oraz częstego łapania się w cień aerodynamiczny za innymi kierowcami. Dodatkowo Anglik zostawił sobie na koniec wyścigu wiele użyć przycisku overtake, podczas gdy Robert Kubica wykorzystał je na początku rywalizacji.

prędkości wyścig

Wszystkie czasy

 

Biorąc pod uwagę okrążenia bez pit-stopów czy obecności samochodu bezpieczeństwa, George Russell miał 32 szybsze okrążenia od Roberta Kubicy, a Polak 17 od swojego kolegi z zespołu. Od tego należałoby odjąć okrążenia z dublowaniami, jednak na krótkim torze Interlagos kierowcy praktycznie co okrążenie musieli kogoś przepuszczać.

blank

Poniżej zobaczycie zestawienie wszystkich okrążeń Roberta Kubicy i George Russella w Grand Prix Brazylii:

wszystkie czasy Kubica Russell GP Brazylii 2019 F1

Wizyty w alei

 

Robert Kubica był wczoraj w alei serwisowej czterokrotnie. Pierwszy postój, za który dostał karę, był przeciętny, podobnie jak czas pobytu w boksach. Dwa ostatnie zjazdy Kubicy były niemal identyczne.

Warto zauważyć, że George Russell miał wczoraj dwa najkrótsze czasy wizyty w alei serwisowej – 22,5 oraz 22,4. Widać było na jego onboardach, że podjeżdża na stanowisko bardzo agresywnie.

podsumowanie wizyt w alei serwisowej GP Brazylii F1 2019

Zmiany kół

 

Teoretycznie Williams może mieć powody do dumy bowiem wykonali wczoraj 2. i 3. najszybszy pit-stop wyścigu. Problem jednak w tym, że mieli aż 7 prób na to. Pierwsze trzy postoje Roberta Kubicy były raczej słabe. Pierwszy trwał 4,18 sekundy przez problemy z prawym przodem i było to 41. spośród 45 czasów postojów wczoraj. Jeszcze dłuższy był drugi postój, który trwał aż 8,53 sekundy, jednak to właśnie podczas niego Robert odbywał karę 5-sekund za niebezpieczny wyjazd przed Maxa Verstappena. Odejmując te 5 sekund – choć nie ma to bezpośredniego przełożenia – uzyskujemy czas 3,53 sekundy. Trzeci postój Kubicy trwał 2,83 sekundy, a ostatni był najszybszy – 2,1 sekundy.

Najważniejszym wydarzeniem wyścigu jeżeli chodzi o pit-stopy był jednak rekord wszech czasów w wykonaniu Red Bulla – 1,82 sekundy. Tym samym ekipa ta zapewniła sobie „mistrzostwo” DHL Fastest Pit-stop Award.

wszystkie pit-stopy GP Brazylii 2019 F1

Strategia

 

Robert Kubica przejechał najkrótszy stint na oponach pośrednich w tym wyścigu, trwający zaledwie 16 okrążeń. Oczywiście mowa o sytuacjach, w których zjazd nie był wymuszony wydarzeniami na torze. Polak dość krótko jechał też na mieszance twardej i był jednym z 5 kierowców, którzy używali tej mieszanki.

baner mubi blog do wpisu

Zupełnie inaczej wyglądała strategia George Russella, w którego przypadku postanowiono od razu pojechać na 2 pit-stopy, a później wykorzystano neutralizację by zmienić na opony miękkie. Kubica był jedynym kierowcą, który wykonał 4 pit-stopy.

Strategie Interlagos 2019 F1

Opony

 

Opony twarde – wbrew temu, co mówi Williams, nie dawały jednak przewagi strategicznej i stinty na nich były dość krótkie. Najdłuższy wykonał Lando Norris – 26 okrążeń, ale na oponie miękkiej przejeżdżano 6 okrążeń więcej, a na pośredniej nawet 16 więcej.

Opony GP Brazylii F1 2019

Performance

 

Tym razem to George Russell miał wyższy współczynnik ogólny – 4.0 przy 3.5 Roberta Kubicy. Polak miał wyższe wskaźniki Throttle, a zatem musiał mocniej wciskać gaz by uzyskać daną prędkość oraz steering, a zatem wykonywał więcej ruchów kierownicą. Poniżej zestawienie wszystkich zawodników.

Performance Brazylia

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum