KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Mistrz De Vries!

Na koniec szczelinie wypełnionej soboty na torze w Sochi, obejrzeliśmy świetny wyścig F2, a dodatkowo, mogło zapaść w nim rozstrzygnięcie rywalizacji w mistrzostwach świata. Aby tak się stało, Nyck de Vries, prowadzący w klasyfikacji generalne przed tym weekendem o 59 punktów, musiał powiększyć przewagę do co najmniej 65 punktów nad drugim w „generalce” Nicholasem Latifim.

Wczorajsze kwalifikacje wygrał de Vries. Razem z Holendrem, z pierwszego rzędu ruszał, mający jeszcze nadzieje na tytuł Latifi.

Start wyścigu, nie zmienił znacząco układu sił w czołówce. Jedyna roszada to wyprzedzenie Calluma Iliota przez Lucę Ghiotto, ale po chwili ci kierowcy ponownie zamienili się miejscami. Znakomicie wystartował De Vries. Obronił swoją pozycję i rozpoczął ucieczkę przed rywalami.

Na 4 okrążeniu Ghiotto ponownie wyprzedził Iliota, a po chwili uczynił to samo z Latifim i zepchnął Kanadyjczyka na 3 miejsce. Jadąc niewiarygodnym tempem, Włoch, po kilku okrążeniach, podjął atak na pozycję lidera. Atak skuteczny. Latifi stracił tymczasem miejsce na podium na rzecz Micka Schumachera.

Obaj najwięksi rywale, De Vries i Latifi, na PIT STOP zjechali na 7 okrążeniu. Po wyjeździe obaj kierowcy znajdowali się kolejno na 9 i 10 miejscu. Na 12 okrążeniu, Schumachera wyprzedził Mazepina i zajmował 2 miejsce. Schumachera gonił tez Matsushita. Zbliżał się do Niemca. Na 14 kółku wykorzystał jego błąd i awansował na 3 pozycję. Syn 7 krotnego mistrza świata F1, po chwili miał tez problem techniczny. Eksplodowała mu jednostka napędowa i mimo, że został ściągnięty do mechaników po kilku okrążeniach, nie było dla niego dużej nadziei w tym wyścigu. Tymczasem Matsushita objął 2 miejsce, nad, mającym już duże kłopoty ze starymi, zużytymi oponami Nikitą Mazepinem. De Vries i Latifi odrabiali pozycję po PIT STOPIE i „okupowali” 4 i 5 pozycję.

Na 24 okrążeniu, do mechaników zjechał lider Luca Ghiotto. Na tor powrócił na 4 miejscu, na miękkich oponach. Na czoło wrócił De Vries. Ghiotto był na „świeżych” oponach znacznie szybszy od reszty zawodników w czołówce, ale ostatecznie, po wyprzedzeniu Deletraza, utknął w pogoni za Latifim, co umożliwiło Szwajcarowi odzyskanie pozycji dającej podium. Zwyciężył Holender Nyck de Vries i osiągając ponad wymagane 65 punktów przewagi nad juniorem Williamsa Latifim, zdobył tytuł mistrzowski na 3 wyścigi przed końcem sezonu.

Formula 2 klasyfikacja

Kolejny wyścig jutro o 10:20. Transmisja w Polsat Sport News.

Piotr Ciesielski

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Popularne tagi