Krótka i niezbyt przyjemna historia z Red Bull Ring

Robert Kubica nigdy nie uczestniczył w wyścigu Formuły 1 na torze Red Bull Ring (cześniej A1 Ring), choć uczestniczył w weekendzie wyścigowym. Dotychczasowe wizyty na tym obiekcie może wspominać średnio. Przeczytajcie o nich oraz poznajcie więcej informacji o austriackiej arenie zmagań F1.

2001

 

Właśnie wtedy Robert pierwszy raz startował na A1 Ring. Polak w kwalifikacjach wyścigu European Renault Eurocup 2000 wywalczył pole position, ale zakończył swój wyścig po kolizji już w 3. zakręcie. Warto nadmienić, że było to pierwsze pole position Kubicy w single saterach.

2003

 

Pierwsze oficjalne starty Roberta Kubicy na torze w Spielberg, zwanym wówczas A1 Ring, to rok 2003 i Formuła 3 w zespole Prema. Jak pamiętamy ten sezon Robert zaczął dopiero od 4. rundy, a wyścig na A1 Ring był jego czwartym startem w tej serii.

W kwalifikacjach do pierwszego wyścigu Robert uzyskał siódmy czas, tracąc 491 do swojego kolegi z Premy, Ryana Briscoe. Tuż przed Robertem był Christian Klien, a tuż za Nico Rosberg. Sam wyścig nie poszedł po myśli Kubicy, który w stawce 30 zawodników zajął 11. miejsce. Tuż za nim przyjechał Timo Glock.

W kwalifikacjach do drugiego wyścigu Robert był czwarty, a wyprzedzili go jedynie Briscoe, Alexandre Premat i Nico Rosberg. Tuż za Kubicą byli Oliver Pla, Markus Winkelhock, Bruno Spengler, Roberg Doornbos czy Nicolas Lapierre.

Niestety, z powodu awarii elektroniki Robert nie wystartował nawet do tego wyścigu.

2018

 

Rok temu Grand Prix Austrii było drugim wyścigiem, w którym Robert Kubica uczestniczył w sesji treningowej. Polak dostał jednak dość niewdzięczne zadania na rzecz zespołu.

„Fajnie było pojeździć znów bolidem Formuły 1 choć nie w oknie ustawień, na których się ścigamy. Fajnie było poczuć prędkość i pomóc zespołowi w zbieraniu danych, choć niektóre są trochę dziwne. Odczucia były pozytywne i jestem z tego zadowolony i nawet wyglądało to lepiej niż sobie myślałem. Tor bardziej nam odpowiada i zachowanie bolidu jest bardziej przewidywalne co jest dużym plusem. Wynika to z konfiguracji toru i warunków na torze, ale trudno mi powiedzieć, co zrobią zawodnicy, szczególnie, że jeździłem samochodem, który ma mało wspólnego z tym, którym będą jeździć kierowcy” – mówił Robert po swoim treningu dla Eleven Sports.

Kubica zajął w nim ostatnie, 20. miejsce, tracąc pół sekundy do Lance Strolla.

Jak zatem widać doświadczenie Roberta nie jest zbyt duże, ale tor Red Bull Ring jest zbyt skomplikowanym obiektem i nie powinno to stanowić dużej trudności.

A Russell?

 

George ma zdecydowanie większe doświadczenie na tym torze. Startował tu już w 2015 roku w Europejskiej Formule 3, zajmując 5, 7. i 9. miejsce. Rok później był 5, 2. a trzeciego wyścigu nie ukończył.

W 2017 roku w GP3 George w pierwszym wyścigu triumfował, a w drugim był szóśty.

W minionym roku George świetnie spisał się na Red Bull Ringu pierwszy wyścig wygrywając, a w drugim będąc drugi. Można zatem śmiało stwierdzić, że ten obiekt mu pasuje.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum

Tego dnia w F1 - 23 stycznia

Jackie Stewart wygrywa GP Argentyny, odnosząc 19. zwyciętwo w karierze. W F1 debiutuje, startując od razu z pierwszego miejsca, Carlos Reutemann.

Carlos Reutemann triumfuje w GP Brazylii. Po raz 10. z pole position rusza James Hunt, a 50. start w karierze zalicza Mario Andretti.

Alain Prost wygrywa GP Południowej Afryki. Było to jego 4. zwycięstwo w karierze. Po raz ostatni na podium staje Carlos Reutemann, a 50. start w karierze zalicza Nelson Piquet. Było to 250. gp dla zespołu Brabham.

Najnowsze wpisy