24h Le Mans – relacja live

Walka o mistrzowski tytuł w Supersezonie WEC, start pierwszego polskiego zespołu w Le Mans i 24 godziny walki z czasem, rywalami i sprzętem. Czeka nas wielkie motorsportowe święto – dziś startuje wyścig 24h Le Mans. Zapraszam na skróconą relację live z tego wydarzenia.

Wyniki kwalifikacji

 

Nie było w nich niespodzianki. W pierwszej linii ustawią się dwie Toyoty – 7ka (Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez) przed 8ką (Sebastien Buemi, Kazuki Nakajimia i Fernando Alonso). Trzecim wynikiem popisała się ekipa SMP Racing z numerem 17 (Stephane Sarrazin, Egor Orudzhev i Sergey Sirotkin). Warto zauważyć, że straciła ona zaledwie 0,662 sekundy do liderów. Drugie auto SMP Racing w składzie Vitaly Pietrow, Michaił Aleshin i Stoffel Vandoorne zajęło 5. miejsce za Rebellion Racing (Laurent, Berthon, Menezes). Szóste miejsce zajme na starcie drugi Rebellion (Jani, Lotterer, Senna), na przedostatnim miejscu w LMP1 jest ekipa DragonSpeed (Gonzalez, Maldonado, Davidson), a na ostatnim byKolles (Dillmann, Webb, Ruberti).

W LMP2 najszybsze było auto z numerem 28 zespołu TDS Racing (Ferrodo, Vaxiviere, Duval). Jedyna polska załoga, Inter Europol Competition była jedną z niewielu, które swój czas uzyskały w 1 sesji kwalifikacji. Pozwala on na trzecie miejsce od końca w tej kategorii.

W GP Pro najlepszy czas należy do załogi auta 95 zespołu Aston Martin Racing (Thim, Sorensen, Turner), a w GT Am na czele dwa auta Dempsey – Proton Racing. Poniżej pełne wyniki kwalifikacji:

Wyniki kwalifikacji 24h le mans 2019

O rywalizacji

 

To jedno z największych i najważniejszych motorsportowych wydarzeń roku. Tegoroczny wyścig kończy podwójny Super Season serii WEC. W klasyfikacji generalnej prowadzi ekipa Toyoty nr 8 z Fernando Alonso, Kazuki Nakajimą i Sebastianem Buemim, która ma 31 punktów przewagi nad drugim autem Toyoty (Jose Maria Lopez, Kamui Kobayashi, Mark Conway). Do zdobycia jest maksymalnie 39 punktów, a zatem chyba tylko awaria może odebrać ekipie z numerem 7 zwycięstwo.

Jeżeli chodzi o zgłoszenia, to aplikacji było 75, jednak zatwierdzone zostały 62. W kategorii LMP1 wystartuje 8 załóg – po dwa auta zespołów Rebellion Racing, SMP Racing i Toyota Gazoo Racing. Auta ostatniej ekipy będą hybrydami. W Aucie numer 7 pojadą Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez, a w 8-ce wystartują Sebastien Buemi, Kazuki Nakajimia i Fernando Alonso. To te dwa auta będą walczyć o zwycięstwa. Stawkę LMP1 uzupełnią ekipy ByKolles Racing Team i Dragonspeed.

W LMP2 wystartuje 20 aut, a my najbardziej uważnie będziemy przyglądać się temu z numerem INTER EUROPOL Competition, zgłoszony pod polską flagą. Jedynym Polakiem wśród kierowców tej ekipy jest Jakub Śmiechowski. Będzie on jechał Ligierem JSP217 – Gibson.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1

Urodził się Jackie Stewart, 3-krotny mistrz świata F1 (99 GP, 27 wygranych, 17pp, 15 fl, 43 podia)

Urodził się Tom Pryce (42 GP, 2 podia, 1 pp)

Urodził się Jean Alesi (201 GP, 1 zwycięstwo, 2 pp, 4 fl, 32 podia)

Podczas 24h Le Mans ginie Jo Bonnier, uczestnik 104 wyścigów F1 (1 zwycięstwo, 1 pp)

Jean Alesi wygrywa GP Kanady 1995. To jego jedyne zwycięstwo w F1

Fernando Alonso wygrywa GP Wielkiej Brytanii. Dla Renault, w barwach którego jeździł, było to 200. start w F1

Lewis Hamilton wygrywa GP Kanady

Archiwum