KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Tor pośrodku pustyni

Gdy pomyślimy o pustyni, raczej odległym wydaje się jej skojarzenie z wyścigami samochodowym. A jednak ktoś wpadł na pomysł, aby te dwie rzeczy połączyć.

Ktoś, a dokładniej syn króla Bahrajnu, szejk Salman, z którego to inicjatywy, w latach 2002-2004 powstał obiekt Bahrain Internacional Circut na pustyni Sakhir, nieopodal stolicy tego bliskowschodniego kraju – Manamy.

Bahrajn organizuje „swoje” GP od 2004 roku, a wyścig zazwyczaj znajduje się w części kalendarza otwierającej sezon. Dwukrotnie, w latach 2006 i 2010 tor na pustyni Sakhir inaugurował zmagania. W 2011 roku wyścig odwołano z powodu „napiętej sytuacji politycznej kraju”. To właśnie na torze w Bahrajnie, w sezonie 2008 Robert Kubica wywalczył swoje jedyne w F1 pole position. Niestety nie udało się go wtedy zamienić na zwycięstwo…

Główna nitka toru Bahrain Internacional Circut liczy 5 412 metry i zawiera 15 zakrętów. Raz, w 2010 roku, w związku z powiększeniem stawki o trzy nowe zespoły, wyścig rozgrywano na ponad 6-cio kilometrowej pętli. Dodatkowy fragment nie był jednak lubiany i tego „eksperymentu” już nie powtarzano.
Pustynny obiekt nosi wiele cech wspólnych z innymi torami projektowanymi przez Hermana Tilke. Szeroka jezdnia czy rozległe, wyasfaltowane pobocza sprawiają, że jest on bardzo bezpieczny, a kierowcy świadomi niewielkich konsekwencji błędów, chętnie podczas treningów poszukują limitów. Problematyczne zdają się tylko dwie kwestie. Piach, który nanoszony przez wiatr skutecznie obniża przyczepność mechaniczną bolidów na początku każdej sesji, oraz tenże wiatr, którego mocne podmuchy wpływają na „zachowanie się” bolidów na torze.

Wyścigi pod Manamą często uznawane były za mało spektakularne. Problemowi temu zaradzili organizatorzy w 2014 roku i zawody zaczęto rozgrywać po zmroku, przy sztucznym oświetleniu. Teraz, nawet jeśli sam wyścig nie przyniesie dużych emocji, GP Bahrajnu może poszczycić się bardzo efektowną otoczką…
W tym roku, tor powszechnie znany jako Sakhir, gościł będzie GP Formuły 1 już po raz piętnasty. Do tej pory, najczęściej, aż 4 razy zwyciężał tam Sebastian Vettel. Wśród zespołów najwięcej, bo aż 5 triumfów ma team Ferrari. Na podium, aż 8 razy stawał Kimi Raikkonen, ale nigdy w Bahrajnie nie zdołał wygrać…

Piotr Ciesielski

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum