KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Ten tydzień? [Aktualizacja]

Godziny? Dni? Raczej w tych jednostkach czasu powinniśmy odliczać do decyzji Williamsa w sprawie swojego składu na 2018 rok. Wygląda na to, że nadal nie jest ona ostatecznie podjęta, a o ile dograne mogą być kwestie finansowo – proceduralne, o tyle dokonuje się ciągle wybór „sportowy”. Ważne, aby nie ulegać falom optymizmu czy pesymizmu i cierpliwie czekać.

Dużo za nami

Trzeba mieć świadomość, że zostało bardzo dużo zrobione, aby Robert Kubica znalazł się w Formule 1 w przyszłym roku. I to nie tylko tego, co mogliśmy widzieć czy o czym oficjalnie wiemy – a zatem testy na torze czy w symulatorze. Ogromna praca została wykonana za kulisami. Praca, która nie była łatwa i która – nawet biorąc pod uwagę standardy Formuły 1 – jest wyjątkowa. Zaangażowanych było w nią wiele osób z wielu krajów, z wielu branż i wielu szczebli.

Wiele z tej pracy było również po stronie Williamsa. To nie jest tak, że Kubica wysłał tam CV, a oni powiedzieli mu – to przyjeź do symulatora, potem dostaniesz testy, a potem zobaczymy. Być może tylko z oficjalnych komunikatów tak wynika, ale jest to bardzo powierzchowny skrót.

Williams zdawał się również mieć już gotowy plan – związany właśnie z Kubicą. Trzeba sobie zatem zadać pytanie, czy te wszystkie starania miałyby zostać przekreślone nawet nie jednym testem, ale jedną godziną testu, w której Robert Kubica miał wykręcić jak najlepszy czas na oponach, których kompletnie nie zna i na torze, który nigdy mu zbytnio nie pasował? Według mnie nie. Oczywiście, test był niezwykle ważny, ale motorsport to taka dziedzina, w której nie da się określić kierowcy po jednym występie.

Dalsze testy?

Być może dlatego Robert był w symulatorze Williamsa (tak, wspólnie z Sirotkinem) i będzie w tym symulatorze prawdopodobnie również w tym tygodniu.

To jasne, że Williams chce być pewien swojego wyboru i według mnie, właśnie dlatego nadal trwają testy Roberta, który już znakomicie sprawdził się w kilku aspektach – kondycji, tempa na długich przejazdach czy rozwoju bolidu. Ten ostatni aspekt też musi być ważny dla Williamsa, gdyż nie wiadomo, czy dwójka Lance Stroll i Sergey Sirotkin/Danil Kvyat byłaby w stanie tak dobrze rozwijać bolid.

Co one dadzą? Tego nie wiemy. Po Abu Zabi pozycja Roberta w gronie kandydatów na przyszły sezon do Williamsa mogła osłabnąć i raczej nikt nie twierdzi już z taką pewnością, że Kubica będzie podstawowym kierowcą Williamsa. Ci, którzy zwietrzyli swoją szansę, zadbali również o to, by ich wysoki poziom sportowy, został podparty również dużym wsparciem finansowym. Mowa oczywiście o Sergeyu Sirotkinie, który – według nieoficjalnych doniesień – jest w stanie wnieść do zespołu dwa razy więcej pieniędzy niż Robert Kubica, który i tak wnosi ogromną sumę.

Nie można jednak popadać ze skrajności w skrajność – a na pewno nie robi tego Williams. Można jednak zaznaczyć, że możliwych jest wiele scenariuszy, również tych, które mogą wydawać się szalone. Lance – w razie zakupy Force India przez ojca – nie musi wcale odejść „po” sezonie 2018…

Ten tydzień?

Jeżeli ekipa Williamsa poda w tym roku swój skład na 2018 rok, to według mnie powinno stać się to w tym tygodniu, najpewniej pod jego koniec. Nie można być jednak tego pewnym. Nam pozostaje czekać na wieści z Grove.

Doskonale rozumiem, że ta ciągła niepewność i oczekiwanie nie są łatwe, ale mam prośbę, abyśmy starali się w tym okresie zachowywać spokój, cierpliwie wyczekiwać informacji i szanować innych. Tylko to pozwoli nam później właściwie zareagować na decyzję Williamsa – jaka by ona nie była.

Serdecznie polecam również by nie czytać krzykliwych nagłówków prasowych: „Fatalne wieści dla Kubicy”, „Niepokojące wieści z Williamsa”, „Decyzja już podjęta”, „Euforia kibiców Kubicy”. Wiem, jak ogromną szkodę wyrządzają one całej sprawie, gdyż gdy rozmawiam na żywo z osobami mniej zaznajomionymi w sytuacji, cytują mi właśnie te klasyki. Szkoda, ale takie są niestety zasady działania dużych mediów.

Aktualizacja

Współmenadżer Roberta Kubicy, Nico Rosberg, powiedział w rozmowie z portalem f1i.com, że liczy na pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie Roberta Kubicy.

„Jako menadżer Roberta Kubicy mam nadzieję, że będę miał powody do tego, by pojawiać się na wyścigach Formuły 1. Williams powinien zaufać mu po ostatnich testach. To byłoby dla mnie nowe doświadczenie i nowe emocje” – wyznał były mistrz Świata.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Azerbejdżanu

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Fuji WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 13 września
godz. 11:30 – 1. trening
godz. 15:00 – 2. trening

Sobota, 14 września
godz. 10:30 – 3. trening
godz. 14:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 15 września
godz. 13:00 – Wyścig

Popularne tagi