KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

blank

Znaleźć punkt wyjścia

blank

Czy Robert Kubica pozostanie profesjonalnym kierowcą i wznowi karierę na dużym poziomie czy pozostanie przy rekreacyjnych startach? Odpowiedzi na te pytania mogą być już znane lub proces odpowiadania na nie jest w toku. Nasza cierpliwość jest ponownie wystawiana na dużą próbę, ale trudno nam sobie wyobrazić, aby Robert pozostał bez kontraktu na 2017 rok.

Ostatnio pojawia się tu mniej wpisów. Jest to celowe działanie. W obecnej sytuacji niektórzy komentować nic nie chcą, inni wolą poczekać, a jeszcze inni czekania mają już dość. Dlatego powstrzymuję się od pisania i czekam na rozwój sytuacji.

Granica

Mam wrażenie, że jesteśmy w ważnym momencie kariery Roberta Kubicy – tej liczonej po wypadku. Rozstrzyga się bowiem teraz, czy Robert Kubica nadal będzie profesjonalnym kierowcą. Profesjonalnym w sensie podpisanego kontraktu na starty w konkretnej serii wyścigowej – z planami i wyznaczonym celem. Kubica zawsze będzie profesjonalistą w sensie podejścia, przygotowań, ambicji, jednak teraz chodzi o konkretne starty.

Boję się, że jeżeli teraz Robert nie będzie startował w żadnej z serii, to może być mu trudno w kolejnych latach osiągać coraz to wyższe szczeble i stawiać sobie coraz wyższe cele. Nikogo z nas, łącznie z Robertem, nie interesują okazjonalne starty. Potrzebujemy walki o mistrzostwo jakiejś serii. Kubica musi znaleźć…

Punkt wyjścia

Jeżeli Kubica zdecyduje się na wyścigi, a wiele na to wskazuje, to niezależnie od tego, jaka to będzie seria, nastąpi w niej nowe otwarcie. To, że osiągał sukcesy w Formule 1 będzie miało znaczenie tylko pozorne, medialne. Kubica będzie musiał pokazać szybkość i mieć wyniki.

Nie uważam, że jeżeli Robert nie będzie startował w najwyższej możliwej dla siebie obecnie serii, biorąc pod uwagę stan ręki, to nie będzie to żadna ujma czy wstyd. Przeciwnie. Czasem trzeba zrobić krok w tył żeby się rozpędzić. Wydaje się, że obecny stan zdrowia Kubicy pozwoliłby mu, z drobnymi modyfikacjami, na starty w LMP1 w WEC. Jeżeli jednak miejsc zabraknie dla naszego kierowcy, to nie będzie to tragedia. Kubica potrzebuje punktu wyjścia do swojej dalszej kariery. To co było w F1, a później w rajdach, nie będzie się zbytnio liczyło. W pewnym sensie starty w regularnej serii, walka o tytuł, to będzie nowy początek. Operując konkretnymi nazwami, wydaje mi się, że opcja LMP2 nie byłaby złą. Jeżeli jednak będzie to jeszcze niższa seria, to dramatu również nie będzie. Ważne, aby coś było.

if (typeof CeneoAPOptions == „undefined” || CeneoAPOptions == null)
{
var CeneoAPOptions = new Array();
stamp = parseInt(new Date().getTime()/86400, 10);
var script = document.createElement(„script”);
script.setAttribute(„type”, „text/javascript”);
script.setAttribute(„src”, „//partnerzyapi.ceneo.pl/External/ap.js?”+stamp);
script.setAttribute(„charset”, „utf-8”);
var head = document.getElementsByTagName(„head”)[0];
head.appendChild(script);
}

CeneoAPOptions[CeneoAPOptions.length] =
{
ad_creation: 57178,
ad_channel: 11474,
ad_partner: 9209,
ad_type: 1,
ad_content: '470,540,850′,
ad_format: 6,
ad_newpage: true,
ad_basket: true,
ad_container: 'ceneoaffcontainer57178′,
ad_formatTypeId: 2,
ad_contextual: true,
ad_recommended: false,
ad_forceCategory: false,
ad_includePrice: true,
ad_includePicture: true,
ad_includeRating: false,
ad_customWidth: 640,
ad_rowCount: 1,
ad_columnCount: 3,
ad_bdColor: '9370db’,
ad_bgColor: 'ffffff’,
ad_txColor: '000000′,
ad_pcColor: 'FF7A03′,
ad_boldPrice: false,
ad_fontSize: 12,
ad_imageHeight: 100
};

Dezinformacja

Ostatnio, dla celów innego projektu, przeglądałem wszystkie wpisy od początku istnienia bloga. Konkluzja z lektury wyłącznie tytułów była dość smutna. Wiemy bardzo mało z tego, co dzieje się u Roberta Kubicy. Wiem, że było wiele wpisów opartych na plotkach, ale było również wiele takich, opartych na wypowiedziach osób, które powinny być dobrze zorientowane w temacie. Mieliśmy z bardzo mocnych źródeł potwierdzane informacje, że ręka jest w pełni sprawna, ale „potrzeba treningu” oraz torpedowane twierdzenia, że Robert nie może utrzymać szklanki w ręce. Jaka jest rzeczywistość – dziś już niestety wiemy.

Podobnie może być i teraz. Być może wszystko już jest prawie rozstrzygnięte i pozostaje tylko ogłosić decyzję, a być może Robert nadal zupełnie nie wie, co będzie robił w 2017 roku. Za kulisami chyba dzieje się wiele, ale to, co widzimy my, to przejażdżki rowerowe.

Poszlaki

Ostatnie miesiące pokazały nam, że Robert nadal ma duże znajomości w świecie wyścigów – starty z Renault, testy w ByKolles – pokazują one, że Frederic Vasseur czy Colin Kolles pamiętają o Robercie i jego potencjale. Mam jednak wrażenie, że dotychczas Robertowi brakowało wyrażenia jasnego stanowiska – wracam do wyścigów, zróbmy coś razem.

Kontakty w motorsporcie znaczą wiele. Nie tak dużo jak pieniądze, ale nadal sporo. Czy pomogą one Kubicy w znalezieniu angażu? Być może, jednak jak widać, nie będzie to taka prosta kwestia, szczególnie jeżeli Robert mierzy wysoko.

Co z rajdami?

Ostatnio pojawiła się kolejna informacja, świadcząca o tym, że rozmowy z Toyotą były naprawdę zaawansowane, jednak my oficjalnie nic o tym nie wiemy. Wydaje się, że jedyne starty w aucie rajdowym Robert może zaliczać we Włoszech.

A my co?

Co oznacza obecne milczenie? Czy to dobry znak? A może wręcz przeciwnie? Według mnie im dłużej nic nie wiemy, tym gorzej, bo dużym projektom towarzyszy większe zainteresowanie, a wtedy, nawet gdyby chciano przed nami ukryć plany Roberta, będzie o to trudniej. Tradycyjnie jednak pozostaje czekać i być cierpliwym.

blank
Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!
Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi