KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank

Wyniki

Czwartek, 10.03: Ceccarelli o stanie Kubicy: rusza palcami i nadgarstkiem

Podczas trwających testów w Barcelonie, osobisty lekarz Roberta Kubicy, Ricardo Ceccarelli, udzielił mediom wywiadu dotyczącego stanu zdrowia Roberta Kubicy. Włoch zdradził trochę szczegółów dotyczących Polaka, ale z całą stanowczością podkreślał, że nie da się przewidzieć daty powrotu Kubicy na tor.

Ceccarelli był bardzo ostrożny w swych opiniach. Powiedział, że z każdym dniem Kubica robi postępy, ale czeka go długotrwała rehabilitacja. Dowiedzieliśmy się jednak, że Robert jest w stanie ruszać nadgarstkiem i palcami. Codziennie przechodzi fizykoterapie, podczas której, przy pomocy lekarzy, schodzi z łóżka na fotel, na którym odbywają się zabiegi.

Włoch mówił, że nie jest jeszcze znana data wyjścia Kubicy ze szpitala i nie wiadomo jeszcze gdzie trafi po wyjściu z placówki w Pietra Ligure. Ceccarelli powiedział, że chirurdzy zrobili podczas operacji znakomitą pracę, którą teraz kontynuuje Kubica, uczestnicząc w rehabilitacji. Nie wiadomo jednak czy „natura” pozwoli Robertowi na powrót do ścigania.

Poniżej prezentuję pełny wywiad z Ricardo Ceccarellim:

Pytanie: Jaki jest stan Roberta Kubicy?
Ricardo Ceccarelli: Jego stan poprawia się z każdym dniem. Widzę, że bardzo szybko nabiera sił, zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nie jest to dla nas zaskoczenie, ponieważ znamy go bardzo dobrze i wiemy jak jest silny. Lekarze są jednak zdziwieni szybkimi postępami i jest to dobra wiadomość. Jesteśmy zadowoleni jego odpowiednią reakcją na operacje i leczenie. To jest pierwsza pozytywna rzecz w tej traumatycznej sytuacji. Jest pod znakomitą opieką specjalistów od leczenia urazów dłoni, szpital jest dobrze zorganizowany, a cały personel jest świetnie zorientowany w całej sytuacji. Cieszy nas ich profesjonalizm. Jeszcze nie zdecydowaliśmy, kiedy się stamtąd przeniesiemy.

P: Czy są prawdopodobne kolejne operacje?
R.C.: W tym momencie nie można tego przewidzieć. Póki co wszystko idzie bardzo dobrze i nie ma żadnych komplikacji. Nie planujemy na tę chwilę żadnych operacji, ponieważ nie ma takiej potrzeby.

P: Jak wygląda dzień Roberta?
R.C.: Jedyną zaplanowaną rzeczą w dziennym grafiku Roberta jest fizykoterapia. Jest na oddziale rehabilitacji i przychodzą do niego rehabilitanci – pomagają mu siąść na krześle lub wykonują zabiegi na łóżku. W ciągu całego dnia toczy się walka o jak najszybsze przywrócenie sprawności jego ciału.

P: Co powiesz o jego szansach na powrót?
R.C.: Jest to pytanie na które nie da się odpowiedzieć. Nikt nie może stwierdzić czy i kiedy Robert wróci. Możemy jedynie powiedzieć, że chirurdzy wykonali znakomitą pracę. Robert jest bardzo silny i rehabilitacja przebiega w pozytywny sposób. Jednak istnieje jeszcze trzeci – natura. Jaka będzie ona dla niego? Dobra czy zła? Pozwoli mu szybko wyzdrowieć czy nie? Tego przewidzieć się nie da. Możemy mieć w pamięci jedynie dwa pozytywne aspekty – pracę wykonaną przez Roberta i przez lekarzy. Na resztę nie mamy wpływu.

P: Byłeś przy Robercie kilka lat temu gdy miał wypadek drogowy, wtedy jego powrót był szybszy niż przewidywano. Jakie są podobieństwa między tamtą sytuacją a tą?
R.C.: To dwie różne sytuacje – widać to po liście obrażeń. To znacznie trudniejsza sytuacja. Poprzednio potrzebował półtora miesiąca – teraz będzie potrzebował zdecydowanie więcej czasu. Wszyscy chcą wiedzieć kiedy Kubica wróci, ale to głupota. To pytanie bez odpowiedzi. Z każdym dniem będziemy wiedzieć więcej, ale łącznie potrwa to miesiącami.

P: Jak teraz wygląda sprawność jego prawej ręki?
R.C.: Robert rusza palcami i nadgarstkiem więc jest nieźle. Są to pozytywy, ale nie możemy przewidzieć nic więcej.
P: Jakie są plany po opuszczeniu szpitala przez Roberta?
R.C.: Nadal będzie przechodził rehabilitacje.

P: W domu czy w specjalnym ośrodku?
R.C.: Nie zdecydowaliśmy jeszcze. Nie wiemy jak będzie wyglądał dalszy postęp leczenia i gdzie zdecyduje się udać Robert. To trudna sprawa dla kogoś, kto nie jest lekarzem aby zrozumieć całą sytuację. Ciało inaczej zachowuje się w różnych warunkach i każdy reaguje inaczej. To tak jak ustawianie samochodu – trzeba śledzić proces dzień po dniu aby wiedzieć co dalej robić.

P: Co teraz mówi Robert? Czy czuje, że wróci w tym roku?
R.C.: Cóż mogę powiedzieć – ten rok, przyszły a może 2014? To nie ma żadnego sensu w tym momencie. Mogę jedynie mówić to co ja wiem. To co wam mówię jest dokładnie tym co wiem – Robert wykonuje dobrą pracę, reaguje właściwie, ale wszystko zajmie sporo czasu. Nie jestem magikiem i nie mogę nic wywróżyć.

P: Czy główną przeszkodą w jego powrocie do ścigania będą jego ręka i łokieć?
R.C.: Oczywiście wiecie to z biuletynu medycznego, wiecie, że najbardziej ucierpiała ręka. Wszystko będzie zależało od poprawy stanu barku, łokcia i dłoni. To były punkty największych uszkodzeń.

P: Ale jesteście zadowoleni z przebiegu operacji?
R.C.: Jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni z tego co zrobili lekarze i z tego jak po tych operacjach zareagował Robert. Nie jesteśmy jednak zadowoleni z tego, że wypadek się wydarzył. Może to głupie co mówię, ale tylko to mogę powiedzieć. Wiemy, że Robert jest bardzo silny i z tym wiążemy nasze główne nadzieje. Z Robertem nigdy nic nie wiadomo.

P: Jakie są twoje osobiste przemyślenia na temat jego rehabilitacji?
R.C.: To nie w moim stylu. Mogę jedynie mówić to co wiem. Jestem zadowolony, że od pierwszego dnia opiekowali się nim wysokiej klasy specjaliści. To jest plus. Po drugie: ogólny trend jest dobry dla Roberta. Jeżeli pytacie mnie czy mam nadzieję, odpowiem: tak, oczywiście. Jeżeli zapytacie mnie czy mam jakąś opinię na ten temat odpowiem: nie, nie mam.

Wywiad za: f1ultra.pl

Więcej informacji o całej Formule 1 znajdziesz na www.f1ultra.pl

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Emilii - Romanii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 17 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 18 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 19 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi