KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na F1

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Maciej Dziubiński, Przemyslaw Lowkiewicz, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Stalowy Jaro, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Izabela Ch, Tomasz Ignaczak, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Tomasz Drążek, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Stefan P, Esox33, fajawodna, Manulski, M, Szonapoul, PAT Yellowbear, mbiela, King, tomek90, jacek79100, A, Kuba Wiśniewski
Polacy ambasadorzy

Polacy w gronie ambasadorów kampanii FIA Smart Driving Challenge



FIA wyłoniła grono 11 profesjonalnych kierowców wyścigowych i rajdowych, którzy zostali ambasadorami kampanii FIA Smart Driving Challenge (FIA SDC) na sezon 2026. Jest wśród nich dwóch Polaków.

Za pośrednictwem aplikacji FIA SDC ambasadorzy będą promować bezpieczeństwo i bardziej zrównoważony styl jazdy, jednocześnie wspierając użytkowników aplikacji rywalizujących o tytuł „World’s Smartest Driver”.

Dzięki technologii AI firmy Greater Than kierowcy z całego świata korzystający z aplikacji FIA SDC mogą rywalizować indywidualnie oraz jako członkowie zespołów prowadzonych przez czołowych zawodników ze świata motorsportu.
Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), światowy organ zarządzający sportem samochodowym, ogłosiła dziś nazwiska 11 profesjonalnych zawodników, którzy zostali ambasadorami kampanii FIA Smart Driving Challenge (FIA SDC) na sezon 2026.

Wśród ambasadorów znaleźli się reprezentanci różnych dyscyplin motorsportu, w tym aż czterech serii w randze mistrzostw świata FIA.

 

W gronie zawodników wspierających kampanię znalazło się również dwóch Polaków – trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy oraz zwycięzca rund WRC2 w Rajdowych Mistrzostwach Świata, Kajetan Kajetanowicz, a także Tymek Kucharczyk, członek Akademii Motorsportu ORLEN, ubiegłoroczny mistrz serii Euroformula Open, który niedawno odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w serii Indy NXT na legendarnym torze Indianapolis.

Kampanię wspiera również Yifei Ye, fabryczny kierowca Ferrari w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA, który w ubiegłym roku, wspólnie z Robertem Kubicą, triumfował w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Ambasadorzy kampanii FIA Smart Driving Challenge na sezon 2026:
Yifei Ye, FIA World Endurance Championship
Edoardo Mortara, ABB FIA Formula E World Championship
Yohan Rossel, FIA World Rally Championship
Taylor Gill, FIA World Rally Championship
Romet Jürgenson, FIA World Rally Championship
Hana Burton
Aliyyah Koloc, FIA World Rally-Raid Championship
Kelvin van der Linde, DTM, GT World Challenge Europe powered by AWS, Intercontinental GT Challenge
Malthe Jakobsen, FIA World Endurance Championship
Kajetan Kajetanowicz, FIA World Rally Championship
Tymek Kucharczyk, INDY NXT by Firestone

Dzieląc się doświadczeniem zdobytym na najwyższym poziomie motorsportu, ambasadorzy będą prowadzić zespoły złożone z użytkowników aplikacji, inspirując ich do poprawy swoich wyników i wspinania się w globalnym rankingu.

Program, organizowany już ósmy rok z rzędu, prowadzony jest przez FIA i opiera się na technologii sztucznej inteligencji firmy Greater Than.

 

Kierowcy pobierają aplikację FIA SDC, łączą ją z samochodem przez Bluetooth, a system analizuje styl jazdy, oceniając poziom bezpieczeństwa i efektywności prowadzenia. Użytkownicy otrzymują również wskazówki pomagające wypracować lepsze nawyki za kierownicą.

Uczestnicy mogą już dołączać do zespołów wybranych ambasadorów w aplikacji FIA SDC, zyskując dostęp do ekskluzywnych materiałów, porad kierowców oraz statystyk dotyczących indywidualnych wyników i osiągnięć zespołu.

Willem Groenewald, Sekretarz Generalny FIA ds. Mobilności, Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, powiedział: „FIA Smart Driving Challenge jest wyjątkowym projektem, ponieważ łączy codziennych kierowców z czołowymi postaciami świata motorsportu, aby wspólnie wspierać bezpieczniejszą i bardziej zrównoważoną mobilność na całym świecie. Łącząc najnowszą technologię AI z doświadczeniem elitarnych kierowców, wyzwanie to daje ludziom możliwość przekuwania drobnych zmian za kierownicą w realną poprawę bezpieczeństwa na drogach.”

Johanna Forseke, CEO Greater Than, powiedziała: „To fantastyczne widzieć, że FIA Smart Driving Challenge nieustannie nabiera rozpędu. Imponujące wyniki, które obserwujemy z roku na rok, pokazują, że inicjatywa trafia do codziennych kierowców. Nowy skład ambasadorów wnosi świeżą energię do projektu, dzięki czemu program ma szansę zaangażować jeszcze więcej uczestników i wywrzeć jeszcze większy wpływ na świecie.”

 

Kajetan Kajetanowicz, kierowca ORLEN Rally Team, powiedział: „Bezpieczeństwo na drogach jest mi szczególnie bliskie i cieszę się, że wspólnie z FIA oraz wszystkimi uczestnikami FIA Smart Driving Challenge możemy pracować nad jego poprawą, jednocześnie sprawiając, by nasza jazda była możliwie jak najbardziej efektywna i ekonomiczna. Bądźmy rozsądni na drodze i podejmijmy to wyzwanie razem.”

Tymek Kucharczyk, kierowca HMD Motorsports w Indy NXT/ członek Akademii Motorsportu ORLEN, powiedział: “Bezpieczeństwo jest ważne nie tylko na torze wyścigowym, ale przede wszystkim na drogach publicznych. Dzięki FIA Smart Driving Challenge rywalizacja z innymi kierowcami pomaga poprawiać nasze codzienne zachowania za kierownicą i sprawia, że jazda staje się bezpieczniejsza dla wszystkich.”

W poprzednim sezonie w FIA SDC uczestniczyli kierowcy z 97 krajów. Średnie ograniczenie zużycia energii lub emisji CO₂ wyniosło 9%, a w przypadku zwycięzcy osiągnęło niemal 30%. Przez cały sezon uczestnicy jeździli również przy poziomie ryzyka o 37,5% niższym niż przeciętny kierowca.

Kampania FIA SDC potrwa do grudnia 2026 roku i obejmie siedem rund kwalifikacyjnych. Dwudziestu najlepszych kierowców awansuje do fazy play-off, walcząc o dwa miejsca w transmitowanym na żywo wielkim finale, który odbędzie się w grudniu.

Na podstawie informacji prasowej



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Austrii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 26 czerwca:
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 27 czerwca:
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 28 czerwca:
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi