KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP   Kup Eleven Sports

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Marcin Rentflejsz, szymon034, Tomasz Ignaczak, Izabela Ch, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Grzegorz Wojtaszewski, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Paweł Kozłowski, Michał Pędzikiewicz.
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
I fit I sit, Dastan, Piotr, Kamil Orczyk, Robert

Harmonogram

Oliver Goethe

Przewodnik po Formule 3 przed sezonem 2025



Przed pierwszym wyścigiem Formuły 3 sezonu 2025, w którym weźmie udział Roman Biliński, zapraszam Was do zapoznania się z podstawowymi zasadami tej serii.

Kalendarz

 

Nie zaszły w nim duże zmiany w porównaniu z poprzednim sezonem. Pomiędzy 14 marca a 7 września kierowcy przejadą 10 rund.

RundaDataMiejsce
114-16 marcaAustralia
211-13 kwietniaBahrajn
316-18 majaImola
422-25 majaMonako
530 mara - 1 czerwcaHiszpania
627-29 czerwcaAustria
74-6 lipcaSilverstone
825-27 lipcaBelgia
91-3 sierpniaWęgry
105-7 wrześniaWłochy - Monza

Kierowcy

 

Żaden zespół nie zdecydował się na skład złożony wyłącznie z debiutantów. 14 kierowców ma już na koncie występy w Formule 3, a dla 16 to będzie nowość. W tej drugiej grupie jest Roman Biliński. Polak bardzo dobrze prezentował się podczas testów zimowych.

 

Warto przy tej okazji wspomnieć, że zmiana zaszła wśród zespołów. Jenzer Motorsport został zastąpiony przez DAMS. Oto składy ekip:

Prema: Brando Badoer, Noel Leon, Ugo Ugochukwu (Debiutant)
Trident: Charlie Wurz, Noah Stromsted (D), Rafael Camara (D)
ART: Laurens van Hoepen, Tukka Taponen (D), James Wharton (D)
Campos: Mari Boya, Tasanapol Intraphuvasak, Nikolas Tsolov
Hitech: Martinius Stenshorne, Joshua Dufek, Gerrard Xie (D)
MP Motorsport: Tim Tramnitz, Bruno del Pino (D), Alessandro Giusti (D)
Van Amersfoort Racing: Santiago Ramos, Ivan Domingues (D), Theophile Nael (D)
Rodin: Callum Voisin, Roman Biliński (D), Louis Sharp (D)
AIX Racing: Nikita Bedrin, Javier Sagrera (D), Nicola Marinangeli (D)
DAMS: Matias Zagazeta, Christian Ho (D), Nicola Lacorte (D)

Format weekendu

 

Trening trwa 45 minut. Po nim następują kwalifikacje, które trwają 30 minut. Nie ma tu podziału na segmenty – kierowcy mają pół godziny na wykręcenie jak najlepszego czasu.

Do pierwszego wyścigu(40 minut + 1 okrążenie) kierowcy z miejsc 1-12 startują w odwróconej kolejności, a pozostali według wyników czasówki.

 

Do drugiego wyścigu (45 minut + 1 okrążenie), rozgrywanego w niedzielę kierowcy startują już w normalnej kolejności.

W wyścigach nie są wykonywane pit-stopy.

Auto

 

W tym roku debiutuje nowa konstrukcja Dallary, co może sprawić spore przetasowania w stawce.

Bolidy są napędzane silnikami V6 Mecachrome o pojemności 3,4 litra. Kręcą się one do 8000 RPM, dając 380 koni mechanicznych. Napędzane są w pełni ekologicznymi paliwami.

Auto zostało tak zaprojektowane by poprawić wyprzedzanie. W tym celu między innymi wprowadzono zaktualizowany system DRS. Auta osiągają maksymalnie 300 km/h, a od 0 do 100 km/h rozpędzają się w 3 sekundy.

 

Opony

 

Kierowcy mają do dyspozycji w trakcie jednego weekendu jedną mieszankę Pirelli na suchą nawierzchnię – miękką albo twardą. Dostają oni 6 kompletów opon na weekend. Dodatkowo są wyposażeni w 3 komplety opon na mokrą nawierzchnię.

Od 2025 roku Formuła 3 przechodzi na mniejsze, 16-calowe koła.



Punktacja

 

Wyścig sprinterski:
1. miejsce: 10 pkt
2. miejsce: 8
3. miejsce: 6
4. miejsce: 5
5. miejsce: 4
6. miejsce: 3
7. miejsce: 2
8. miejsce: 1

Wyścig główny:
1. miejsce: 25
2. miejsce: 18
3. miejsce: 15
4. miejsce: 12
5. miejsce: 10
6. miejsce: 8
7. miejsce: 6
8. miejsce: 4
9. miejsce: 2
10. miejsce: 1

Zwycięzca piątkowych kwalifikacji dostaje 2 punkty.

Autor najszybszego okrążenia wyścigu dostaje 1 punkt, o ile uplasuje się w pierwszej 10-tce danego wyścigu. Łącznie zatem do zdobycia podczas weekendu wyścigowego jest maksymalnie 39 punktów.

Przepisy

 

Wiele przepisów Formuły 3 dotyczących samego ścigania i rywalizacji na torze jest identycznych z Formułą 1. Dotyczy to także kar, zasad neutralizacji czy panujących w alei serwisowej.

Gdzie oglądać?

 

W Polsce serię będzie transmitowało Eleven Sports – z polskim komentarzem. Oczywiście serię można oglądać również w F1 TV Pro.

Harmonogram GP Australii Formuły 3 znajdziecie tutaj.



Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 21 marca:
godz. 4:30 – Trening
godz. 8:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 22 marca:
godz. 4:00 – Sprint
godz. 8:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 23 marca:
godz. 8:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi