KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP   Kup Eleven Sports

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Marcin Rentflejsz, szymon034, Tomasz Ignaczak, Izabela Ch, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Grzegorz Wojtaszewski, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Paweł Kozłowski, Michał Pędzikiewicz.
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
I fit I sit, Dastan, Piotr, Kamil Orczyk, Robert

Harmonogram

jak-przygotowac-motocykl-do-sezonu

Jak przygotować motocykl do sezonu? Te czynności zapewnią bezpieczeństwo i satysfakcję z jazdy

Pierwsze cieplejsze dni w nowym roku sprawiają, że motocykliści coraz śmielej podchodzą do zbliżającego się sezonu. Jednak aby jazda dawała maksymalną satysfakcję oraz pozostawała możliwie bezpieczna, należy odpowiednio zadbać o swój jednoślad. Jakie czynności warto wykonać przed sezonem, aby nasza maszyna mogła dostarczyć nam pełnię swoich możliwości?

Sprawdź, w jakiej kondycji są gumy na kołach

Jednym z podstawowych filarów bezpieczeństwa jazdy są opony. Dlatego warto przyjrzeć się, jak prezentuje się bieżnik naszego ogumienia, oraz czy na powierzchni gumy nie ma żadnych uszkodzeń lub pęknięć. Uszkodzenia świadczą o osłabieniu gumy, a stąd prosta droga do awarii opony podczas jazdy. Należy również pamiętać o kontroli ciśnienia – po kilkumiesięcznym postoju na pewno pojawił się ubytek powietrza w kołach. Jeżeli stan naszych opon wskazuje, że potrzebny jest nowy komplet, warto zamówić go i wymienić z wyprzedzeniem – gdy ruszy sezon wymiany opon należy liczyć się z możliwością przeciągnięcia się całego procesu. Na https://www.sklepopon.com/opony-motocyklowe można wygodnie dobrać nowy komplet opon do motocykla.

Zweryfikuj, czy akumulator jest w stanie dostarczyć odpowiednią dawkę energii elektrycznej

Zanim sezon rozkręci się na dobre, należy też zweryfikować stan akumulatora. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić problemy z odpalaniem silnika. Jeżeli nasz akumulator nie spędził zimy podpięty do ładowarki podtrzymującej napięcie, to z pewnością pojawią się utrudnienia. Dlatego warto wykorzystać multimetr do sprawdzenia poziomu naładowania, a w razie niedoboru napięcia podłączyć baterię pod prostownik. Akumulatory motocyklowe należy ładować prądem o niskim napięciu – dlatego o to również warto zadbać zawczasu.

Nasmaruj łańcuch i skontroluj jego naciąg

Przed wyjazdem motocyklem na drogę (albo na bezdroża), trzeba także pamiętać o oczyszczeniu i nasmarowaniu łańcucha. Oprócz tego konieczna jest kontrola naciągu łańcucha. W tym celu należy zmierzyć, jaki jest luz łańcucha po naciągnięciu go w górę i w dół, a następnie porównać wynik pomiaru z wartościami podanymi przez producenta motocykla. Jeżeli pojawi się rozbieżność, trzeba będzie dokonać korekty luzu na łańcuchu.

przygotowanie-motocykla-do-jazdy

Zadbaj o hamulce

W trakcie zimowego postoju motocykla może dojść do pogorszenia się stanu układu hamulcowego. Standardowe tarcze hamulcowe z żeliwa mogą pokryć się korozją. Dlatego pierwsze hamowania mogą wiązać się z obniżoną efektywnością – warto mieć to na uwadze. Ponadto oczywiście warto sprawdzić, w jakim stanie są klocki hamulcowe, a także zweryfikować kondycję płynu hamulcowego. W tym celu należy wykonać test płynu, który zmierzy, czy w jego składzie nie pojawił się nadmiar wilgoci. W przypadku zużycia płynu lub innych podzespołów układu należy je oczywiście wymienić.

Wiosenny serwis motocykla

Jeżeli stan podzespołów naszego jednośladu budzi wątpliwości, warto przeprowadzić większy serwis wiosenny. Należy przy tym zwrócić uwagę na m.in. kondycję amortyzatorów i przeprowadzić wymianę zużytych elementów. Ponadto serwis powinien koniecznie obejmować wymianę oleju oraz filtrów. Dodatkowym elementem serwisu może być także przegląd stanu świec zapłonowych oraz wydechu. Sprawdzenie kondycji kluczowych podzespołów w serwisie i potwierdzenie, że wszystkie zużyte elementy są wymienione, daje kierowcy poczucie większego bezpieczeństwa, co przekłada się na satysfakcję z jazdy i pozwala uniknąć przykrych niespodzianek na trasie.

Mycie wieńczy dzieło

Po przeprowadzeniu wszystkich czynności serwisowych pozostaje wyczyścić nasz jednoślad. Dzięki temu nie tylko zachowa on lepszą estetykę i będzie prezentował się atrakcyjnie. Pozbywanie się zabrudzeń jest kluczowe dla utrzymania maszyny w dobrej kondycji. Brud zbierający się w zakamarkach może z czasem przyczynić się np. do powstawania ognisk korozji czy niszczenia podzespołów. Usunięcie zanieczyszczeń pozwoli przedłużyć sprawność elementów i dłużej cieszyć się maksymalnymi osiągami.

Artykuł sponsorowany

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 21 marca:
godz. 4:30 – Trening
godz. 8:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 22 marca:
godz. 4:00 – Sprint
godz. 8:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 23 marca:
godz. 8:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi