KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Pechowy debiut, pierwsze podium i wyczekiwana wygrana. Trzy najważniejsze wyścigi Roberta Kubicy

Robert Kubica wypromował w Polsce Formułe 1. Dzięki niemu ten sport nadal jest w naszym kraju bardzo popularny, mimo że ostatni raz w wyścigu F1 brał udział w 2021 roku. Postanowiliśmy przypomnieć jego trzy najważniejsze wyścigi w F1. Przeczytaj, jak wyglądał jego debiut, w jakich okolicznościach zdobył pierwsze podium oraz kogo wyprzedził w 2008 roku, gdy wygrał Grand Prix Kanady.

Kariera Kubicy w Formule 1 była pełna wzlotów i upadków, ale nie sposób zaprzeczyć, że podczas swojej przygody w królowej sportów motorowych dostarczył fanom wielu niezapomnianych chwil. Sam jego debiut wywołał spore emocje, podobnie jak pierwsze podium czy upragnione zwycięstwo w Kanadzie.

3. Robert Kubica w Grand Prix Węgier – debiut (2006 rok)

Kubica zadebiutował w Formule 1 w sierpniu 2006 roku podczas Grand Prix Węgier jako kierowca BMW Sauber. W kwalifikacjach zajął 10. miejsce i miał dobrą pozycję do ataku. Niestety został zdyskwalifikowany przez… zbyt lekki bolid. Auto ważyło 598 kg, a więc o… 2 kg za mało. Gdyby nie ta DSQ, Polak zająłby w tym wyścigu siódme miejsce, wyprzedzając takich kierowców jak Felipe Massa czy Michael Schumacher. To zdarzenie było tak absurdalne, że kurs u bukmachera na taki obrót spraw wyniósłby prawdopodobnie 1000

Jeśli interesujesz się obstawianiem Formuły 1, możesz sprawdzić stronę kodybukmacherskie.pl. Znajdziesz tam zawsze aktualny ranking najlepszych bukmacherów oraz typy na F1.

„Deszcz w oczy, wielcy rywale, niskie ciśnienie w oponach, a na koniec dyskwalifikacja. Formuła 1 powitała Kubicę bez litości, ale i on debiutował bez strachu” – pisał wówczas Przegląd Sportowy.

2. Robert Kubica w Grand Prix Włoch – 3. miejsce (2006 rok)

Pierwsze podium w karierze Kubicy. Polaka wyprzedzili tylko Schumacher i Kimi Raikkonen. Nasz reprezentant startował z szóstej pozycji, ale po świetnej jeździe przesunął się w górę o trzy lokaty, dzięki czemu mógł świętować swój najlepszy do tej pory wynik. Nie wiedział jeszcze, że dwa lata później osiągnie jeszcze lepszy rezultat.

Tego samego dnia, na konferencji prasowej po zakończonym wyścigu wspomniany Schumacher ogłosił zakończenie kariery. Przez to sukces Polaka w zagranicznych mediach został nieco zapomniany. W naszym kraju jednak najwięksi kibice pamiętają o tym wydarzeniu do dziś.

1.Robert Kubica w Grand Prix Kanady – 1. miejsce (2008 rok)

To był pierwszy wyścig w historii, w którym polski kierowca wygrał wyścig F1. Po tej wygranej Kubica został liderem klasyfikacji generalnej sezonu 2008. Ostatecznie Polak zajął czwarte miejsce po ostatnim Grand Prix, ustępując jedynie takim gwiazdom jak Lewis Hamilton, Felipe Massa i Kimi Raikkonen, a będąc przed Fernando Alonso.

– Jestem niezmiernie szczęśliwy po pierwszej wygranej dla BMW Sauber. Cieszę się jako Polak. To był fantastyczny wyścig dla mnie, mojego kraju i wszystkich fanów, którym bardzo dziękuję za doping – powiedział Kubica na konferencji prasowej.

Materiał zewnętrzny

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP USA

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Portimao ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 18 października
godz. 19:30 – 1. trening
godz. 23:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 19 października
godz. 20:00 – Sprint
godz. 00:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 20 października
godz. 21:00 – Wyścig

Popularne tagi