KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Happy athletic woman drinking water after exercising at home.

Jak zregenerować organizm po intensywnym treningu?

Mocny trening to duży wysiłek dla organizmu. Skuteczna regeneracja zapobiega powstawaniu zakwasów, pomaga odzyskać siły i zbudować masę mięśniową. Dzięki przyspieszeniu tego procesu można niedługo po wysiłku utrzymać szczytową formę i kontynuować treningi. Zobacz, jak to zrobić!

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Zarówno w trakcie jak i po treningu niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Po intensywnym wysiłku warto sięgnąć po napoje, które pomogą uzupełnić niedobory składników mineralnych, np. elektrolity do picia: https://www.allecco.pl/elektrolity.html.

Dlaczego jest to takie ważne? Wraz z potem organizm wydala cenne związki mineralne. Są one niezbędne do prawidłowej pracy mięśni, gdyż ich niedobory mogą prowadzić do odwodnienia i zaburzenia regeneracji. Dlatego warto na bieżąco uzupełniać je w czasie treningu i po nim. Wygodna forma proszku lub tabletek musujących pozwala na przygotowanie napoju w dowolnym miejscu, nawet jeszcze na hali, boisku lub siłowni.

Rola białka w procesie regeneracji mięśni

Tuż po zakończeniu treningu warto też zadbać o przyjęcie dawki białka. Dzięki temu do organizmu dostarczane są aminokwasy – budulec niezbędny do prawidłowego wzrostu mięśni i ich regeneracji. W efekcie mniej odczuwane jest zmęczenie wywołane intensywną pracą mięśni. W ciągu 2 godzin po zakończeniu sesji na siłowni lub boisku dobrze jest przyjąć dawkę odżywki białkowej dla sportowców. Aminokwasy zawarte w produkcie odpowiadają za wzrost mięśni. Spożycie odżywki po treningu korzystnie wpływa na regenerację, przyspieszając ten proces i poprawiając jego jakość. W rezultacie ćwiczenia są bardziej efektywne.

Dostarczenie węglowodanów

Zmęczone mięśnie potrzebują szybkiego zastrzyku energii, by uzupełnić zapasy glikogenu zużytego w czasie treningu. W tym celu warto zadbać o dostarczenie im węglowodanów. Wybieraj produkty, które pomogą Ci szybko odzyskać energię. Mogą to być zboża i produkty zbożowe: płatki, makaron, kasze, ryż lub pieczywo pełnoziarniste. Niektórzy sięgają po specjalne preparaty z węglowodanami do picia. Jest to wygodne rozwiązanie i z pewnością sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Czas na regenerację po treningu

Równie istotne jest to, by po mocnym treningu dać organizmowi czas na naturalne odbudowanie zasobów. Proces ten można wspomóc poprzez odpoczynek aktywny (spacer, marsz, pływanie rekreacyjne) bądź bierny (masaże, sauna). 

Nie należy też bagatelizować znaczenia dobrego posiłku potreningowego, w którym powinny znaleźć się składniki potrzebne do odbudowania zapasów energii i wzmocnienia mięśni zmęczonych po wysiłku. Może to być np. jogurt bogaty w białko lub baton energetyczny. Jeśli masz więcej czasu, przygotuj sobie jedzenie, które jest dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, węglowodanów i wysokiej jakości tłuszczów.

Po zakończeniu treningu pamiętaj o odpowiedniej regeneracji. Zadbaj o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę i nawodnienie. Oprócz tego możesz sięgnąć po suplementy, elektrolity i odżywki przeznaczone dla sportowców. Zwróć też uwagę na to, by dać organizmowi czas na odpoczynek.

 

Artykuł partnera

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Singapuru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Mugello ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 20 września
godz. 11:30 – 1. trening
godz. 15:00 – 2. trening

Sobota, 21 września
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 22 września
godz. 14:00 – Wyścig

Popularne tagi