KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Ignaczak, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Pawel Licznerski, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Ilona Bykowska, Grzegorz Pliś, Marcin Bogutyn, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, Tadek B., Łukasz W, Izabela Ch, Kamil G., Michu, piobob, skorseze, Xandi, PukvPuk, Kryss, Arczi15UK, BaRu, Bartlomiej, _3121_, Wilkor, Artur, Bohun, DrajwerBłyskawica, Igor, JohnyBravo, kejkejovsky, Kusiu, LucasXaAaR, miches93, nesQu1ck, Piotor, Teoria, tomao, ttt, adamski, Kuba, Maciek P, Mateusz, DeaconFrost1984, Mac mac, pawel_k, The_Jester, TomekB, archetype, Ceza D, Janusz, kubicki_KING, magberg, Mizio, Tomek81, Zielony, Andrzej Sosnowski, Kubbzzz, helsing, Alicjush, AG, DeaconFrost, em_en, gravelowebeskidy.pl, Maciek i Nata, Mariogds, miskofon, Pawel B, RafalM, Rafik_lom, szypki jak kubika, TOMASZ WITEK .COM, Tsopni, aroone, Quelxes, ZeniPL, Gnusma, DRW, Bueno, Daro Daro, Fallen, Jacobson4, Jan Kmiecik, Kayio, Krystian, Kurvinox GT, Maciej Borkowski, Maciek, majlet, Marcin, Mateusz111, Miauki, Moderator Szefa, Mr Sheepo, Pioetrek, rado, UniRacers, uv_crocodile, WawaSND, WojtekP, Czarny, DawidT, Dominik T, flyer, Pussykiller69, Ronde_di_Andora_ty_k_o!!!, Gunner_PL, kubikalc, luk bla, Dadacki, ArenaSochi, miras7x

Harmonogram

kubica Barcelona f1 2018

Kubica i Barcelona – sporo startów, mało sukcesów i jeden pamiętny testPołożony w Montmelo tor Circuit Barcelona – Cataluyna to dość specyficzne miejsce dla Roberta Kubicy. Z jednej strony to właśnie na nim pierwszy raz jechał autem Formuły 1 i na nim wrócił do F1 jako kierowca rezerwowy. Z drugiej natomiast podczas rozgrywanych tam wyścigów F1, Robert nigdy nie stanął na podium. Było za to zwycięstwo w innej serii. Zobaczcie historię jego występów na tym obiekcie.

W F1

 

Tradycyjnie zaczynamy od okrążenia toru z Robertem Kubicą:

Rok 2006

 

Robert był wtedy jeszcze kierowcą rezerwowym BMW Sauber i brał udział w piątkowych treningach. Pierwszy z nich za kończył na 4. pozycji, a w drugim był 13.

Rok 2007

 

Już jako pierwszy kierowca tej ekipy, Robert przystąpił do GP Hiszpanii w 2007 roku. Ponownie zaczął od 4. miejsca, a potem były kolejno 11. i 3. Kwalifikacje Kubica ukończył z piątym czasem.

Na starcie wyścigu Kubica utrzymał tę pozycję, a po awarii bolidu Kimiego Raikkonena, wskoczył na 4. miejsce, które utrzymał już do mety, awansując podczas pit-stopów rywali na maksymalnie 2. miejsce.

Rok 2008

 Grand Prix Hiszpanii 2008, Robertowi również sponsorowała cyferka cztery. Zajął to miejsce w 1. i 3. treningu (12. miejsce w drugim), a także wykręcił czwarty czas kwalifikacji. W wyścigu jednak stracił to miejsce na rzecz Hamiltona tuż po starcie. Po problemach Fernando Alonso, wrócił na 4. lokatę, na której ukończył wyścig.

Rok 2009

 

Rok później zaczęło się obiecująco, bo od 3. miejsca w pierwszym treningu. Niestety, w kolejnych sesjach nie było tak wesoło. Robert był 16. w drugim i 5. w trzecim treningu. W kwalifikacjach wykręcił 10. czas. Kubica narzekał na prowadzenie samochodu, co szczególnie dało mu się we znaki w wyścigu, w którym na starcie stracił jedno miejsce i dojechał do mety na 11. pozycji.

Rok 2010

 

Dysponując już lepszym bolidem niż przed rokiem, Robert w treningach wykręcił 7., 6. i 9. czas. W kwalifikacjach było 7. miejsce. Start do wyścigu był jednak pełny przygód. Robert zaliczył uślizg tylnej osi i stracił miejsce, a potem doszło do kontaktu z Kamui Kobayashim, wskutek którego Robert stracił część przedniego skrzydła. Wymieniono mu je na 16. okrążeniu. Do mety Robert dojechał na 8. miejscu dzięki bezbłędnej jeździe do końca i błędom rywali.

2019

 

Kubica zaczął poprzedni sezon od testów właśnie na torze w Barcelonie. Niestety, bardzo długo musiał czekać na swój bolid. Ostatecznie przejechał 268 okrążeń, uzyskując 20. czas – 0,86 wolniejszy od George Russella. Polak nie mógł już jednak pocisnąć ostatniego dnia testów, gdyż Williams nie miał żadnych części zapasowych.Podczas samego weekendu wyścigowego, Kubica był szybszy od Russella tylko w 1. treningu. W kwalifikacjach stracił do swojego parnera z zespołu prawie 1,2 sekundy. Kubica reakcję startową miał bardzo dobrą, ale potem niestety został przyblokowany i ostatecznie spadł za Russella.

Kubica dojechał do mety na ostatnim miejscu po sporej dawce oszczędzania paliwa i opon. Ostatecznie stracił niewiele na mecie do Anglika.

„Zacząłem dość dobrze, ale potem zostałem ściśnięty pomiędzy dwoma bolidami Racing Point więc musiałem odpuścić na środku prostej i straciłem tam sporo. Potem straciłem pozycję na rzecz George`a, ale potem odzyskałem ją w zakręcie czwartym. Mój pierwszy stint nie wyglądał źle. George wyprzedził mnie, gdy zostałem poproszony o zmianę kilku rzeczy na kierownicy i nie spodziewałem się go tak blisko. Nie byłem gotowy do obrony, a gdy zobaczyłem go w lusterku, było już za późno. Zmieniliśmy naszą strategię podczas wyścigu i myślę, że dobrze, że pojawił się samochód bezpieczeństwa, bo inaczej mielibyśmy problemy z zarządzaniem miękkimi oponami pod koniec wyścigu. W trakcie wyścigu jeździsz 7 sekund wolniej. W pierwszy stincie, a właściwie całym wyścigu chodziło o zarządzanie oponami. Trudno czuć się komfortowo kiedy musisz cały czas upewniać się że dobrze zarządzasz oponami. Cały wyścig to bardziej sztuka zarządzania nimi niż jazda” – powiedział Kubica po wyścigu.

Inne występy

Rok 2005

Robert w nagrodę za wygranie World Series by Renault w 2005 roku, zasiadł za kierownicą mistrzowskiego bolidu Fernando Alonso. Polak zaimponował podczas swojego testu, mimo… zbyt małego kokpitu.

 

„Do tych testów też podchodziłem jak do przygody. Wiedziałem, że jestem tam na dostawkę, bo testuje tam zespół mistrzowski. Wiadomo było, że nie chcieli żebym tam jeździł, ale nie mieli wyjścia bo wygrałem World Series by Renault. Myślałem, że ludzie z obsługi będą podchodzić do mnie tak, że przyjedzie sobie pojeździć jakiś Polak i pewnie nie byli do tego przychylnie nastawieni. Ale okazali się otwarci i bardzo mi pomogli. Same testy też wypadły bardzo dobrze. Dzień przed nimi byłem już w Barcelonie i widziałem innych testujących. Ostatni zakręt starej konfiguracji był bardzo szybki. Jechało się tam 260 km/h. Gdy przejechał Coulthard, powiedziałem sobie: nie, ja tego nie mogę zrobić, to niemożliwe żebym sobie poradził. A 24 godziny później wsiadłem do bolidu F1 i tak naprawdę od pierwszych okrążeń wychodziło mi całkiem nieźle. Pomógł mi w tym bardzo bolid, bo był niesamowity i do dziś pozostaje chyba najlepszym, jakie prowadziłem w karierze. Gdybym przez te 35-40 okrążeń jeździł wolniej o półtorej sekundy wtedy to pewnie nikt by mi drugiej szansy nie dał” – mówił niedawno w rozmowie z TVP Sport o tamtym wydarzeniu.Kilka tygodni później Robert podpisał kontrakt z BMW Sauber i na początku 2006 roku testował z tą ekipą w Barcelonie. „Pierwszy test z BMW Sauber był wielką przygodą, ale również szokiem. W Barcelonie w styczniu znalazłem się w ich samochodzie, ale było to jeszcze auto Saubera z 2005 roku z silnikiem BMW [Sauber zajął 8. miejsce w mistrzostwach, Renault 1 – przyp. MC]. Pamiętam, że po pierwszych kółkach na torze nie wierzyłem, że może być taka różnica między autami. To co robiłem w Renault miesiąc wcześniej było niemożliwe BMW Sauberem” – powiedział w rozmowie z Roberto Chinchero.

Rok 2009

Oczywiście ekipy F1 często testowały w Barcelonie więc Kubica zna ten tor świetnie. Oto jeden z ciekawszych fragmentów jego jazd.

Rok 2018

Gdy Kubica został kierowcą rezerwowym Williamsa, miał kilka okazji do jazdy bolidem F1 w Barcelonie. Pierwszą jeszcze przed sezonem. Przypomnijmy, że pierwsza tura przedsezonowych testów była bardzo mroźna, padał nawet śnieg. Przez to kierowcy podstawowi Williamsa nie mogli pokonać wystarczającej liczby okrążeń. 27 lutego Robert wsiadł do auta. Pokonał 48 okrążeń, uzyskując czas 1:21.495. Drugiego dnia pokonał tylko 2 okrążenia, a warunki nie pozwalały na przejechanie ich z jakimkolwiek tempem.

Podczas drugiej tury testów, Robert miał jechać przez dwie połowy dnia – rano 8 marca oraz popołudniu 9 marca. Niestety, skończyło się na tylko jednej sesji – Robert oddał swoją połowę dnia Lance Strollowi by kierowcy podstawowi mogli lepiej wyczuć bolid. Pierwszego dnia Kubica uzyskał czas 1:19.629 na oponach supermiękkich.

 

W 2018 roku dokonała się inna ważna rzecz na torze w Barcelonie – Robert Kubica oficjalnie wrócił do F1 podczas weekendu wyścigowego. Polak przejechał 24 okrążenia i uzyskał 19. czas.

2020

Robert uczestniczył również w testach F1 przed obecnym sezonem. W ramach 6 dni jazd, Polak dostał dwie połowy dnia. Jadąc 1. i 4. dnia testów, wykręcił najlepszy czas kierowców Alfy – 1:17.239. Dało mu to 12. miejsce w zbiorczych wynikach testów. Kubica był jedynym kierowcą rezerwowym/testowym, który brał udział w testach.

2021

 

W 2021 roku Robert najpierw miał okazję jechać samochodem Alfa Romeo Racing ORLEN podczas dnia filmowego ekipy pod koniec lutego.

 

Następnie Kubica brał udział w 1. treningu przed GP Hiszpanii. Polak był jedną z pierwszych „ofiar” nowego zakrętu nr 10, gdzie było bardzo ślisko. Po obrocie utknął w żwirze i zakończył sesję na 19. miejscu z 13-ma okrążeniami na koncie.

Zanim jednak Robert jechał podczas weekendu wyścigowego F1, wziął udział w swoim pierwszym wyścigu European Le Mans Series. Wraz z Orlen Team WRT zwyciężył, zaczynając marsz po mistrzostwo tej serii.

2022

 

2 lata temu Robert brał udział w porannej części pierwszego dnia testów przedsezonowych w Barcelonie. Niestety z powodów technicznych nie pojeździł sobie zbyt wiele – głównie były to okrążenia instalacyjne. Łącznie przy jego nazwisku widniała liczba 9 w rubryce pokonanych okrążeń. Potem Robert wziął jeszcze udział w dniu filmowym Alfy w Barcelonie.

Kubica jechał też 1. trening przed GP Hiszpanii 2022. Robert zaliczył bezproblemową sesję i wykręcił 13. czas.

„W niektórych obszarach miałem bardzo dobre czucie. Na długie przejazdy założyliśmy twardą mieszankę, a potem przeszliśmy na oponę miękką, która jest 2,5 sekundy szybsza, ale wystarcza tylko na jedno okrążenie, szczególnie w tej temperaturze. Po pierwszym okrążeniu na oponach miękkich byłem w szoku bo było to coś zupełnie innego niż doświadczyłem podczas testów na Imoli. Tam było naprawdę łatwo” – mówił po treningu Robert.

2024

 

W ubiegłym roku Robert w Barcelonie nie startował, ale w tym wrócił na ten tor na rundę European Le Mans Series. Wraz z AO by TF zajął 7. miejsce.

 

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Węgier

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 20 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi