KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, tomek_z_lasu, Tomek81, krzysiek, ThrudCK, DeaconFrost, Kardynał, Dastan, Piotrek

Harmonogramy

blank
F1 Grand Prix of China - Sprint

Protest Astona Martina odrzucony! Oto wyniki kwalifikacji w ChinachSędziowie nie przychylili się do argumentacji Astona Martina i nie uznali, że Carlos Sainz zatrzymał swoje auto w kwalifikacjach w Szanghaju.

Carlos Sainz obrócił się w ostatnim zakręcie swojego pierwszego szybkiego kółka w Q2 i uderzył w bandę, tracąc przednie skrzydło. Na torze pojawiła się czerwona flaga.

Hiszpanowi udało się dotrzeć do boksów, dostał nowe przednie skrzydło, wywalczył awans do Q3, w którym zajął 7. miejsce. Wypchnął on z ostatniego segmentu kwalifikacji Lance Strolla. Pojawiły się jednak wątpliwości czy Sainz mógł pojechać dalej po swoim wypadku. Przepisy, na które powołuje się Aston Martin to artykuł 39.6 regulaminu sportowego, który mówi, że „jeżeli kierowca zatrzyma się na torze podczas sesji kwalifikacyjnej, nie będzie mógł wziąć udziału w jej dalszej części”.

Sainz oczywiście pojechał dalej, ale w wiadomości kontroli wyścigów podczas tej sesji pojawił się komunikat „zatrzymał się na prostej startowej”. Według Astona Martina czas wykręcony przez Sainza w Q2 powinien być skreślony, a co za tym idzie, powinien on startować z 15. miejsca. Lance Stroll powinien być przesunięty na 10. miejsce.

 

Sędziowie bardzo długo badali tę sprawę i po godzinie 15:00 polskiego czasu opublikowali swój werdykt: Protest Astona Martina zostaje oddalony, a Carlos Sainz zachowuje swoje 7. miejsce.

Sędziowie uznali, że co prawda przepisy jasno mówią o „zatrzymanym” samochodzie, jednak w przeszłości ten termin nie był traktowany dosłownie. Sędziowie uznali, że jeżeli auto, które się zatrzyma jest w stanie w rozsądnym czasie (nie podano dokładnie jaki to czas) włączyć się ponownie do jazdy, wówczas może kontynuować sesję.

Sędziowie FIA przywołali tu wiele przykładów z przeszłości gdy samochody po obrocie czy innym błędzie kierowcy mogły dalej rywalizować – na przykład w Kanadzie, Monako, Baku.

Sędziowie podkreślają, że kluczowy jest tu brak zewnętrznej pomocy dla kierowcy w ponownym powrocie na tor. Co ciekawe, sędziowie przywołali także zapis posiedzenia Komisji F1 z 28 lipca 2023 roku, podczas którego ustalono, że do punktu 39.6 zostanie dodane zdanie dotyczące „zewnętrznej pomocy” dla kierowcy, który wyjechał po zatrzymaniu. Co ciekawe, przepis nie został zmieniony, ale sędziowie podjęli decyzję zgodnie z jego duchem.

 

Jest to słuszna decyzja, jednak dobrze byłoby uaktualnić przepis by nie było kolejnych wątpliwości.

Wyniki kwalifikacji przedstawiają się zatem następująco:

kwalifikacje gp chin 2024 wyniki

Skrót kwalifikacji:

 

Prędkości maksymalne dzisiejszej czasówki:

predkosci kwalifikacji gp chin f1 204

Czasy sektorów kwalifikacji:

sektory kwalifikacji gp chin f1 2024

Vlog

 

Zapraszam na 17:15 na vloga podsumowującego dzisiejsze zmagania kierowców w Chinach i na Imoli.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi