KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Ignaczak, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Pawel Licznerski, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Ilona Bykowska, Grzegorz Pliś, Marcin Bogutyn, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, Tadek B., Łukasz W, Izabela Ch, Kamil G., Michu, piobob, skorseze, Xandi, PukvPuk, Kryss, Arczi15UK, BaRu, Bartlomiej, _3121_, Wilkor, Artur, Bohun, DrajwerBłyskawica, Igor, JohnyBravo, kejkejovsky, Kusiu, LucasXaAaR, miches93, nesQu1ck, Piotor, Teoria, tomao, ttt, adamski, Kuba, Maciek P, Mateusz, DeaconFrost1984, Mac mac, pawel_k, The_Jester, TomekB, archetype, Ceza D, Janusz, kubicki_KING, magberg, Mizio, Tomek81, Zielony, Andrzej Sosnowski, Kubbzzz, helsing, Alicjush, AG, DeaconFrost, em_en, gravelowebeskidy.pl, Maciek i Nata, Mariogds, miskofon, Pawel B, RafalM, Rafik_lom, szypki jak kubika, TOMASZ WITEK .COM, Tsopni, aroone, Quelxes, ZeniPL, Gnusma, DRW, Bueno, Daro Daro, Fallen, Jacobson4, Jan Kmiecik, Kayio, Krystian, Kurvinox GT, Maciej Borkowski, Maciek, majlet, Marcin, Mateusz111, Miauki, Moderator Szefa, Mr Sheepo, Pioetrek, rado, UniRacers, uv_crocodile, WawaSND, WojtekP, Czarny, DawidT, Dominik T, flyer, Pussykiller69, Ronde_di_Andora_ty_k_o!!!, Gunner_PL, kubikalc, luk bla, Dadacki, ArenaSochi, miras7x

Harmonogram

2026 amus 4

Wielki problem z aktywną aerodynamiką od sezonu 2026Pojawił się kolejny problem dotyczący nowych przepisów technicznych, proponowanych przez FIA od sezonu 2026. Może się okazać, że jeden z kluczowych elementów zmiany nie wejdzie w życie.

W 2026 roku czeka nas kolejna rewolucja techniczna. Największe zmiany mają dotyczyć silników, w których prawie połowa mocy będzie pochodziła z energii elektrycznej. Nie będzie MGU-H, będą za to w pełni syntetyczne paliwa.

Auta mają być mniejsze, lżejsze i zwinniejsze. Nie będzie natomiast planowanych wcześniej mniejszych opon Pirelli, co miało dać kolejne ograniczenie wagi.

Teraz okazuje się, że problem może wystąpić również z aktywną aerodynamiką – kolejną „nowością”, nie widzianą w F1 od dawna. Idea była taka, że ruchomy element aerodynamiczny – tylne skrzydło – generowałby większy docisk w zakrętach, a potem obniżał się na prostych, stwarzając mniejszy opór. Dawałoby to zysk czasu na okrążeniu oraz poprawiało szanse na wyprzedzanie.

 

Jak pisze Autosport, alarm podniosły jednak zespoły, który testują już bolidy na sezon 2026 w symulatorze. Według ich relacji, przy maksymalnie obniżonym tylnym skrzydle i pełnej mocy silnika, auta praktycznie przestawały nadawać się do jazdy. Kierowcy obracali się na prostych i nie byli w stanie przejechać choćby najłagodniejszych łuków z pełnym gazem.

Zespoły opisują, że obniżenie tylnego skrzydła dawało efekt trzykrotnie większy niż aktywacja DRS w obecnych autach.

Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym zjawiskiem w symulatorze była bardzo ostrożna jazda kierowców. A to sprawiało, że czasy okrążeń, które udało im się przejechać bez wypadku, były gorsze niż obecne wyniki bolidów… Formuły 2.

 

Autosport podaje, że przedstawiciele FIA odwiedzili fabryki zespołów by lepiej zrozumieć co się dzieje. Źródła z FIA sugerują, że wyciągnięto wniosek iż system nie sprawdzi się, jeżeli jedynym ruchomym elementem będzie tylne skrzydło.

Rozwiązaniem ma być dołożenie ruchu przedniego skrzydła i współpraca obu tych elementów aerodynamicznych. Nie będzie to jednak łatwe, a jakiekolwiek uszkodzenie przedniego skrzydła będzie wiązało się z koniecznością powolnego zjazdu do boksów.

Problem jest duży bowiem zmiany w aerodynamice są wymuszone zmianami silnikowymi i jest już zbyt późno by dokonywać kolejnych rewolucji w przepisach.

Źródło: Autosport.com
fot. Auto Motor und SportPodziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Belgii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 26 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 27 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 28 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

4h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi