KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP   Kup Eleven Sports

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Maciej Dziubiński, Przemyslaw Lowkiewicz, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Stalowy Jaro, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Izabela Ch, Tomasz Ignaczak, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Tomasz Drążek, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Stefan P, Esox33, fajawodna, Manulski, M, Szonapoul, PAT Yellowbear, mbiela, King, tomek90, jacek79100, A, Kuba Wiśniewski
Lucky serial recenzja

Najlepsza rzecz, jaką zrobiło Viaplay

 

Ten tytuł odnosi się do dokumentu “Lucky” i wcale nie sugeruje, że ich transmisje czy studio były słabe. Wręcz przeciwnie.

Bernie Ecclestone… Mnóstwo można by o nim napisać. Przede wszystkim dobrego, ale też trochę “mniej korzystnego”. Z mojej perspektywy przez ostatnią dekadę swoich rządów nie wyprzedzał już swoich czasów a to one znalazły się daleko przed nim. Bernie nie poczuł nowych mediów i internetu. Ale to nie zmazuje jego poprzednich osiągnięć. Nie da się spierać z argumentem, że jest on legendą Formuły 1 i człowiekiem, który miał ogromny wpływ na sukces tej serii i jej dzisiejszy kształt.

Prawdę mówiąc do dokumentu o nim, wyprodukowanego i zrealizowanego przez Viaplay podszedłem z rezerwą. Przede wszystkim za sprawą ostatnich, kontrowersyjnych wypowiedzi Berniego.

Po drugie spodziewałem się, że będzie podobnie jak w przypadku dokumentu na temat Maxa Verstappena: 3 odcinki, trochę życia rodzinnego, trochę wspomnień i trochę F1.

I przyznam szczerze – nie doceniłem tej produkcji i wyzwania napisania recenzji o niej. Gdy dostałem jakiś czas temu dostęp do wszystkich odcinków “Lucky” byłem zaskoczony. 8 odcinków po 45 minut każdy. Bez zbędnego p… Mięso i konkrety.

 

Każdy odcinek nie tyle wymagał ode mnie pełnej koncentracji, co w mig zabierał całą moją uwagę. I nie tylko moją. Żona, gdy zobaczyła mnie przy oglądaniu 3 czy 4 odcinka, powiedziała: zapauzuj, chcę też oglądać.

“Lucky” to niemal cała historia Formuły 1, opowiedziana przez Ecclestona – z ważnymi z jego perspektywy wydarzeniami i kulisami. Okraszona jest mnóstwem dobrze dopasowanych materiałów filmowych i wypowiedzi. Oczywiście, narratorem jest Bernie, więc pewnie niektóre sprawy są przemilczane, ale w kilku momentach Ecclestone też przyznaje się do błędów, jechania po bandzie czy działania na limicie – przepisów, manier i zasad społecznych.

Brawa dla twórców za to, że nie skupili się na wydarzeniach dobrze nam znanych i omówionych już przy okazji wielu innych produkcji dokumentalnych czy fabularnych. Nie dostajemy więc całego odcinka o Ayrtonie Sennie i jego śmierci, a zaledwie kilka minut. Podobnie z rywalizacją Lauda – Hunt. Choć dziś mocno uwidaczniane, z perspektywy Ecclestona były one “jednymi z…”.

Mamy za to mnóstwo innych kwestii – ważnych dla sportu z marketingowego punktu widzenia i bliższych Ecclestonowi jako szefowi zespołu, a potem F1. Dowiadujemy się, jak doszedł do władzy, jakimi sposobami i w jakim kierunku pchał Formułę 1, na czym mu zależało.

Jest mnóstwo osób, które tęsknią za “dawną” F1. Ten dokument Wam ją przypomni – pokaże jej cudowne, oderwane od komercji oblicze, ale jednocześnie zaprezentuje brutalność i bezkompromisowość tamtych czasów.

 

Ogromną zaletą “Lucky” jest duża ilość materiałów archiwalnych dotyczących Formuły i samego Berniego. W dodatku sporo z nich jest odświeżonych czy pokolorowanych.

Na plus – dla nas – jest to, że serial nie tłumaczy szczegółowo wszystkich omawianych wydarzeń. Unikamy dzięki temu truizmów i przedstawiania wiedzy elementarnej. Dokument zakłada podstawową wiedzę widza i przyznam, że bardzo mi się to podoba.

Z pewnością przydałby się polski lektor, gdyż “robi on robotę” w przypadku osób mniej znających Formułę 1 czy język angielski. Oczywiście są napisy, ale dla osób lubiących oglądać “przy okazji robienia czegoś innego” to nie jest idealna opcja.

Ten serial nie gra na emocjach. Pokazuje Formułę 1 z innego punktu widzenia niż ten dziennikarzy, kierowców czy zespołów. Bliski kadr, białe tło, zgrywające się z włosami Berniego Ecclestona i wyłącznie jego twarz dobrze to podkreślają.

Póki co ukazały się dwa odcinki tego serialu, kolejne będą pokazywane co tydzień. I powiem Wam – wpisując się w narrację głównego bohatera “Lucky”: dobrze Viaplay to zaplanowało. Ten serial może sprawić, że wielu kibiców F1 zimą utrzyma subskrypcję.

I jestem pewien – serial fabularny o Bernim mógłby trwać kilka sezonów, z których każdy miałby kilkanaście odcinków. I “The Crown” by się chowało.

 

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 2 maja:
godz. 18:30 – Trening
godz. 22:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 3 maja:
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 4 maja:
godz. 22:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi