KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

Carlos Sainz jr., Alex Lynn and Pierre Gasly - Portrait

Losy podopiecznych Red Bull Junior Team

 

Było w nim ponad 80 kierowców i blisko 1/4 trafiła do Formuły 1. Ja toczyły się losy kierowców włączonych do Red Bull Junior Team?

Polacy w programach juniorskich

 

W najbliższych dniach pojawi się oficjalne ogłoszenie w sprawie dołączenia Kacpra Sztuki do Akademii Kierowców Red Bulla. Podczas wczorajszego spotkania z polskimi mediami, CEO AlphaTauri, Peter Bayer wygadał się, że polski mistrz Włoskiej Formuły 4 trafi pod skrzydła ekipy.

Pierwszym Polakiem objętym programem rozwojowym dla młodych kierowców Formuły 1 był Robert Kubica, który został do niego włączony w 2001 roku i był tam sezon.

 

W 2007 roku pod skrzydła Red Bulla trafił Kevin Mirocha, jednak nie zagościł tam długo.

Z RBJT do F1

 

Obecnie – licząc Kacpra Sztukę – w programie będzie 15 kierowców: Dennis Hauger, Liam Lawson, Jak Crawford, Ayumu Iwasa, Arvid Lindblad, Isack Hadjar, Souta Arao, Enzo Deligny, Enzo Fittipaldi, Zane Maloney, Sebastián Montoya, Enzo Tarnvanichkul, Pepe Martí i Tim Tramnitz.

W przeszłości z Red Bull Junior Team do seniorskiej ekipy Red Bulla trafiło 8 kierowców: Christian Klien, Sebastian Vettel, Vitantonio Liuzzi, Daniel Ricciardo, Daniil Kvyat, Alexander Albon, Max Verstappen i Pierre Gasly.

Dwóch z nich zostało mistrzami świata, czterech wygrywało wyścigi F1, 6 stawało na podium.

 

Na Scuderii Toro Rosso/AlphaTauri zatrzymali się: Scott Speed, Sébastien Buemi, Jaime Alguersuari, Brendon Hartley, Jean-Éric Vergne, Carlos Sainz Jr i Yuki Tsunoda. Jest też Liam Lawson, który przejechał 5 wyścigów i pewnie w przyszłości trafi do F1.

Było 70 kierowców, którzy byli w Red Bull Junior Team, ale nie trafili z niego bezpośrednio do Formuły 1:
Ricardo Maurício
Bernhard Auinger
Patrick Friesacher
Reinhard Kofler
Christopher Wassermann
Martin Ragginger
Paul Edwards
Grant Maiman
Joel Nelson
Mathias Lauda
Norbert Siedler
Dominique Claessens
Matt Jaskol
Narain Karthikeyan
Atte Mustonen
Guillermo Rojas
Colin Fleming
Michael Ammermüller
Adrian Zaugg
Jim Ka To
Matías Milla
Teemu Nyman
Philipp Eng
Neel Jani
Filipe Albuquerque
John Edwards
Stefano Coletti
Mikhail Aleshin
Sergey Afanasyev
Nathan Antunes
Yoshitaka Kuroda
Niall Quinn
Oliver Oakes
Edoardo Piscopo
Robert Wickens
Pedro Bianchini
Kevin Mirocha
Daniel Morad
Tom Dillmann
Jean-Karl Vernay
Mika Mäki
Karun Chandhok
Daniel Juncadella
Mirko Bortolotti
Stefan Wackerbauer
Lewis Williamson
António Félix da Costa
Callan O’Keeffe
Tom Blomqvist
Beitske Visser
Alex Lynn
Callum Ilott
Dean Stoneman
Luis Leeds
Sérgio Sette Câmara
Niko Kari
Richard Verschoor
Neil Verhagen
Dan Ticktum
Harry Thompson
Jack Doohan
Jonny Edgar
Jüri Vips
Lucas Auer
Patricio O’Ward
Igor Fraga
Jehan Daruvala
Noel León
Yuto Nomura
Ren Sato

 

A więc…

 

Widać, że skuteczność akademii Red Bulla we wprowadzaniu kierowców do F1 jest duża. Ekipa korzysta w F1 niemal wyłącznie ze swoich kierowców – jednym z niewielu wyjątków jest Sergio Perez, a mając dwie ekipy, ma sporą możliwość w sprawdzaniu poszczególnych kierowców w F1, zanim trafią do głównej ekipy.

Akademia powstała w 2005 roku i prawie co roku wprowadza nowego zawodnika do F1. Trafienie do niej to wielkie wyróżnienie i duża szansa. Póki co jednak w przypadku Kacpra Sztuki, powinniśmy się skupić na wykorzystaniu możliwości, jakie daje Red Bull Junior Team. To możliwość „otrzaskania” z padokiem F1, dostęp do symulatora ekipy, praca w profesjonalnym środowisku, finansowanie oraz utarta przez wielu ścieżka kariery.

Oczywiście, co podkreśla też Robert Kubica, z F3 czy programu juniorskiego do F1 jeszcze daleka droga, ale można powiedzieć, że dostanie się pod skrzydła Red Bulla zmieniło tę drogę z polnej na trasę szybkiego ruchu.

 

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi