KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP   Kup Eleven Sports

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Stalowy Jaro, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, Marcin Rentflejsz, szymon034, Tomasz Ignaczak, Izabela Ch, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Grzegorz Wojtaszewski, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Paweł Kozłowski, Michał Pędzikiewicz.
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
I fit I sit, Dastan, Piotr, Kamil Orczyk, Robert

Wyniki

37 Sztuka, US, Imola 04-2023-08827 (1)

Co się działo z mistrzami Włoskiej F4?

 

Kacper Sztuka nie jest pierwszym polskim zwycięzcą klasyfikacji Włoskiej F4. Jego zwycięstwo jest jednak z kilku względów wyjątkowe. Jak kończyli ci, którzy wygrywali tę prestiżową serię?

To był 10. sezon Włoskiej Formuły 4. Po raz czwarty nie wygrał go kierowca Premy. Po raz czwarty również zdarzyło się, że zwycięzcą nie został kierowca najlepszej ekipy klasyfikacji zespołów.

Tylko 3 razy zdarzyło się, by mistrz Włoskiej F4 wygrał więcej wyścigów niż Kacper Sztuka.

Kacper Sztuka jest pierwszym w historii zwycięzcą tej serii z Polski, ale warto napisać, że w 2015 roku klasyfikację kobiet wygrała Julia Pankiewicz. Drugie miejsce zajęła wtedy Wiktoria Pankiewicz.

Po 9 dotychczasowych sezonach z Włoskiej Formuły 4 do Formuły 2 (tej w obecnym wydaniu, będącej bezpośrednim zapleczem Formuły 1) awansowało kilkudziesięciu kierowców, m.in.: Marcus Armstrong, David Beckmann, Alessio Deledda, Juan Manuel Correa, Felipe Drugovich, Gianluca Petecof, Olli Caldwell, Mahaveer Raghunathan, Frederic Vesti, Jack Doohan, Marino Sato, Robert Shwartzman, Richard Verschoor, Jak Vrawford, Juri Vips, Lirim Zendeli, Enzo Fittipaldi, Oliver Bearman, Dennis Hauger, Felipe Drugovich, Lando Norris, Mick Schumacher i Guanyu Zhou.

 

Jak zatem widać, kierowcami F1 zostali Norris, Schumacher i Zhou, a role kierowców rezerwowych mieli Drugovich i Shwartzman. Do Formuły 1, z pominięciem F2 (wtedy jeszcze ważniejszą serią było GP3) wszedł też mistrz pierwszej edycji Włoskiej F4, Lance Stroll.

W przyszłym sezonie dołączy do tego grona były już mistrz Włoskiej F4, Andrea Kimi Antonelli.

A co z mistrzami?

 

Porozmawiajmy jednak stricte o mistrzach, bo właśnie nim został Kacper Sztuka. Oto mistrzowie Włoskiej F4:
2014: Lance Stroll (Prema)
2015: Ralf Aron (Prema)
2016: Marcos Siebert (Jenzer)
2017: Marcus Armstrong (Prema)
2018: Enzo Fittipaldi (Prema)
2019: Dennis Hauger (VAR)
2020: Gabriele Mini (Prema)
2021: Oliver Bearman (VAR)
2022: Andrea Kimi Antonelli (Prema)

 

W Formule 1 z tego grona skończył póki co tylko Stroll.

Do Formuły 2 trafili Armstrong, Fittipaldi, Hauger i Bearman, ale do tego grona trzeba dodać też Antonellego, który będzie jeździł w F2 w 2024 roku. Trafi tam też zapewne Mini. Co do Sieberta, to po wygraniu Włoskiej F4 poszedł on do GP3, które wtedy było drugą najmocniejszą serią wyścigową.

Do Formuły 3, licząc jej europejską wersję, awansowali wszyscy mistrzowie Włoskiej F4 oprócz Sieberta.

A gdzie mistrzowie Włoskiej F4 jeżdżą obecnie?
2014: Lance Stroll – Formuła 1
2015: Ralf Aron – GT World Challenge Europe
2016: Marcos Siebert – International GT Open, ELMS
2017: Marcus Armstrong – IndyCar
2018: Enzo Fittipaldi – Formuła 2
2019: Dennis Hauger – Formuła 2
2020: Gabriele Mini – Formuła 3
2021: Oliver Bearman – Formuła 2
2022: Andrea Kimi Antonelli – Formuła 2

 

Dotychczas 7 mistrzów Włoskiej Formuły 4 było członkami akademii kierowców zespołów Formuły 1. Większość jednak była włączana do programów juniorskich jeszcze przed wygraniem Włoskiej F4. Oto zestawienie:

2014: Lance Stroll: Ferrari Driver Academy od 2010 do 2015
2017: Marcus Armstrong: Ferrari Driver Academy od 2017 do 2021
2018: Enzo Fittipaldi: Ferrari Driver Academy od 2016 do 2021, Red Bull Junior Team od 2022
2019: Dennis Hauger: Red Bull Junior Team od 2017
2020: Gabriele Mini: Mercedes Driver Academy od 2023
2021: Oliver Bearman: Ferrari Driver Academy od 2021 (wygrał selekcję, w której teraz biorą udział Gładysz i Przyrowski)
2022: Andrea Kimi Antonelli: Mercedes Driver Academy od 2019

Oczywiście muszę zaznaczyć, że dalsza kariera w przypadkach kierowców wyścigowych zależy przede wszystkim od kwestii finansowych i żaden wynik w niższej serii nie gwarantuje pójścia “dalej”. Mamy jednak nadzieję, że w przypadku Kacpra Sztuki talent zostanie dostrzeżony przez zespoły i sponsorów i będzie on w stanie awansować do Formuły 3 w przyszłym sezonie.

 

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 4 kwietnia:
godz. 4:30 – 1. Trening
godz. 8:00 – 2. Trening

Sobota, 5 kwietnia:
godz. 4:30 – 3. Trening
godz. 8:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 6 kwietnia:
godz. 7:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi