Wymiana oleju silnikowego to czynność, której nie unikniemy, stanowi ona bowiem jeden z podstawowych elementów serwisowania każdego samochodu. Co ważne, na rynku istnieje wiele różnego rodzaju olejów silnikowych. Czym się kierować przy wyborze konkretnego produktu? Czy można wybrać dowolny rodzaj oleju i zalać nim silnik? Już wszystko wyjaśniamy!
Oleje silnikowy – rodzaje
Silniki samochodowe różnią się między sobą, nie dziwi zatem fakt, że także oleje silnikowe, jakie są dedykowane do konkretnych rodzajów jednostek napędowych, również są inne. Przy czym różnią się one nie tylko marką, ale przede wszystkim takimi właściwościami, jak:
- typem (mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne)
- lepkością (wpływa na gęstość oleju w danych temperaturach)
- dodatkami (dodatkowe substancje, które mają za zadanie poprawić wydajność silnika)
- specyfikacje i aprobaty (certyfikaty potwierdzające określone właściwości olejów / zatwierdzenie danego oleju do użytku z określonymi silnikami czy pojazdami)
Przy czym oleje silnikowe dzielą się na już wspomniane trzy zasadnicze grupy, czyli oleje syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. O co tutaj chodzi?
Oleje mineralne
Najstarsze i najprostsze typy olejów. Oleje mineralne są zazwyczaj tańsze od olejów syntetycznych i półsyntetycznych, ale również oferują najniższą wydajność. Najlepiej sprawdzają się w starszych modelach samochodów, które były zaprojektowane z myślą o takim oleju. Mogą być również stosowane w silnikach o bardzo dużym przebiegu, które przez cały czas były eksploatowane na oleju mineralnym.
Oleje półsyntetyczne
Mieszanka oleju syntetycznego z mineralnym, która oferuje kompromis pomiędzy ceną a wydajnością. Półsyntetyki dają lepszą ochronę i wydajność niż oleje mineralne, ale nie są tak dobre, jak pełne syntetyki. Mogą być dobrym wyborem dla samochodów, które nie wymagają pełnego oleju syntetycznego, ale mogą skorzystać z dodatkowej ochrony.
Oleje syntetyczne
Oleje syntetyczne są wytwarzane w procesie chemicznym, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie składu oleju i zapewnia najlepszą wydajność – w tym lepszą ochronę przy wysokich i niskich temperaturach, lepszą stabilność chemiczną i dłuższą żywotność. Oleje syntetyczne są zazwyczaj zalecane dla nowoczesnych samochodów, szczególnie tych o wysokiej wydajności. Są jednak zazwyczaj droższe od olejów mineralnych i półsyntetycznych.
Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj oleju silnikowego pasuje do danego samochodu, to skorzystaj z wyszukiwarki produktów na https://www.ucando.pl/k/oleje-silnikowe/U2001. Podaj markę, model pojazdu oraz rodzaj silnika i otrzymasz listę olejów silnikowych, które są zalecane przez producenta.
Co ile należy wymienić olej silnikowy?
Olej samochodowy należy wymieniać zazwyczaj albo raz w roku, albo co około 15-20 tys. kilometrów. Jest to przybliżona wartość, ponieważ każdy producent samochodu określa, w jakich interwałach czasowych olej należy wymienić. Rzadko kto interesuje się jednak swoim samochodem na tyle, aby wiedzieć takie rzeczy. Dlatego też, jeśli nie wiemy co ile mamy zmieniać olej silnikowy w naszym aucie, to najlepiej trzymać się powyższej zasady albo znaleźć informacje dotyczące zaleceń producenta.
Oleje silnikowe w sklepie internetowym Ucando.pl
O tym, że najwygodniejsze i najszybsze zakupy to te robione przez Internet, nikogo przekonywać nie trzeba. W przypadku oleju silnikowego nie jest inaczej. Ponadto obok samego oleju od razu można kupić filtr oleju oraz pozostałe filtry (powietrza, kabinowy, paliwa), jakie się zwykle wymienia razem z olejem silnikowym. W ofercie sklepu internetowego z częściami samochodowymi Ucando.pl znajdziesz szeroki wybór wszystkich typów olejów silnikowych od czołowych producentów, takich jak Total, Motul, Castrol, Elf, GM, Shell i wielu innych. Ponadto od razu kupisz wszystkie pozostałe filtry, kompatybilne z danym samochodem.
Materiał partnera