KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP   Kup Eleven Sports

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Trenowanie boksu — porady dla początkujących-1

Trenowanie boksu — porady dla początkujących

Boks to dynamiczny i kontaktowy sport, gdzie potrzebne jest dobre obuwie, rękawice i odpowiednie ochraniacze. Jeśli dopiero planujesz zacząć przygodę ze sztukami walki, koniecznie sprawdź nasze porady i wskazówki.

Nauka samodzielnie czy w klubie?

 

Boks to sport trudny i wymagający pod względem kondycyjnym oraz technicznym. Dlatego najlepsze efekty, zwłaszcza na początku drogi, można osiągnąć pod okiem profesjonalnego i doświadczonego trenera. Dlatego naukę boksu najlepiej zacząć od zapisania się do klubu sportowego, gdzie poziom będzie dopasowany dla początkujących zawodników.

Co jest ważne w boksie?

 

Jedne z najważniejszych rzeczy w boksie to kondycja i wytrzymałość. Duże znaczenie ma też sprzęt, który powinien być dopasowany do poziomu umiejętności. Profesjonalna walka może trwać nawet dwanaście rund, z których każda liczy trzy minuty. Trzeba pamiętać, że nie każde starcie kończy się nokautem, jeśli o zwycięstwie czy porażce decydują punkty, to bokserzy mogą spędzić na ringu nawet trzydzieści minut.

Mówimy tu o bardzo wymagającym sporcie, gdzie ciało praktycznie cały czas jest w ruchu i trzeba nieustannie koordynować pracę nóg i rąk, stosować uniki, bloki oraz wyprowadzać taktyczne uderzenia atakujące.

Dlatego pierwsze treningi bokserskie to w dużej mierze nie tylko nauka techniki poruszania się czy wyprowadzania ciosów, ale przede wszystkim kładzie się nacisk na budowanie kondycji i wytrzymałości całego ciała.

Początki w boksie: postaw na sprawdzony sprzęt

 

Stawiasz na treningach bokserskich pierwsze kroki? Jeśli dopiero zaczynasz trenować, kluczowy jest wybór dobrej jakości sprzętu, który będzie solidny i odpowiednio dopasowany dla początkujących zawodników. Najpierw proponujemy skupić się przede wszystkim na obuwiu i rękawicach bokserskich. Przemyślany wybór będzie mieć wpływ nie tylko na wygodę i efektywność treningów, ale także na bezpieczeństwo i pomoże ograniczyć ryzyko kontuzji na początku przygody z boksem.

Na początku skupmy się na wyborze butów do boksu, bo w tym sporcie najważniejsza jest wbrew pozorom właśnie praca nóg, a nie rąk. Dobry zawodnik jest szybki i dynamicznie zmienia pozycję w zależności od bieżącej sytuacji na ringu, dlatego buty muszą dobrze przylegać do stopy, umożliwiać sprawny balans na palcach i równocześnie usztywniać oraz chronić staw. Wybierając buty do boksu, zwróć uwagę przede wszystkim na te parametry, materiały i sposób wykonania.

Jakie buty bokserskie dla początkującego zawodnika?

 

Przede wszystkim trzeba skupić się na bardzo dokładnym dopasowaniu rozmiaru buta do wielkości stopy. Obuwie do boksu nie nadaje się do innych dyscyplin. Mają specjalną budowę i specyficzny kształt oraz bardzo mocne sznurowanie, dzięki czemu but przylega do stopy na całej powierzchni i doskonale chroni kostkę oraz staw skokowy.

Buty do boksu powinny mieć płaską i dobrze antypoślizgową powierzchnię. Równocześnie musi być to także obuwie wygodne i funkcjonalne. W trakcie treningów intensywnie pracują nogi, więc stopy będą się mocno pocić, dlatego buty muszą być bardzo przewiewne. Obuwie bokserskie dla początkujących powinno wyróżniać się niewielką wagą, dużą wytrzymałością i komfortem noszenia.

Do wyboru masz buty z materiałów syntetycznych lub ze skóry naturalnej. Tutaj wiele zależy od Twoich osobistych preferencji czy budżetu. Buty do boksu z materiałów syntetycznych są mniej wytrzymałe od tych ze skóry naturalnej, jednak zwykle są także tańsze i bardziej przewiewne. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na wysokiej higieniczności obuwia sportowego, to lepszym wyborem mogą okazać się buty syntetyczne.

Trenowanie boksu — porady dla początkujących-2

Co jeszcze ma znaczenie przy pierwszych treningach bokserskich?

 

Rękawice są w boksie równie ważne, jak wygodne i mocno trzymające obuwie. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym sportem, najlepiej szukać rękawic ze średniej półki cenowej. Najdroższe wyposażenie przeznaczone jest z reguły dla profesjonalistów, a na początku drogi z boksem nie potrzebujesz tak zaawansowanego sprzętu. Zamiast tego, warto znaleźć coś solidnego i od sprawdzonego producenta.

W sklepach sportowych i ze sprzętem do boksu dostępne są rękawice w różnorodnych wersjach kolorystycznych, od monochromatycznych czarnych par dl miłośników klasyki, po ekstrawaganckie i kolorowe propozycje zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Dzięki temu każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Rękawice to ważny element wyposażenia każdego zawodnika oraz równocześnie szansa, aby zamanifestować swój styl. Boks jest sportem indywidualnym, więc charakter pięściarza ma duże znaczenie.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o rękawicach do boksu

 

Jako początkujący miłośnik boksu możesz wybrać rękawice ze skóry syntetycznej lub ze skóry naturalnej. Te drugie są zdecydowanie droższe, jednakże również najtrwalsze. Na początek możesz przetestować rękawice z materiałów syntetycznych. Kluczowe jest również, aby wyposażenie było lekkie, co określa parametr OZ, czyli waga rękawic.

Lepiej wybrać rękawice na rzepy czy sznurowane? Początkujący zawodnicy powinni skupić się na rękawicach zapinanych na rzepy, z czasem natomiast można rozważyć rękawice sznurowane, które są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych zawodników, trenujących już na sparingach.

Podsumowanie

 

Na początku przygody z boksem najważniejsze są dobre buty i rękawice. Obuwie musi idealnie przylegać, dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie rozmiaru, a najlepiej jest je przymierzyć. Najlepsze efekty, przyczepność i bezpieczeństwo oferują specjalne buty do boksu. Warto również wybrać rękawice wykonane ze skóry syntetycznej lub naturalnej.

Pamiętaj, że boks to sport kontaktowy i ryzyko kontuzji czy urazu jest duże, dlatego zawsze szukaj akcesoriów od sprawdzonych producentów. Jedną z propozycji może być na przykład marka YOKKAO, asortyment tego producenta znajdziesz na https://sportano.pl/marki/yokkao.

Żeby poznać prawidłową technikę pracy nóg i rąk, najlepiej zapisać się do klubu sportowego i trenować pod okiem doświadczonego trenera. Bok to piękny sport, który rozwija ciało oraz kształtuje charakter.

Artykuł sponsorowany

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Japonii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 4 kwietnia:
godz. 4:30 – 1. Trening
godz. 8:00 – 2. Trening

Sobota, 5 kwietnia:
godz. 4:30 – 3. Trening
godz. 8:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 6 kwietnia:
godz. 7:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum