KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Lukas Hewner, Grzejnik, Tsopni, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Mikołaj Demkow, Jędrzej Otręba, Tomasz Ignaczak, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Ilona Bykowska, Ba Ru, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, RkamilC, Pawel Licznerski, Patrick Komorek, Kamil Kuczman, szymon034, Marcin Rentflejsz, Rysiek Łotocki, Adrian Karwan, Marcin Bogutyn, Maks Szmytkowski, Norbert Sz
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, archetype, Paw321p, Wilkor, Djdario, Tomek81, Siatek, ThrudCK, jacek79100, Piastun Piast, Mati, Zaszyfrowane, Rafał Przybylski, Maciej Kania, Kamil Tomczyk, Zynek, Marjusz, Łukasz Mikołajczyk, Piotr Naskrent
blank
F1 Grand Prix of Belgium - Previews

Ricciardo: Podejście takie samo, ale z nieco większą wiedzą

 

Po udanym – jak na możliwości AlphaTauri – powrocie do Formuły 1, Daniel Ricciardo mówi, że zdobył cenne informacje, które teraz ułatwią mu zadanie.

Daniel przygotowuje się do do swojego drugiego weekendu wyścigowego po powrocie do F1. Kierowca AlphaTauri mówi, że czuje się dobrze fizycznie, choć powrót na Hungaroring w ogromnym upale nie był łatwym wyzwaniem. Czy pierwszy po przerwie wyścig zmienił jego podejście do F1?

„Podejście do tego weekendu mam takie samo. Tydzień temu nawet nie prowadziłem samochodu, więc podejście jest to samo, tylko z nieco większą wiedzą. Będzie inaczej, wygląda na to, że jest mokro, więc nowe wyzwania przed nami. Byłem zadowolony, to daje nam trochę więcej pewności, ale powiedziałbym, że podejście się nie zmienia” – mówi Daniel.

W ten weekend – zwłaszcza wobec zapowiadanych na weekend opadów deszczu – wszyscy kierowcy byli pytani o bezpieczeństwo ścigania na torze Spa. Co mówi o tym Daniel Ricciardo?

 

„Jako kierowcy wyścigowi jesteśmy świadomi niebezpieczeństwa od najmłodszych lat. Zawsze zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ta dyscyplina. Z biegiem lat zrobiło się o wiele bezpieczniej, ale nadal istnieje pewne ryzyko” – mówi Daniel.

„To jest coś, czego jesteśmy świadomi, ale nauczyliśmy się z tym żyć. Niebezpieczeństwo gdzieś tam jest, a kiedy zdarzają się wypadki, jest to przypomnienie dla nas, ponieważ z czasem poczucie ryzyka, które odczuwasz, zmniejsza się. To nie jest też coś, o czym koniecznie myślisz podczas weekendu. Jesteśmy jednak świadomi, co wydarzyło się ostatnio i kilka lat temu. Prawda jest taka, że jako kierowca nie możesz o tym myśleć. Jesteś tego świadomy, ale nie wsiadasz do samochodu myśląc o tym. To jeden z tych sportów, w których nie można być jedną nogą w środku, jedną nogą na zewnątrz” – dodaje Daniel.

Według oficjalnych prognoz, ryzyko deszczu w trakcie weekendowych sesji Formuły 1 wynosi 40%. Największe – 60% – w sprincie i kwalifikacjach. Co o jeździe po mokrym Spa mówi Daniel?

„Pod pewnymi względami prowadzenie samochodu bliżej limitu jest łatwiejsze lub bezpieczniejsze, czy bardziej zgodne z przeznaczeniem samochodu, niż bycie ostrożnym. Rzeczywistość jest taka, że nasze samochody są nieprzewidywalne na mokrej nawierzchni. Przy temperaturach i włączonych oponach jest to dla nas trudne, ale kiedy już tam jesteśmy, jest to trudniejsze niż na suchej nawierzchni, ale my poradzi sobie” – stwierdza Australijczyk.

Z toru Spa Iwona Hołod

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi