KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Lukas Hewner, Grzejnik, Tsopni, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Mikołaj Demkow, Jędrzej Otręba, Tomasz Ignaczak, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Ilona Bykowska, Ba Ru, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, RkamilC, Pawel Licznerski, Patrick Komorek, Kamil Kuczman, szymon034, Marcin Rentflejsz, Rysiek Łotocki, Adrian Karwan, Marcin Bogutyn, Maks Szmytkowski, Norbert Sz
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, archetype, Paw321p, Wilkor, Djdario, Tomek81, Siatek, ThrudCK, jacek79100, Piastun Piast, Mati, Zaszyfrowane, Rafał Przybylski, Maciej Kania, Kamil Tomczyk, Zynek, Marjusz, Łukasz Mikołajczyk, Piotr Naskrent
blank
2023 Australian Grand Prix, Sunday - LAT Images

Zaczyna się kolejne zamieszanie z limitami wydatków. Jest nowa dyrektywa FIA, 4 ekipy podejrzane

 

Tego należało się spodziewać, pytanie brzmiało tylko „kiedy”. FIA – w kontekście limitów budżetowych – zainteresowała się pozasportowymi wydatkami czterech ekip F1.

W ubiegłym roku saga związana z nowymi przepisami dotyczącymi limitów budżetowych trwała długo i zakończyła się ukaraniem trzech zespołów – Williamsa i Astona Martina oraz – najpoważniej – Red Bulla, który oprócz kary $7 mln, dostał też karę ograniczenia czasu w tunelu aerodynamicznym.

Od jakiegoś czasu pojawiają się doniesienia, że przed nami kolejne zamieszanie budżetowe i chyba właśnie się ono rozpoczęło. Jak informuje La Gazzetta dello Sport, FIA wydała nową dyrektywę techniczną „TD45”, która precyzuje niezwiązane z aktywnością w Formule 1 wydatki zespołów.

Konkretnie chodzi o przenoszenie pracowników do działów projektowych łodzi, rowerów czy samochodów drogowych, dzięki czemu znikaliby oni czasowo z list płac zespołów.

 

Wygląda na to, że ekipy miały znaleźć lukę w przepisach, dzięki której ich pracownicy byliby przenoszeni do innych aktywności, nadal jednak pracując w taki sposób, by wykorzystać zdobytą wiedzę i doświadczenie w Formule 1.

Jakie zespoły mogły według dziennikarz naginać przepisy? To cztery najlepsze ekipy sezonu 2023 – Mercedes, Aston Martin, Red Bull i Ferrari.

Mercedes i Red Bull są zaangażowane w żeglarski America`s Cup. James Allison wrócił do Mercedesa na stanowisko dyrektora technicznego po okresie spędzonym w INEOS Britannia. Red Bull dodatkowo jest mocno zaangażowany w projektowanie rowerów.

 

Ferrari poświęciło sporo czasu i zasobów ludzkich na stworzenie projektu Hypercerów w WEC, zaskakującego zwycięzcy 24h Le Mans. Do tego grona dołączył Aston Martin, który pracuje nad swoimi autami drogowymi.

Nowa dyrektywa techniczna mówi, że koszt jakiejkolwiek własności intelektualnej stworzonej przy okazji tych aktywności musi być wliczany do wydatków budżetowych zespołów.

FIA ma przyglądać się dotychczasowym wydatkom wspomnianych ekip, ale trudno raczej spodziewać się kar za aktywność sprzed wprowadzenia dyrektywy uściślającej, chyba że byłaby ona rażąco intensywna.

Źródło: planetf1.com
fot. Red Bull Content Pool

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi