KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogramy

blank
Inter Europol

Pracowity czas Inter Europol Competition, Le Mans na horyzoncie

 

Zespół Inter Europol Competition ma za sobą bardzo pracowity czas. Trzy wyścigi w trzy kolejne weekendy, a zaraz potem podwójny program testowy – to było prawdziwe wyzwanie. Teraz zespół ma krótką przerwę na przygotowanie do największego i najbardziej prestiżowego wyścigu w kalendarzu – 24-godzinnego wyścigu Le Mans!

Prawdziwy maraton wyścigów rozpoczął się w połowie kwietnia w Portimão drugą rundą Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA. Tydzień później w Barcelonie zespół zapewnił sobie miejsce na podium w klasie LMP3 European Le Mans Series, by w następny weekend, w Spa-Francorchamps wywalczyć historyczne, pierwsze podium w FIA WEC!

Kolejnym ważnym wydarzeniem było ogłoszenie na przełomie kwietnia i maja składu załogi #32 na wyścig 24h Le Mans.

Oczekiwanie na jubileusz

 

Obok trójki kierowców, którzy rywalizują we wszystkich rundach Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA – Fabio, Alberta i Kuby, potwierdzono niedawno skład drugiej załogi. Prototypem #32 pojadą w Le Mans Duńczycy Jan Magnussen i Anders Fjordbach oraz Mark Kvamme z USA. Co powiedzieli kierowcy na kilka tygodni przed startem wyścigu?

 

#32 Jan Magnussen: „Wyścig 24h Le Mans to najważniejsze wydarzenie każdego sezonu od mojego pierwszego startu w 1999. W tym roku będę ścigał się w na torze Circuit de La Sarthe już po raz 24. Będzie to również moje drugie Le Mans w klasie LMP2, która jest bardzo konkurencyjną kategorią. Czeka nas trudny wyścig, ale wierzę, że z naszym składem kierowców, dzięki zespołowi Inter Europol Competition będziemy w stanie osiągnąć dobry wynik. Anders jest bardzo doświadczonym „srebrnym” kierowcą, a Mark, który w zeszłym roku zaliczył swoje pierwsze Le Mans to znany amerykański kierowca długodystansowy. Ma na koncie kilka startów w kategorii GT i prototypów w dużych wyścigach, takich jak Daytona czy Sebring. Jestem głęboko wdzięczny za wsparcie ze strony naszego głównego sponsora – firmy ParkOne, dzięki któremu ten start dojdzie do skutku. Pojechać w Le Mans z logo znanej duńskiej marki na naszym samochodzie to coś naprawdę wyjątkowego”.

#32 Anders Fjordbach: “Nie mogę się doczekać kolejnego startu z Janem Magnussenem, po wspólnym występie w Le Mans w 2021 roku, który dał nam dużo frajdy, ale też był wyzwaniem. Teraz dostajemy kolejną szansę, dzięki firmie ParkOne, która w krótkim czasie zdecydowała się wesprzeć nasz program. Start z duńską marką w roli głównego sponsora w setną rocznicę pierwszego wyścigu, który cieszy się niesamowitą popularnością w Danii to powód do wielkiej dumy.”

#32 Mark Kvamme: „To wielki zaszczyt ścigać się w Le Mans 100 lat po pierwszym wyścigu! Wspólny start z Janem, Andersem i zespołem Inter Europol Competition będzie naprawdę wyjątkowym przeżyciem! Nie mogę już doczekać się startu wyścigu i przeżycia wszystkiego, co przygotowali organizatorzy tego wielkiego widowiska!”

#34 Kuba Śmiechowski: „Zawsze, gdy się ścigasz, ale zwłaszcza w Le Mans, celem jest dać z siebie wszystko, ze względu na partnerów w załodze, mechaników, inżynierów. Wtedy zaczynasz myśleć o tym, że chcesz wygrać. Żaden sportowiec na świecie nie marzy o tym, aby być drugim czy trzecim. Jednego jestem pewien – poziom tegorocznego Le Mans będzie kosmiczny i jeśli nie wydarzy się coś nieprzewidywalnego, o tym, kto wygra, zadecydują detale. Z drugiej strony, samo ukończenie Le Mans to ogromny sukces. Tegoroczna, jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa, a my będziemy godnie reprezentować polski sport.”

#34 Fabio Scherer: „To będzie wyjątkowy wyścig Le Mans, w setną rocznicę pierwszej edycji, a dla mnie jest to najlepszy wyścig na świecie. Ścigamy się przed ogromną rzeszą widzów, a tor jest bez wątpienia najlepszym obiektem, na jakim kiedykolwiek jechałem. Zawsze jest to wspaniałe doświadczenie. Ważny bywa łut szczęścia, mam nadzieję, że nam dopisze. Ostatnich dwóch edycji nie ukończyłem tak, jak bym chciał. W tym roku wszyscy mamy nadzieję, że nie będzie żadnych problemów i będzie to czysty wyścig. Naprawdę nie mogę się doczekać. Presja będzie duża, ale to zaszczyt jechać w jubileuszowej edycji wyścigu!”

 

#34 Albert Costa: „To będzie mój pierwszy start w Le Mans. Zawsze marzyłem o tym, aby wziąć udział w tym wyścigu. Wspaniale będzie zrealizować tę ambicję. Jestem naprawdę zmotywowany, zwłaszcza po ostatnim, znakomitym występie i miejscu na podium w Spa Francorchamps. To stulecie pierwszej edycji wyścigu, dlatego nie mogę się już doczekać startu i cieszę się, że mam okazję ścigać się tam z zespołem Inter Europol Competition.”

Harmonogram 24h Le Mans

 

Le Mans to coś dużo więcej niż wyścig, to blisko dwutygodniowa impreza, ale i wyjątkowo pracowity czas dla zespołu i kierowców na torze i poza nim, biorąc pod uwagę ogromne tłumy kibiców spodziewane na Circuit de la Sarthe w ciągu tygodnia wyścigowego! Oto najważniejsze terminy (wszystkie czasy CET).

Piątek, 2 czerwca
10:00 początek badania kontrolnego na Place de la République

Niedziela, 4 czerwca
10:00 – 13:00 – Sesja testowa
15:30 – 18:30 – Sesja testowa

 

Wtorek, 6 czerwca
14:00 – 15:00 – Sesja autografów

Środa, 7 czerwca
14:00 – 17:00 – Trening 1
19:00 – 20:00 – Sesja kwalifikacyjna
22:00 – 00:00 – Trening 2

Czwartek, 8 czerwca
15:00 – 18:00 – Trening 3
20:00 – 20:30 – Sesja Hyperpole
22:00 – 23:00 – Trening 4

Piątek, 9 czerwca
14:00 – 16:30 – Parada kierowców na ulicach Le Mans
21:00 – Parada stulecia

Sobota, 10 czerwca
12:00 – 12:15 – Sesja Warmup
14:00 – 16:00 – Ceremonia otwarcia
16:00 – Start wyścigu 24h Le Mans.

Pierwsze podium w WEC na torze Spa-Francorchamps

Sezon 2023 w FIA World Endurance Championship przyniósł wielki sukces. W pierwszym wyścigu sezonu na torze Sebring trio #34 Kuba Śmiechowski, Fabio Scherer i Albert Costa zajęło czwarte miejsce. W Portimão przyszło rozczarowanie po utracie dobrej pozycji w końcówce wyścigu, ale trzecia runda na Spa-Francorchamps była wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii załoga zespołu Inter Europol Competition stanęła na podium wyścigu WEC! Wypada mieć nadzieję, że będzie to przełom i od tej pory będziemy częściej oglądać polski zespół na podium. Najbliższa okazja już czerwcu w Le Mans!

 

Podium w ELMS

 

Drugie miejsce w pierwszej rundzie European Le Mans Series w klasie LMP3 było bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tygodnia spędzonego w Barcelonie. Dla załogi Miguel Cristóvão, Kai Askey i Wyatt Brichacek była to wspaniała nagroda za ciężką pracę w Asian Le Mans Series na początku sezonu, a także za znakomity czterogodzinny wyścig na torze Circuit de Catalunya-Barcelona.

Testy, testy

 

Zaraz po sukcesie na Spa zespół udał się na testy na torach Motorland Aragon oraz Monza. Obydwa wyścigi odbędą się wkrótce, więc dla kierowców LMP2 i LMP3 ważne było, aby zaliczyć kilometry na torze i zyskać doświadczenie.

W międzyczasie zapytaliśmy trzech kierowców WEC o decyzję o zezwoleniu na powrót podgrzewaczy opon na Le Mans. Kubie nie robi to większej różnicy, Albert cieszy się, że wracają, a Fabio uważa, że powinni ścigać się bez nich!

Źródło: Informacja prasowa

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi