KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Promo 20% na Viaplay (12M)

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Grzejnik, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Tsopni, Bartosz Kamiński, Marcin Chochowski, Mateusz Pabiańczyk, Edmund Bogusz, Mikołaj Demkow, Marcin Starczewski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Darek Zaciura, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Tomasz Ignaczak, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Kamil Cee, Grzegorz Pliś, Pawel Licznerski, szymon034, Adrian Karwan, Marcin Rentflejsz, Piter, Rysiek Łotocki, Marcin Bogutyn, Ba Ru
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
archetype, Konopkasz, jacek79100, Robert Niekubica, Tarzan
blank
F1 Grand Prix of Emilia Romagna - Practice & Qualifying

Domenicali o „samolubnych kierowcach”

 

Stefano Domenicali, szef Formuły 1, mówi, że kierowcy nie mogą patrzeć wyłącznie na swój interes i krytykować pomysłów testowanych przez serię.

W ostatnich tygodniach zawodnicy wielokrotnie mieli zastrzeżenia do nowości, jakie pojawiają się w F1. Max Verstappen mówił, że nie podobają mu się sprinty i zmiany w formacie weekendów wyścigowych, a George Russell krytykował pre-race show w Miami.

Pytany o te zastrzeżenia kerowców, Stefano Domenicali mówi, że nie chce zawodnikom kneblować ust, ale z drugiej strony muszą oni wiedzieć, w jakiej serii się ścigają.

„Nie chcę społeczności, w której ludzie nie mogą mówić tego, co myślą. Ale kierowcy czasami muszą pamiętać, że są częścią większego obrazu. Nie muszą być samolubni. Są częścią tego sportu i tego biznesu, który rozwija się ponieważ myślimy w szerszej skali” – mówi Stefano Domenicali.

 

„Czasem wyjście z naszej strefy komfortu nie jest łatwe, ale nie możemy być leniwi czy beztroscy. Dokładnie sprawdziliśmy niektóre aspekty weekendów ze sprintem po zakończeniu sezonu zanim wprowadziliśmy je do 6 wyścigów. Ale nie planujemy jednocześnie sprintów przy każdym weekendzie” – dodaje szef Formuły 1.

Włoch jednocześnie przestrzega kierowców, że nie wszystko kręci się wokół nich i muszą oni zwracać uwagę również na potrzeby innych.

„Mamy nową publiczność i potrzebę dostarczenia wartości dla pieniędzy w każdej sesji. Nie możemy pozwolić zawodnikom jeździć w kółko wyłącznie dla korzyści swojej lub inżynierów” – mówi Domenicali.

Odniósł się on również do słów Maxa Verstappena, który mówił niedawno, że jeżeli sport będzie szedł nadal w tym kierunku, to długo w nim nie zabawi. Według Włocha są to raczej puste groźby i Holender na długo zostanie w F1.

„Przedyskutowałem tę kwestię z Maxem. Powiedział, że kocha ten sport i to, co robi. Jest mistrzem świata i walczy o trzeci tytuł. Urodził się w samochodzie i powiedziałbym, że raczej zostanie tu na długo. To nie jest problem” – stwierdza szef Formuły 1.

Źródło: f1i.com

 

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 26 maja
godz. 13:30 – 14:30 – 1. trening F1
godz. 17:00 – 18:00 – 2. trening F1
Sobota, 27 maja
godz. 12:30 – 13:30 – 3. trening F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 28 maja
godz. 15:00 – Wyścig F1

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi