KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Lukas Hewner, Grzejnik, Tsopni, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Mikołaj Demkow, Jędrzej Otręba, Tomasz Ignaczak, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Ilona Bykowska, Ba Ru, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, RkamilC, Pawel Licznerski, Patrick Komorek, Kamil Kuczman, szymon034, Marcin Rentflejsz, Rysiek Łotocki, Adrian Karwan, Marcin Bogutyn, Maks Szmytkowski, Norbert Sz
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, archetype, Paw321p, Wilkor, Djdario, Tomek81, Siatek, ThrudCK, jacek79100, Piastun Piast, Mati, Zaszyfrowane, Rafał Przybylski, Maciej Kania, Kamil Tomczyk, Zynek, Marjusz, Łukasz Mikołajczyk, Piotr Naskrent
blank
Robert Kubica F1 GP Brazylii

Williams pozwany przez byłego sponsora o $150 mln. Poważne oskarżenia w tlePo tym jak Williams wygrał od byłego sponsora z sezonów 2019 i 2020 blisko $36 mln, teraz amerykańska firma złożyła pozew przeciwko zespołowi z Grove.

W 2019 roku oprócz dwóch nowych kierowców – Roberta Kubicy i George Russella, Williams pozyskał również nowego sponsora – firmę ROKiT, która wówczas była mało znana. W ostatnich latach jej rozpoznawalność – przede wszystkim w świecie motorsportu – znacznie wzrosła. Początkowo 3-letnia umowa została potem przedłużona do 5 lat. Na jej mocy w określonych odstępach czasu Williams miał otrzymywać od ROKiT 3,5 do 5 mln funtów w każdej transzy.

Sponsoring tytularny w Williamsie trwał jedynie 1,5 roku. 28 czerwca ubiegłego roku umowa została zakończona z efektem natychmiastowym, a Williams przeszedł w ręce Dorilton Capital. Już wcześniej jednak ROKiT przestał przelewać środki na konto Williamsa. Ekipa z Grove deklarowała, że ze swojej strony wypełniła wszystkie obowiązki względem sponsora.

Williams na początku 2021 roku złożyła pozew przeciwko ROKiT dotyczący wycofania się przez sponsora z zespołu, co naruszało osiągnięte porozumienia. Williams złożył zatem pozew, opiewający na $35,7 mln, a w grudniu ubiegłego roku zapadł wyrok przyznający te pieniądze zespołowi Formuły 1.Teraz ROKiT postanowił złożyć swój pozew i to na aż $149 mln. Niesamowicie ciekawy jest powód jego złożenia, który jest bezprecedesnowy w świecie Formuły 1.

ROKiT uważa, że Williams wygłaszał przed podpisaniem umowy oszukańcze twierdzenia, że ich bolid na sezon 2019 będzie bardzo dobry. Ta wizja skłoniła ROKiT do wejścia do zespołu jako sponsor. A jaki był bolid Williamsa gdy jeździł nim Robert Kubica – wszyscy pamiętamy.

Według ROKiT, sąd rozstrzygający poprzednią sprawę nie był świadom nieprawdziwych oświadczeń zespołu. „Samochód nigdy nie spisywał się na poziomie zapowiadanym przez pozwanych” – pisze ROKiT.

„Pozwani celowi i oszukańczo ukryli fakt, że Williams Engineering nie miał wystarczających środków na opracowanie i rozwój samochodu Formuły 1” – twierdzi dalej amerykańska firma.

Szef ROKiT, Jonathan Kendrick twierdzi, że zanim podpisał umowę z Williamsem, pytał o stan zespołu i rozwoju auta i odpowiedzi, jakie otrzymał, nie były zgodne z prawdą.„Zanim podpisaliśmy umowę, zadaliśmy te pytania w obecności zarządu naszej firmy. Powiedziano nam to i to, co jak się okazało, nigdy nie było prawdą. Możemy to udowodnić w sądzie. Gwarancje, które nam dano nigdy nie byłyby możliwe do wykonania. Były kłamstwem. Jeżeli pamiętacie to Williams nie dotarł na testy w Barcelonie na czas. Dlatego, że nie mieli pieniędzy” – mówi Kendrick, cytowany przez autosport.com.

„Nie chciałem tego robić, ale zostaliśmy oszukani. W sezonie 2020 nie zapłaciliśmy im bo z powodu COVID-u sezon miał być odwołany. Potem się okazało, że odbędzie się tylko w połowie więc zaoferowaliśmy połowę środków, a oni odmówili i od razu zerwali kontrakt, pozywając nas na pełną kwotę. Mam e-maile to potwierdzające” – dodaje.

W związku z tym Williams miał według tego pozwu celowo narazić wizerunek ROKiT na szwank.

„Powód odniósł znaczące szkody finansowe i uszczerbek na wizerunku i reputacji biznesowej” – czytamy w pozwie, w którym ROKiT domaga się aż $149 528 550.

Jak się okazuje, dodatkowych informacji mieli dostarczyć ROKiT byli pracownicy Williamsa.

Williams nazywa te twierdzenia kłamliwymi i zamierza odeprzeć wszystkie zarzuty.

Źródło: Autorsport.comPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi