To pierwszy w historii Formuły 1 weekend wyścigowy, w którym zaplanowano tylko jeden trening. Opinie kierowców po nim mogą być różne, jednak miło tej sesji na pewno nie będzie wspominał zespól Alpine.
Kilka lat temu czas trwania treningów skrócono do jednej godziny. A gdy przed kwalifikacjami trening jest tylko jeden to praca nad ustawieniami, z którymi trzeba przejechać 2 sesje kwalifikacyjne i 68 okrążeń sprintu i wyścigu ogranicza się niemal do zera.
Zwłaszcza widoczne było to na ulicznym torze w Azerbejdżanie, w który trzeba się „wjeździć” więc wszyscy zaczynają z setupem korzystnym dla kierowców – bez eksperymentów. Dodatkowo, przed tegorocznym wyścigiem na całej nitce toru wymieniono nawierzchnię, co sprawiło, że zawodnicy musieli ją wyczuć.
Dodajmy do tego sporo poprawek przywiezionych przez zespoły do Baku. I wszystko jest w miarę fajnie, jeżeli zaczniesz sesję bez problemów. Ale tak nie było. W obu Mercedesach były problemy z hamulcami, wstrzelić nie mógł się też Max Verstappen, przestrzelał Charles Leclerc, sesję przedwcześnie zakończył Kevin Magnussen, a Fernando Alonso miał problem techniczny.
Najgorzej mieli jednak w Alpine. W aucie Pierra Gasly doszło do pożaru, kierowca długo z nim jechał próbując ugasić go powietrzem i szukając miejsca z porządkowymi z gaśnicami blisko toru. Doszło do dużego pożaru, z auta długo się dymiło. Jeszcze po zakończeniu sesji auta Francuza nie było w garażu i jest wątpliwe, czy uda mu się wystartować w kwalifikacjach.
Jakby tego było mało, problem techniczny – z silnikiem – miał Esteban Ocon.
Przerwana na kilkanaście minut sesja to spory problem. Z jednej strony zabiera to czas kierowcom i inżynierom na pracę nad ostawieniami, ale z drugiej sprawia, że wyniki mogą być bardziej nieprzewidywalne – a tego potrzebujemy. Paradoksalnie, przy braku dopracowanych ustawień, więcej może zależeć od umiejętności kierowcy na torze – tym jak szybko poznaje auto i tor, jak się odnajduje.
Eksperyment w Baku będzie można ocenić dopiero po kwalifikacjach, które mogą być chaotyczne i można spodziewać się wielu przerw. Nie wszyscy dadzą radę pokonać czyste okrążenia i to sprawi, że w niedzielnym wyścigu będzie ciekawie – a właśnie do niego się dziś kwalifikujemy.
Oto wyniki pierwszego treningu:
Relacja live z kwalifikacji ruszy około godz. 14:20. Zapraszam już teraz!
Zbierzemy 100 zł? Będzie dzień bez reklam w treści standardowych wpisów! Kliknij tu i wybierz cel: „Dzień bez reklam”!