KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Mikołaj Marczyk

Marczyk rozpoczyna sezon w PortugaliiRozgrywany w dniach 10-12 marca 36. Rajd Fafe w Portugalii będzie pierwszą tegoroczną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy ERC i jednocześnie pierwszym występem Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka w sezonie 2023. Załoga ORLEN Team potraktuje ten występ testowo i skupi się głównie na ustawieniach swojej nowej rajdówki – Škody Fabii RS Rally2.

36. Rajd Fafe otworzy sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Na starcie zamelduje się 86 załóg spragnionych rajdowych emocji po zimie, w tym aż 45 załóg w samochodach najwyższej kategorii Rally2. Jedną z tych załóg będą Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk, którzy na drzwi swojej Škody Fabii RS Rally2 nakleją numer 29.

Zawodnicy pokonają łącznie 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 180 kilometrów. Rajd rozpocznie się w piątek, 10 marca, o godzinie 21:05 od odcinka superspecjalnego Fafe. Sobotnia oraz niedzielna rywalizacja przebiegać będzie po szutrowych oesach północnej Portugalii, znanych zawodnikom głównie z rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – Rajdu Portugalii. Tegoroczny Rajd Fafe będzie jedną z najlepiej obsadzonych rund mistrzostw Europy w ostatnich latach, więc zapowiada się wyjątkowo zacięta rywalizacja.Marczyk i Gospodarczyk potraktują występ w okolicach Porto czysto treningowo. Raz, że będzie to pierwszy start załogi ORLEN Team w swojej nowej rajdówce – Škodzie Fabii RS Rally2. Dwa, że start w Fafe będzie doskonałym treningiem przed Rajdem Portugalii – rundą Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, w której Marczyk i Gospodarczyk wystartują w połowie maja.

– Sezon 2023 rozpoczynamy od pierwszej rundy mistrzostw Europy – Rajdu Fafe. Wybraliśmy ten rajd m.in. z tego względu, że wrócimy w dokładnie to samo miejsce za dwa miesiące, bo tutaj odbędzie się Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. Dodatkowo przetestujemy naszą nową rajdówkę – Škodę Fabię RS Rally2 – mówi Mikołaj Marczyk.

– Bardzo się cieszę, że zaczynamy ten sezon tak wcześnie. A rajd to przecież zawsze o wiele lepszy trening, niż zwykłe testy. Tym bardziej, że w stawce mamy aż 45 załóg w autach kategorii Rally2. Mistrzostwa Europy nigdy nie były obsadzone tak mocno. Powalczymy z zawodnikami znanymi z mistrzostw świata – w Fafe wystartuje chociażby Hayden Paddon, Mads Ostberg, czy Craig Breen – fabryczny kierowca Hyundaia. Cieszę się, że sprawdzimy się w tak mocnej stawce na odcinkach, które już trochę znamy. Cieszę się również z tego, że wystartujemy na zupełnie nowych oponach Michelin. Jestem niezmiernie ciekawy jak będzie spisywał się ten nowy model ogumienia – podsumował kierowca ORLEN Team.– W ten weekend startujemy w Rajdzie Fafe, niedaleko Porto na północy Portugalii. Rajdy to w tej części kraju bardzo popularny sport, więc spodziewamy się na trasach mnóstwa kibiców. Tym bardziej, że lista zgłoszeń w tym roku jest naprawdę bardzo „bogata” – aż 45 załóg w autach klasy Rally2, w tym goście z mistrzostw świata – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

– W środę czekają na nas testy samochodu. Musimy dopracować wszystkie szczegóły i odpowiednio ustawić samochód. Musimy też zapoznać się z nowymi oponami Michelin. Traktujemy ten start jako trening. To mistrzostwa Europy, a my wrócimy tutaj za dwa miesiące na Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. To będzie na pewno bardzo ciekawy i pracowity weekend – zakończył pilot załogi ORLEN Team.

Źródło: informacja prasowaPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Popularne tagi