KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Mikołaj Marczyk

Marczyk rozpoczyna sezon w PortugaliiRozgrywany w dniach 10-12 marca 36. Rajd Fafe w Portugalii będzie pierwszą tegoroczną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy ERC i jednocześnie pierwszym występem Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka w sezonie 2023. Załoga ORLEN Team potraktuje ten występ testowo i skupi się głównie na ustawieniach swojej nowej rajdówki – Škody Fabii RS Rally2.

36. Rajd Fafe otworzy sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Na starcie zamelduje się 86 załóg spragnionych rajdowych emocji po zimie, w tym aż 45 załóg w samochodach najwyższej kategorii Rally2. Jedną z tych załóg będą Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk, którzy na drzwi swojej Škody Fabii RS Rally2 nakleją numer 29.

Zawodnicy pokonają łącznie 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 180 kilometrów. Rajd rozpocznie się w piątek, 10 marca, o godzinie 21:05 od odcinka superspecjalnego Fafe. Sobotnia oraz niedzielna rywalizacja przebiegać będzie po szutrowych oesach północnej Portugalii, znanych zawodnikom głównie z rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – Rajdu Portugalii. Tegoroczny Rajd Fafe będzie jedną z najlepiej obsadzonych rund mistrzostw Europy w ostatnich latach, więc zapowiada się wyjątkowo zacięta rywalizacja.Marczyk i Gospodarczyk potraktują występ w okolicach Porto czysto treningowo. Raz, że będzie to pierwszy start załogi ORLEN Team w swojej nowej rajdówce – Škodzie Fabii RS Rally2. Dwa, że start w Fafe będzie doskonałym treningiem przed Rajdem Portugalii – rundą Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, w której Marczyk i Gospodarczyk wystartują w połowie maja.

– Sezon 2023 rozpoczynamy od pierwszej rundy mistrzostw Europy – Rajdu Fafe. Wybraliśmy ten rajd m.in. z tego względu, że wrócimy w dokładnie to samo miejsce za dwa miesiące, bo tutaj odbędzie się Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. Dodatkowo przetestujemy naszą nową rajdówkę – Škodę Fabię RS Rally2 – mówi Mikołaj Marczyk.

– Bardzo się cieszę, że zaczynamy ten sezon tak wcześnie. A rajd to przecież zawsze o wiele lepszy trening, niż zwykłe testy. Tym bardziej, że w stawce mamy aż 45 załóg w autach kategorii Rally2. Mistrzostwa Europy nigdy nie były obsadzone tak mocno. Powalczymy z zawodnikami znanymi z mistrzostw świata – w Fafe wystartuje chociażby Hayden Paddon, Mads Ostberg, czy Craig Breen – fabryczny kierowca Hyundaia. Cieszę się, że sprawdzimy się w tak mocnej stawce na odcinkach, które już trochę znamy. Cieszę się również z tego, że wystartujemy na zupełnie nowych oponach Michelin. Jestem niezmiernie ciekawy jak będzie spisywał się ten nowy model ogumienia – podsumował kierowca ORLEN Team.– W ten weekend startujemy w Rajdzie Fafe, niedaleko Porto na północy Portugalii. Rajdy to w tej części kraju bardzo popularny sport, więc spodziewamy się na trasach mnóstwa kibiców. Tym bardziej, że lista zgłoszeń w tym roku jest naprawdę bardzo „bogata” – aż 45 załóg w autach klasy Rally2, w tym goście z mistrzostw świata – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

– W środę czekają na nas testy samochodu. Musimy dopracować wszystkie szczegóły i odpowiednio ustawić samochód. Musimy też zapoznać się z nowymi oponami Michelin. Traktujemy ten start jako trening. To mistrzostwa Europy, a my wrócimy tutaj za dwa miesiące na Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. To będzie na pewno bardzo ciekawy i pracowity weekend – zakończył pilot załogi ORLEN Team.

Źródło: informacja prasowaPodziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi