KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Miko Marczyk Fafe

Świetne otwarcie sezonu Marczyka i GospodarczykaSezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC rozpoczął się od 6. Rajdu Fafe w Portugalii. Impreza rozegrana w dniach 10-12 marca zgromadziła 84 załogi, w tym aż 44 w samochodach najwyższej kategorii Rally2. Wśród nich znaleźli się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, którzy w okolice Porto udali się głównie w celu treningu oraz testów nowej rajdówki – Škody Fabii RS Rally2.

6. Rajd Fafe był jedną z najmocniej obsadzonych rund Rajdowych Mistrzostw Europy ostatnich lat. Na starcie pojawiły się aż 44 załogi w najwyższej kategorii Rally2. Wśród nich znajdowali się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga ORLEN Team miała na weekend 10-12 marca konkretne cele. Po pierwsze, wyjść z zimowej przerwy. Po drugie, odpowiednio przetestować swój nowy samochód – Škodę Fabię RS Rally2. W końcu, po trzecie, zaliczyć trening na trasach, na których w maju odbędzie się runda Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – Rajd Portugalii.

Impreza rozpoczęła się od piątkowego odcinka kwalifikacyjnego Montim. Tam Marczyk i Gospodarczyk zajęli kapitalne 3. miejsce, ustępując wyłącznie kierowcom fabrycznym z WRC. Tego samego dnia wieczorem rajd rozpoczął się oficjalnie od odcinka specjalnego po ulicach Fafe, gdzie załoga ORLEN Team zajęła 3. miejsce, tracąc do zwycięzców zaledwie 1,3 s.

Pomimo niezwykle wymagających warunków, padającego deszczu i błota, Miko i Szymon regularnie budowali tempo i pewność w nowym samochodzie, notując czasy w ścisłej czołówce rajdu. To ostatecznie pozwoliło im na zajęcie kapitalnego 4. miejsca w stawce 44 samochodów kategorii Rally2. Warto dodać, że załoga ORLEN Team była najszybszą w Škodzie Fabii RS Rally2, co pokazuje, że Polacy od razu doskonale dogadują się ze swoją nową rajdową maszynerią.– Jesteśmy na mecie pierwszej rundy Rajdowych Mistrzostw Europy – Rajdu Fafe. Mamy wyśmienite nastroje, bo w stawce ponad 40 samochodów kategorii Rally2 zajęliśmy 4. miejsce. Przed nami znalazło się m.in. dwóch kierowców z przeszłością w fabrycznych zespołach WRC, więc było się do kogo porównywać – mówił na mecie rajdu Mikołaj Marczyk.

– Cieszę się, bo jesteśmy najszybszą załogą w nowej Škodzie Fabii RS Rally2. Po naprawdę krótkich testach szybko złapaliśmy w tym samochodzie odpowiedni rytm. Przez cały rajd pokazywaliśmy dobre tempo. Myślę, że pokazaliśmy trochę naszego doświadczenia z poprzednich wizyt tutaj w Portugalii. Krok po kroku zbliżamy się do czołówki i wierzę w to, że wkrótce będziemy mogli ścigać się z najlepszymi kierowcami świata jak równy z równym – podsumował kierowca ORLEN Team.

– Meldujemy się na mecie Rajdu Fafe na 4. miejscu. To dla nas znakomity wynik w stawce ponad 40 samochodów w najwyższej klasie. Plasujemy się tuż za kierowcami fabrycznymi z WRC, więc to na pewno bardzo dobry wynik – podkreślał zadowolony z rezultatu Szymon Gospodarczyk.

– Warunki na tym rajdzie były naprawdę bardzo trudne – padał deszcz, na trasach było mnóstwo błota. Na szczęście na odcinku kwalifikacyjnym zajęliśmy 3. miejsce i mogliśmy wybrać dobrą pozycję startową. To tak naprawdę pomogło nam przetrwać w tych trudnych warunkach i nie złapać żadnego kapcia. Cieszymy się, bo jesteśmy na mecie z dobrym wynikiem – zakończył pilot Mikołaja Marczyka.

Dokładnie w tym samym miejscu w dniach 11-14 maja odbędzie się runda Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – 56. Rajd Portugalii. Dla Marczyka i Gospodarczyka to właśnie cykl WRC jest głównym wyzwaniem w tegorocznym sezonie. Doświadczenie zebrane w okolicach Porto w drugi weekend marca może się wtedy okazać bezcenne.Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Popularne tagi