KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

dobre-laptopy-gamingowe

Laptop gamingowy – na co zwracać uwagę?

Chociaż komputery stacjonarne nadal zwykle są pierwszym wyborem graczy jeśli chodzi o preferowany sprzęt, to laptopy gamingowe dzięki swojej mobilności także stanowią ciekawą propozycję. Czym się one charakteryzują i na co zwrócić uwagę przed zakupem? O tym w niniejszym artykule.

Laptop gamingowy – co to takiego?

Laptop gamingowy na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od swojego standardowego odpowiednika – czasami posiada nieco bardziej fantazyjny design i dodatkowe oświetlenie klawiatury. Oczywiście główną różnicę stanowi wnętrze, które jest przygotowane pod uruchamianie najnowszych produkcji i płynną grę.

Laptop gamingowy, jak można się spodziewać, zwykle oferuje nieco słabsze osiągi niż stacjonarny komputer, trudniej bowiem o zmieszczenie wszystkich najlepszych komponentów, w tym na przykład układu chłodzenia cieczą takiego jak: https://www.komputronik.pl/product/706440/cooler-master-masterliquid-lite-ml240l-v2-rgb.html. Mimo pewnych kompromisów jest to jednak możliwe i nawet tego rodzaju systemy zaczynają się pojawiać w obrębie laptopów gamingowych. Możliwość grania w dowolnym miejscu w ulubione gry również rekompensuje przynajmniej część braków.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa gamingowego?

Podzespoły laptopa gamingowego będą decydowały o tym, do jakich gier będziemy mogli zasiąść i czy rozgrywka będzie płynna i z wysokimi ustawieniami graficznymi. Każdy szczegół jest tutaj ważny, dlatego przyjrzyjmy się każdemu elementowi po kolei:

  • Karta graficzna – obecna w laptopach karta zintegrowana z procesorem jest w niemal każdym wypadku dalece niewystarczająca. To ten podzespół będzie decydować, czy gra się odpali oraz, czy będzie miała znośną dla oka grafikę, dlatego nie można oszczędzać na tym elemencie. Przykładowe minimum, które pozwoli na uruchomienie sporej ilości gier to GeForce GTX 1060 lub Radeon RX 5600M.
  • Procesor – wespół z kartą graficzną będzie stanowił o bibliotece dostępnych gier i komforcie rozgrywki. Minimum to 4-rdzeniowe modele, takie jak Intel Core i5 albo AMD Ryzen 3, jednak na dobry standard zabawy pozwoli 6-rdzeniowy Intel Core i7 albo AMD Ryzen 5 5600 w sklepie Komputronik
  • Pamięć RAM – by gry działały sprawnie, pamięci po prostu nie może być zbyt mało i minimalne wartości to około 8-12 GB. W wielu przypadkach 16, a nawet 32 GB powinno załatwić sprawę przy najnowszych pozycjach, a także tych z najbliższej przyszłości. Większość laptopów gamingowych będzie można rozbudować o kości pamięci, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • Dysk – jeśli chodzi o gaming, to SSD jako znacznie szybszy ma przewagę nad HDD, jednakże modele o dużej pojemności niestety obciążą znacznie budżet. Wyjściem może być stosowanie obu rodzajów dysków naprzemiennie.
  • Ekran – rozdzielczość Full HD to obecnie standard, natomiast jeśli to możliwe, warto rozważyć także 4K/UltraHD, dzięki któremu będzie można wycisnąć maksimum z podzespołów. Przyda się też matowa matryca i wysoki poziom odświeżania, najlepiej na poziomie 120 Hz.
  • Klawiatura – podczas gdy w komputerach stacjonarnych do gier królują klawiatury mechaniczne, w laptopach przeważają zwykle wersje membranowe. Jeśli uda się znaleźć laptopa z klawiaturą mechaniczną i podświetlanymi klawiszami, to możemy mówić o prawdziwej przenośnej maszynie do grania.

dobre-laptopy-do-gier

Laptop gamingowy – niezbędne akcesoria i dodatki

Wymienione podzespoły laptopa nie wystarczą do komfortowej gry, należy zadbać o jeszcze kilka szczegółów: odpowiednie wejścia USB i HDMI, moduł WiFi, odpowiednie chłodzenie, wytrzymałą obudowę, a także akcesoria takie jak gamingowa mysz lub gamepad.

Jak widać skompletowanie pełnego mobilnego zestawu gamingowego nie jest łatwe. Na szczęście laptopa nie trzeba składać przecież od zera, można kupić gotowy komputer wraz z akcesoriami i ewentualnie wymieniać, o ile to możliwe, podzespoły w przyszłości.

Trzeba też pamiętać, że do sporadycznego grania w nawet dość nowe gry nie jest koniecznie potrzebny laptop gamingowy – klasyczne modele, jak ten wymieniony poniżej, sprawdzą się równie dobrze: https://www.komputronik.pl/product/755736/hp-15s-fq2404nw-4h394ea-czarny.html.

Materiał partnera

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi