KONTAKT     Zgarnij 150 zł na OC/AC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Promo 20% na Viaplay (12M)

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Lukas Hewner, Grzejnik, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Tsopni, Bartosz Kamiński, Marcin Chochowski, Mateusz Pabiańczyk, Edmund Bogusz, Mikołaj Demkow, Marcin Starczewski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Darek Zaciura, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Tomasz Ignaczak, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Kamil Cee, Grzegorz Pliś, Pawel Licznerski, szymon034, Adrian Karwan, Marcin Rentflejsz, Piter, Rysiek Łotocki, Marcin Bogutyn, Ba Ru
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
archetype, Konopkasz, jacek79100, Robert Niekubica, Tarzan
blank
F1 Grand Prix of Bahrain

Ecclestone przekupił masażystę by mistrzem świata F1 został jego kierowca



Bernie Ecclestone mimo mocno sędziwego wieku wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Były szef Formuły 1 opowiedział, jak wiele lat temu… przekupił masażystę, żeby mistrzem świata został jego kierowca.

Minęło już sześć lat, odkąd Ecclestone nie rządzi F1, ale wcześniej „obrotny” Brytyjczyk trząsł królową sportów motorowych przez dekady. Swego czasu był też między innymi zawodnikiem. W 1958 roku przystąpił do dwóch Grand Prix, lecz nie zdołał zakwalifikować się do żadnego. Potem z kolei długo stał na czele zespołu – Brabhama. Właśnie z tego okresu pochodzi jego najnowsza historia.

Piquet vs Reutemann

Był rok 1981, finałowy wyścig sezonu w Las Vegas. O tytuł walczyli dwaj kierowcy z Ameryki Południowej: Brazylijczyk Nelson Piquet i Argentyńczyk Carlos Reutemann. Kombinezon Brabhama nosił pierwszy z wymienionych – i miał punkt straty do rywala. Teoretycznie szanse na koronę posiadał jeszcze Jacques Laffite, jednak były one tylko matematyczne.

Czempionem został Piquet, choć nawet nie stanął na podium, zajmując piąte miejsce. Reutemann bowiem uplasował się jeszcze trzy pozycje dalej – mimo startu z pole position.



Teraz Ecclestone opowiedział, jak przeprowadził „rozmowę finansową” z pewnym masażystą, żeby ten faworyzował Piqueta. Co do rywalizacji o mistrzostwo miał jakiś masażysta? Według Ecclestone’a jego praca odegrała istotną rolę, bo kierowcy dostawali w kość tamtego weekendu. Cierpiały przede wszystkim ich karki, tym bardziej, że jeżdżono w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, czyli odwrotnie niż podczas większości GP.

„Zakręty były ułożone tak, że na kierowców działały duże przeciążenia”. – tłumaczy 92-latek w opowiadającym o jego życiu serialu dokumentalnym „Lucky!”.

„Po pierwszym dniu treningów było jasne, że zawodnicy są w tarapatach. Carlos miał masażystę, który na co dzień zajmował się pięściarzami”.

„Poszedłem zobaczyć się z tym człowiekiem i po pewnej rozmowie finansowej zdecydowali się faworyzować Nelsona”.

„Nie wiem, czy kiedykolwiek powiedziałem o tym Carlosowi”. – dodaje.

blank

Czy masaż rzeczywiście był na tyle ważny, że mógł przechylić szalę zwycięstwa na stronę Piqueta? Trudno w to uwierzyć. Rywalowi przeszkodziły zapewne dużo bardziej kłopoty ze skrzynią biegów.

Pretensje córki

Tak czy inaczej, rodzina już nieżyjącego Reutemanna do dziś nie może się pogodzić z rozstrzygnięciem sprzed ponad czterech dekad, uważając je za niesprawiedliwe.

„Dzień przed śmiercią taty, wysłałam Berniemu wiadomość głosową prosząc, aby był z nim szczery i powiedział mu, że to on jest prawdziwym mistrzem sezonu 1981″. – powiedziała córka Carlosa Retemanna, Cora Reutemann.

„Niestety następnego dnia tata zmarł, a tamta wiadomość głosowa zawisnęła w powietrzu”.



„Wtedy już wiedziałam. Nie tylko o masażu, ale i poważniejszych rzeczach, jak ta, że Brabham był niedostosowany do ścigania się, ponieważ efekt przyziemny był zakazany”.

„Gdy tata zmarł, Bernie powiedział mi, żebym poprosiła go o cokolwiek chcę. Chciałam, żeby powiedział prawdę. Odpowiada mi publicznie, to dużo więcej niż to, o co go poprosiłam”.

„Oczywiście to mój tata jest mistrzem sezonu 1981″.

Oficjalne dane mówią jednak co innego. Reutemann nie został czempionem już nigdy. Wziął udział jeszcze tylko w dwóch pierwszych rundach następnego sezonu, po czym opuścił F1. Piquet natomiast do sukcesu z 1981 roku dołożył dwa kolejne tytuły (w latach 1983 oraz 1987) i zapisał się w historii jako trzykrotny mistrz świata.

Autor: Grzegorz Filiks

Źródło: Total Motorsport

Hej! Miło że trafiłeś na bloga – dzięki za przeczytanie tekstu!

By być na bieżąco nie zapomnij obserwować blog w mediach społecznościowych:

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube i Twitch!

 

Jeżeli ten tekst Ci się podobał, możesz podziękować mi, stawiając wirtualną kawę na buycoffe.to – jednorazowo, bez rejestracji i z szybkim przelewem 🙂 Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wesprzeć stronę możesz też na Tipo, Patronite i YouTube. Dziękuję!



Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Monako

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 26 maja
godz. 13:30 – 14:30 – 1. trening F1
godz. 17:00 – 18:00 – 2. trening F1
Sobota, 27 maja
godz. 12:30 – 13:30 – 3. trening F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1

Niedziela, 28 maja
godz. 15:00 – Wyścig F1

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi